Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Matematik


Tahun : 4 Al-Biruni
Bilangan Murid : 26 orang ( /26)
Tarikh / Hari : 18 September 2018 / Selasa
Masa / Minit : 11.15 pagi – 12.15 tengah hari (60 minit)
Bidang Pembelajaran : Sukatan dan Geometri
Tajuk : Jisim
Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mengetahui cara untuk menambah dan
menolak nombor bulat.
Standard Kandungan : 13.1 Operasi bergabung melibatkan jisim
Standard Pembelajaran : (i) Menambah dan menolak jisim melibatkan kilogram dan
gram tanpa penukaran unit.
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid berupaya untuk:
(a) Menambah jisim melibatkan kilogram dan gram tanpa
penukaran unit
(b) Menolak jisim melibatkan kilogram dan gram tanpa
penukaran unit.
Pentaksiran : Murid dapat menjawab soalan penambahan dan
penolakan serta soalan operasi bergabung melibatkan
jisim dengan betul.
Elemen Merentasi Kurikulum : (a) Kemahiran Berfikir – banding dan beza
(b) Nilai dan Sikap –Yakin, berani, kerjasama, rasional,
tumpu perhatian
(c) Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan
bertujuan dan menghasilkan banyak idea
Elemen Abad Ke 21 : Kolaborasi, Komunikasi, Pemikiran Kritikal.
Kemahiran Proses Matematik : (a) Komunikasi dipupuk secara aktif semasa interaksi
antara guru dan murid serta murid dengan murid.

Aktiviti Pengajaran dan


Langkah/Masa Isi Kandungan Catatan
Pembelajaran
Set Induksi i. Jisim badan siapakah 1. Guru memanggil 2 orang BBM
(5 minit) yang lebih berat? murid untuk kehadapan Penimbang
ii. Jisim badan siapakah dan menimbang jisim
yang lebih ringan? badan mereka. Nilai & Sikap
iii. Berapakah jumlah 2. Kedua-dua orang murid Kerjasama
jisim badan kedua-dua menyatakan jisim badan
rakan kamu ini? yang diperoleh. KB
iv. Berapakah 3. Guru bertanyakan Mengenalpasti
perbezaan jisim badan beberapa soalan untuk idea
mereka? merangsang pemikiran Banding beza
murid.
4. Guru bertanyakan
jumlah jisim badan mereka
berdua.
5. Guru juga turut meminta
perbezaan jisim badan
kedua-dua murid tersebut.
6. Murid boleh
menggunakan pelbagai
kaedah penyelesaian.
7. Guru mengaitkan aktiviti
menimbang jisim badan
dengan pelajaran pada hari
ini.
Langkah 1 Situasi dan objek 1. Guru menggunakan Nilai & Sikap
(15 minit) sekeliling dalam bahan konkrit seperti buah- Rasional
kehidupan seharian. buahan, buku teks dan Tumpu perhatian
botol air untuk ditimbang
bagi mendapatkan hasil KB
tambah dan hasil tolak dua Mengenal pasti
bahan yang ditimbang. idea
2. Tunjukkan strategi lain Menilai
yang boleh dilakukan bagi Banding beza
menyelesaikan operasi
tambah dan tolak di atas.

i)
1 kg 200 g
+ 1 kg 400 g
_________
_________

kg g ii)
1 200
1 400 +

iii)
1 kg 400 g
- 1 kg 200 g
_________
_________

kg g iv)
1 400
1 200 -

Langkah 2 Contohnya: 1. Ulang aktiviti dengan BBM


(15 minit) Irfan telah membeli 2 kg contoh lain melibatkan Penimbang
kerepek. Selepas itu, operasi bergabung iaitu Objek untuk
Irfan bercadang untuk penambahan dan ditimbang
membeli kacang pula. penolakan dalam satu
Penjual tersebut situasi. Nilai & Sikap
menimbang kacang 2. Murid diminta untuk Kerjasama
sebanyak 400g. Namun mencatatkan kaedah yang Rasional
begitu, Irfan meminta digunakan untuk
penjual tersebut mendapatkan jawapan. KB
mengurangkan 150g Menilai
kacang tersebut. Aplikasi
Berapakah jumlah pengetahuan
keseluruhan timbangan
jisim barang yang dibeli
oleh Irfan?
Langkah 3 i. Soalan yang diberikan 1. Guru akan menjalankan Nilai & Sikap
(20 minit) dalam belon melibatkan beberapa aktiviti untuk Berani
penambahan dan mencari wakil bagi Yakin
penolakan jisim. menjawab soalan Rasional
melibatkan penambahan Kerjasama
dan penolakan jisim. Tolong-menolong
i) Aktiviti 1
-Semua murid perlu berdiri. KB
-Guru akan menyebutkan Aplikasi
beberapa ciri-ciri yang ada pengetahuan
pada diri murid. Menilai
-Murid-murid yang
memounyai ciri-ciri yang
disebut perlu duduk.
-Murid terakhir yang berdiri
menjadi murid yang
bertuah.
ii) Aktiviti 2
-Semua murid akan
mendapat satu nombor.
-Guru akan memanggil
satu nombor secara rawak
unuk menjawab soalan.
2. Setiap murid yang
bertuah bagi setiap aktiviti
perlu memilih satu belon
dan meletupkannya.
3. Setiap belon mempunyai
soalan beserta ganjaran
yang akan diperolehi
sekiranya mereka berjaya
menjawab soalan tersebut.
4. Guru meminta mana-
mana murid lain untuk
membantu rakannya
sekiranya mereka
menghadapi masalah untuk
menjawab soalan yang
diberikan. Murid yang
membantu perlu memberi
sedikit penjelasan untuk
memastikan rakannya itu
dapat mengatasi
ketidakfahaman mereka.
5. Guru bersama murid-
murid yang lain memeriksa
jawapan yang dijawab oleh
setiap murid untuk
memastikan mereka layak
untuk mendapat ganjaran.
Penutup Apakah rumusan yang 1. Guru meminta maklum Nilai & Sikap
(5 minit) diperoleh daripada balas daripada murid-murid Tumpu perhatian
pembelajaran tersebut? mengenai aktiviti yang
telah dijalankan. KB
2. Guru membimbing murid Analisis
membuat rumusan Menilai
terhadap pelajaran pada
hari ini.
