Anda di halaman 1dari 10

IPG KAMPUS BATU LINTANG

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA PPKI 4


Tarikh

: 07 Mei 2015

Hari

: Khamis

Masa

: 10.00 pagi 11.00 pagi

Kelas

: PPKI 4

Bilangan murid

: 6 orang
NAMA
Harrison Macliz ak Timah
Nur Atiqa Aleeya bt Roslan
Abang Azfar bin Abang Shamsul
Brandon Selaude ak Ronald

Mata pelajaran

: Bahasa Malaysia

Tunjang Utama

: Komunikasi

HADIR

NAMA
Muhd Nur Aliman bin Roslan
Fatin Iffah Athirah bt Jaafar
Dzulshah Putra bin Khalid
Jenickson Bily ak Sawi

HADIR

Tunjang lain yang disepadukan : Keterampilan, komunikasi, fizikal dan estetika


Tajuk

: Kemahiran membaca

Standard kandungan

: 3.2 Mengeja dan membatang perkataan

Standard pembelajaran

: 3.2.1 Mengeja dan membatang perkataan V+KVKK


YOBIUM RESSEY BIN THOMAS

PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Objektif

: Pada akhir pembelajaran, sekurang-kurangnya 4 daripada 6 orang murid dapat:


Mengeja dan membatang 4 perkataan V+KVKK

Elemen Merentas Kurikulum

: Kreatif dan inovatif

Kemahiran Berfikir

: Mengenalpasti, menjana idea, penyelesaian masalah, membuat


rumusan

Strategi / teknik

: Soal jawab, aktiviti secara individu dan kumpulan, permainan kotak ajaib, kuiz,
permainan kotak beracun

Nilai

: Kesungguhan, keyakinan, kerjasama, keberanian, kejujuran, tanggungjawab


dan kerajinan.

Terapi

: Cara kerja, bertutur, muzik

Bahan Bantu Mengajar

: Kad bergambar, kad suku kata, kotak kecil, gitar dan lembaran kerja

MASA /

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

CATATAN

YOBIUM RESSEY BIN THOMAS


PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

LANGKAH

PEMBELAJARAN
Permainan kotak ajaib
Kad gambar terdiri :
-

Udang,
Abang,
Arang
Orang

1. Guru

bertanyakan

rutin

iaitu BBM :

bertanyakan khabar, kesihatan dan


keadaan kelas,
2. Guru membawa

murid

Kad gambar
Kotak kecil

bermain

permainan kotak ajaib


3. Kotak diedarkan sambil

Strategi / teknik :
muzik

dimainkan. Apabila muzik berhenti

Soal

jawab,

permainan kotak ajaib

murid kena mencabut satu kad


Set Induksi

bergambar daripada kotak tersebut

(5 minit)

dan menamakan kad tersebut


4. Guru
mengaitkan
dengan
pelajaran pada hari ini.

Kemahiran Bernilai Tambah


-

isi

Kemahiran Berfikir
(menjana idea)

Terapi :
-

Muzik, pertuturan

Nilai :
-

MASA /

ISI PELAJARAN

LANGKAH
Langkah 1
( 10 minit )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

Tanggungjawab
Yakin

CATATAN

PEMBELAJARAN
Mengajuk sebutan guru

1. Guru menunjukkan kad bergambar BBM :


YOBIUM RESSEY BIN THOMAS

PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

kepada murid
- Kad gambar
2. Guru menamakan gambar tersebut
Strategi / teknik :
3. Murid mengajuk sebutan guru
- Aktiviti secara individu
secara individu dan kumpulan
- Mengenalpasti
dan
4. Guru dan murid bersoal jawab
memberikan
berkaitan dengan gambar yang ada.
penerangan
Contoh soalan :
o Siapa ada abang?
Terapi :
o Apa itu arang?
o Siapa pernah makan udang?
- Bertutur
Nilai :
-

Keyakinan diri,
Berani,

Kemahiran Bernilai Tambah :


-

kemahiran

berfikir

(menjana idea)
MASA / LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN

CATATAN

DAN PEMBELAJARAN

YOBIUM RESSEY BIN THOMAS


PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Aktiviti :

1. Guru

Murid membunyikan
perkataan V+KVKK

menunjukkan

kad KBKK :

bergambar beserta kad suku


kata
2. Guru melekatkan gambar dan
kad suku kata pada papan
putih
3. Murid membunyikan kad suku

Mengenal pasti

BBM :
-

Set suku kata


Kad bergambar

kata,
Nilai :
4. Guru memimbing murid dalam
- Yakin
aktiviti ini.
- Keberanian
- Kesungguhan

Langkah 2
(10 minit)

Terapi :
-

MASA / LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN

Cara kerja

CATATAN

DAN PEMBELAJARAN
Langkah 3
(10 minit)

Aktiviti :

1. Guru

meminta

murid

Kemahiran Bernilai Tambah :

mengambil satu set perkataan


YOBIUM RESSEY BIN THOMAS
PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Permainan
beracun

kotak

KVKK

pada

kotak

melekatkannya

pada

dan
papan

putih
2. Guru bertanya kepada murid
awalan

perkataan

apakah

menyelesaikan masalah
Strategi :
-

yang sesuai untuk set suku


kata yang telah diambil,
3. Setelah murid menjawab dan
memberikan
meminta

jawapan

murid

melekatkan

gambar yang sesuai,


4. Guru
bersama
menyebut

guru

perkataan

yang

BBM :
-

Set suku kata,


Kad gambar,
Kad manila

Kreatif dan inovatif

Nilai :

LANGKAH

kotak

beracun

ISI PELAJARAN

Permainan

murid EMK

dilekatkan

MASA /

Kemahiran

Kejujuran
Keyakinan
Tanggungjawab

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

CATATAN

PEMBELAJARAN

Langkah 4

Pengukuhan :

1. Murid

membaca

(15 minit)

Lembaran kerja

V+KVKK,
2. Murid menyebut

perkataan KBKK :
perkataan

Menjana idea
Menyelesaikan masalah

V+KVKK berulang-ulang kali,


YOBIUM RESSEY BIN THOMAS
PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

3. Murid memadankan gambar


dengan perkataan

Nilai :
-

Yakin

Terapi :
-

Cara kerja, pertuturan

Bahan bantu mengajar :


-

MASA /

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

LANGKAH
Penutup
( 5 minit )

Lembaran kerja

CATATAN

PEMBELAJARAN
Penutup / rumusan
Persoalan

1. Guru meminta murid membuat


rumusan tentang pelajaran hari
ini
2. Guru merumuskan jawapan murid

Kemahiran Bernilai Tambah :


-

Kemahiran berfikir
(membuat rumusan)
Kecerdasan
pelbagai

dengan isi pelajaran yang telah

(kecerdasan

diajar

lingustik)
YOBIUM RESSEY BIN THOMAS

PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

verbal

IPG KAMPUS BATU LINTANG

3. Guru

membincangkan

serba

sedikit mengenai lembaran kerja Terapi :


yang diberi.

Bertutur

Strategi :
-

Soal jawab

Nilai :
-

Kerjasama

Catatan refleksi guru pelatih :

.................................................................................................................................................................................
Catatan guru pembimbing :
YOBIUM RESSEY BIN THOMAS
PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Tandatangan :

(Nama : .)
Catatan pensyarah pembimbing :

YOBIUM RESSEY BIN THOMAS


PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Tandatangan :

(Nama : )

YOBIUM RESSEY BIN THOMAS


PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP
