Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran : Matematik

Tahun : 2 Cemerlang

Bilangan murid : 33 orang

Tarikh / Hari : 20 September 2018 / Khamis

Masa : 10.40 – 11.40 pagi (60 minit)

Bidang Pembelajaran : Sukatan dan Geometri

Tajuk : Masa dan Waktu

Standard Kandungan : Murid dibimbing untuk:


9.1 Menyatakan waktu dalam jam dan minit.

Standard Pembelajaran : Murid berupaya untuk:


(i) Mengenal tanda senggatan minit pada muka jam.
(ii) Mengenal tanda senggatan dan angka yang
menandakan gandaan lima minit pada muka jam.
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran:

a) Kumpulan pelajar lemah boleh Mengenal tanda senggatan


minit pada muka jam dan mengenal tanda senggatan dan
angka yang menandakan gandaan lima minit muka jam dengan
bimbingan Guru.
b) Kumpulan pelajar sederhana boleh Mengenal tanda senggatan
minit pada muka jam dan mengenal tanda senggatan dan
angka yang menandakan gandaan lima minit muka jam dengan
baik dengan bimbingan Guru.

c) Kumpulan pelajar cerdas boleh Mengenal tanda senggatan


minit pada muka jam dan mengenal tanda senggatan dan
angka yang menandakan gandaan lima minit muka jam tanpa
bimbingan Guru.

Pentaksiran : a) Berdasarkan respon murid terhadap soalan-soalan yang


diajukan oleh guru sepanjang proses pengajaran dan
pembelajaran.

b) Berdasarkan pemerhatian berterusan terhadap murid


sepanjang melakukan aktiviti secara berpasangan dan
berkumpulan.

c) Berdasarkan hasil kerja murid mengumpul maklumat dan


melengkapkan jawapan dengan betul pada lembaran kerja.

Elemen Merentasi : a) Kemahiran Berfikir – Menjana idea dan mencirikan


Kurikulum (EMK)
b) Nilai dan Sikap – Kerjasama, fokus, berani

c) Daya kreativiti dan inovasi - Memerhati dengan bertujuan


menghasilkan banyak idea

PAK 21 : ¨ Komunikasi
¨ Kolaboratif
¨ Kreatif
¨ Kritis
¨ Nilai

Kemahiran Proses : a) Kemahiran komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi


Matematik antara guru dan murid serta semasa aktiviti berkumpulan.

b) Kemahiran membuat kaitan dipupuk apabila murid mengaitkan


situasi harian dalam menyelesaikan aktiviti yang disediakan

Sumber/Bahan Bantu : Bahan maujud, gambar,lembaran kerja


Mengajar

Fasa dan Masa Isi Kandungan dan Cadangan Catatan


Cadangan Aktiviti Komunikasi
1. Persediaan/ i. Ceritakan Strategi
a. Murid-murid memerhatikan aktiviti yang
Set Induksi Berpusatkan
beberapa keping gambar yang kamu lihat
a. Pemerhatian ditunjukkan dan menjawab dalam murid
soalansoalan yang diajukan oleh gambargambar
b. Analisis
guru. berikut.(Gosok
gigi, makan BBM
(5 minit) tengah hari, Slide, Bahan
tidur)
maujud
ii. Bagaimana
kamu tentukan
masa aktiviti-
EMK
aktiviti di atas?
iii. Sebutkan waktu Kreativiti dan
dalam jam?
iv. Apa yang cikgu inovasi, TMK
pegang ini?
v. Ceritakan apa yang
terdapat pada
muka jam?
b. Guru meminta murid
menyatakan bagaimana cara
mengetahui masa aktiviti-aktiviti
di dalam gambar di atas.

c. Guru menunjukkan model muka


jam kepada murid. Guru bersoal
jawab dengan murid.

2. Imaginasi a. Membimbing murid mengenal 1.,Baiklah murid- Strategi


tanda senggatan minit pada
a. Penjanaan idea murid mari kita lihat Berpusatkan
muka jam dengan cara
b. Sintesis idea menunjukkan 12 senggatan di di depan. Cuba murid dan
dalam muka jam.
kamu perhatikan bahan
(25 minit) b. Pilih murid untuk membilang cara mengumpul
senggatan pada muka jam.
data iaitu BBM
5
mempunyai cara 1 bahan maujud,
10 Gundalan dan cara Slide
2 carta palang. Sikap dan Nilai
15
Sistematik dan
Kerjasama

c. Guru memudahkan murid


memahami cara penandaan
senggatan dengan menunjukkan
beberapa gambar muka jam dan
meminta beberapa murid
melekatkan angka 1 hingga 12
pada muka jam.

d. Guru menerangkan setiap


senggatan mewakili 5 minit
dengan menunjukkan sebuah
muka jam yang bersenggat
tanpa nombor.Seterusnya murid
dikehendaki membilang dalam
gandaan 5 hingga 60.

3. Perkembangan a. Guru mengedarkan lembaran kerja Strategi


yang mengandungi dua muka
a. Penambahbaikan Berpusatkan
jam tanpa nombor, yang
b. Menilai mewakili nilai jam dan minit murid dan
secara kumpulan.
Gambar A Gambar B bahan
(10 minit)
BBM
bahan maujud,
Slide

Jam minit
Sikap dan Nilai
Sistematik dan
Kerjasama
4. Tindakan a. Edarkan Lembaran Kerja 1 1. Nampaknya, Strategi
a. Pelaksanaan kepada setiap murid dan masa menceburi kita Berpusatkan
Amalan bincangkan hasil kerja murid. jadi hari ini, kita murid dan
Berterusan (rujuk lampiran 1) belajar bentuk- bahan
bentuk 2 dimensi.
(15 minit) b. Guru membuat rumusan 2. Cikgu, ada sedikit BBM
berkaitan pembelajaran hari ini. lembaran kerja buat Lembaran
b. Penutup kamu semua untuk kerja
kamu buat di kelas.
(5 minit) Sikap dan Nilai
Kerjasama

Refleksi/ Impak :
Sesi kelas untuk hari ini ditangguhkan atas sebab program di IPG batu lintang.

Pencapaian: / murid mencapai objektif


/ murid belum mencapai objektif

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Pen

Disediakan oleh,

MOHAMMAD ADAM BIN SHAMSOL ANUWAR (PISMP MT 1 JUN 15)

Lampiran 1
Bahan Bantu Mengajar

1. Slide interaktif ( Softcopy)

Lampiran 1
1. Lembaran kerja
Warna Gundal Bilangan
bunga
Merah

kuning

Biru
