Anda di halaman 1dari 10

IPG KAMPUS BATU LINTANG

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 5


Tarikh

: 28 April 2015

Hari

: Selasa

Masa

: 08.30 pagi 09.30 pagi

Kelas

: PPKI 5

Bilangan murid

: 6 orang
NAMA
Alya Zakirah Binti Ahmad Shahrir
Maziatul Shahira Binti Subri
Ziyad Bin Ahmad Zubir

Mata pelajaran

: Bahasa Malaysia

Tunjang Utama

: Komunikasi

HADIR

NAMA
Musfirah Haziqah Bt Mazalan
Mohd Haziq bin Ismail
Abang Nazam Bin Yusri

HADIR

Tunjang lain yang disepadukan : Kemanusiaan, fizikal dan estetika


Tajuk

: Kemahiran menulis

Standard kandungan

: 4.1 Menulis secara mekanis

Standard pembelajaran

: 4.1.4 Menulis perkataan diftong

YOBIUM RESSEY BIN THOMAS


PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Objektif

: Pada akhir pembelajaran, sekurang-kurangnya 4 daripada 6 orang murid dapat:


Menulis 5 perkataan dftong dengan tekal, yakin dan tertib,

Elemen Merentas Kurikulum

: Kreatif dan inovatif

Kemahiran Berfikir

: Mengenalpasti, menjana idea, penyelesaian masalah, membuat


rumusan

Strategi / teknik

: Soal jawab, aktiviti secara individu dan kumpulan, permainan tatabahasa,

Nilai

: Kesungguhan, keyakinan, kerjasama, keberanian, kejujuran, tanggungjawab


dan kerajinan.

Terapi

: Cara kerja, bertutur, muzik

Bahan Bantu Mengajar

: Power Point, komputer riba, set suku kata mengandungi diftong dan lembaran kerja

YOBIUM RESSEY BIN THOMAS


PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

MASA /

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

LANGKAH

CATATAN

PEMBELAJARAN
Mari Bernyanyi

1. Guru

bertanya

khabar

dan BBM :

Lagu Bangau oh Bangau

kesihatan murid
2. Guru membawa murid menyanyi

Lagu

lagu bangau oh bangau


3. Murid menyanyikan lagu bangau oh

bangau
Komputer riba

bangau

oh

bangau
Strategi / teknik :
4. Guru bertanyakan beberapa soalan
- Soal jawab
kepada murid
- Nyanyian
- Siapa kurus ? Bangau
5. Guru
mengaitkan
dengan
isi
Kemahiran Bernilai Tambah :
pelajaran pada hari ini.
- Kemahiran Berfikir,
- Kecerdasan pelbagai

Set Induksi
(5 minit)

(Kinestetik)
Nilai :
-

Bersungguh-sungguh
Yakin

Terapi
MASA /

ISI PELAJARAN

LANGKAH
Langkah 1
( 10 minit )

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

Muzik
CATATAN

PEMBELAJARAN
Apa itu diftong

1. Guru menunjukkan paparan power BBM :


YOBIUM RESSEY BIN THOMAS

PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

ai, au, oi

point

kepada

diftong
2. Guru meminta

murid
murid

mengenai

Power point
Kertas latihan

mengeja Strategi / teknik :

diftong yang ditunjukkan


3. Guru
memberikan
penjelasan
mengenai diftong.
4. Murid menulis suku kata diftong

Aktiviti secara individu


Soal jawab
Bacaan

dalam kertas latihan yang diberikan Terapi :


oleh guru

Bertutur

Nilai :
-

Keyakinan diri,
Berani,

Kemahiran Bernilai Tambah :


-

kemahiran
mengenalpasti

MASA / LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN

CATATAN

DAN PEMBELAJARAN

YOBIUM RESSEY BIN THOMAS


PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Aktiviti :

1. Murid

Menyebut dan mencantum

ditayangkan oleh guru


2. Murid menyebut dan mengeja

perkataan yang mempunyai


diftong

melihat

slaid

yang KBKK :
-

Mengenal pasti
Menyelesaikan masalah

suku kata yang mempunyai


diftong
BBM :
3. Guru memberikan beberapa
- Set suku kata diftong
set
suku
kata
yang
- Power point
mempunyai

diftong

Langkah 2

meminta

(15 minit)

mencantumkannya

dan
murid Nilai :
menjadi

perkataan di papan tulis.


4. Murid membunyikan perkataan
yang

dicantumkan

perkataan diftong

MASA /

ISI PELAJARAN

LANGKAH

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

iaitu

Yakin
Keberanian
Kesungguhan

Terapi :
-

Cara kerja

CATATAN

PEMBELAJARAN
YOBIUM RESSEY BIN THOMAS

PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Aktiviti :

1. Guru memberikan kertas yang

Mari menulis

mempunyai gambar
2. Murid menulis ayat

yang

Kemahiran Bernilai Tambah :


-

Kemahiran berfikir
(menjana idea)

mengandungi diftong daripada


guru.
3. Guru

meminta

murid

membacakan ayat yang telah

Strategi :
-

Menulis dan mendengar

mereka tulis.
BBM :
4. Guru membimbing murid di
- Helaian
dalam aktiviti ini.
bergambar

Langkah 3
(10 minit)

kertas

EMK
-

Kreatif dan inovatif

Nilai :
-

MASA /

ISI PELAJARAN

LANGKAH
Langkah 4

Kerajinan
Keyakinan
Tanggungjawab

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

CATATAN

PEMBELAJARAN
Pengukuhan :

1. Guru memberikan lembaran KBKK :


YOBIUM RESSEY BIN THOMAS

PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Lembaran kerja

kerja kepada murid.


2. Guru
memberikan

masa

Menjana idea
Menyelesaikan masalah

kepada murid-murid membuat


lembaran kerja
3. Murid menjawab lembaran

Nilai :
-

Yakin

kerja yang diberikan


4. Guru membimbing murid
dalam menyiapkan lembaran
kerja yang diberikan.
(15 minit)

Terapi :
-

Bahan bantu mengajar :


-

MASA /

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

LANGKAH
Penutup
( 5 minit )

Cara kerja

Lembaran kerja

CATATAN

PEMBELAJARAN
Penutup / rumusan
Persoalan

1. Guru meminta murid membuat


rumusan tentang pelajaran hari
ini

Kemahiran Bernilai Tambah :


-

Kemahiran berfikir
(membuat rumusan)

YOBIUM RESSEY BIN THOMAS


PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

2. Guru merumuskan jawapan murid

dengan isi pelajaran yang telah


diajar
3. Guru membawa

Kecerdasan

pelbagai

(kecerdasan

verbal

lingustik)
murid

untuk

menyanyikan lagu bangau oh


bangau sekali lagi.

Terapi :
-

Bertutur dan muzik

Strategi :
-

Soal jawab

Nilai :
-

Kerjasama

Catatan refleksi guru pelatih :

YOBIUM RESSEY BIN THOMAS


PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

.................................................................................................................................................................................
Catatan guru pembimbing :

Tandatangan :

(Nama : .)
Catatan pensyarah pembimbing :

YOBIUM RESSEY BIN THOMAS


PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP

IPG KAMPUS BATU LINTANG

Tandatangan :

(Nama : )

YOBIUM RESSEY BIN THOMAS


PENDIDIKAN KHAS JAN 2013

PISMP
