Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 4

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tahap : Tahap 2

Kelas : 4 Jaya

Tarikh : 22 Ogos 2017

Hari : Selasa

Masa : 10.20 pagi -11.20 pagi (60 minit)

Bilangan murid : 24 orang

Bidang : Membentuk dan membuat binaan

Aktiviti : Membuat boneka tangan

Tema : Haiwan ternakan

Tajuk : Kambing, lembu dan itik

Kemahiran : Mewarna, Menggunting dan Menampal

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat pelbagai jenis boneka dan pernah

bermain dengan boneka.

Standard kandungan:

1. Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada boneka.
2. Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan boneka.
3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan
boneka.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah
seni dan budaya

Standard pembelajaran:

1
3.1 Persepsi estetik - Murid dapat menyatakan dan membuat pemerhatian terhadap unsur
seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan boneka haiwan.

3.1.1 Unsur seni

3.1.1.1 Bentuk - konkrit

3.1.1.2 Jalinan – Sentuh dan Tampak

3.1.2 Prinsip rekaan

3.1.2.1 Imbangan simetri

3.2 Aplikasi Seni - Murid dapat mengetahui dan menggunakan bahasa seni visual dan
media dalam penghasilan boneka.

3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

3.2.1.1 Alat – gunting, gam, pen marker, pensel warna

3.2.1.2 Bahan – Beg Kertas, Kertas warna, Aksesori

3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan
karya.

3.3 Ekspresi Kreatif - Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual,
kefahaman media, serta kemahiran proses dan teknik dalam penghasilan boneka.

3.3.1 Memilih dan mempelbagaikan bahan secara kreatif

3.3.2 Menggunakan asas seni reka dalam penghasilan karya.

3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan boneka.

3.4 Apresiasi Seni - Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan Bahasa seni visual.

2.4.1 Membuat persembahan boneka yang dihasilkan

2.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pelajaran murid dapat:

2
1. Menyatakan alat dan bahan yang bersesuaian untuk menghasilkan boneka
tangan.
2. Menghasilkan boneka haiwan ternakan secara kreatif menggunakan pelbagai
jenis media.

LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PdP CATATAN


MASA

 Tayangan video lagu 1. Guru mengarahkan murid Teori


“Pak Atan ada Ladang” menyanyi bersama-sama. Kecerdasan
kepada murid-murid. 2. Murid mendengar dan Pelbagai:
https://www.youtube.c menyanyikan lagu “Pak Atan Muzik dan
om/watch?v=rhVi9CT ada Ladang” beramai-ramai. Linguistik.
93zM 3. Guru menampal gambar
Ladang Pak Atan dan BBM:
beberapa gambar haiwan di Komputer
hadapan papan hitam. Projektor
4. Guru mengedarkan nombor Video lagu “ Pak
helaian kertas kepada semua Atan ada
Set induksi murid. Ladang”.
(5 minit) 5. Guru akan memanggil Kad bergambar
nombor yang bertuah untuk haiwan.
datang ke hadapan kelas. -Kad manila
6. Murid diminta mengeluarkan
 Mempamerkan gambar gambar haiwan yang tidak Nilai:
“Ladang Pak Atan” disebutkan di dalam video -Kerjasama
lagu ‘Pak Atan ada Ladang”. -bersemangat
7. Guru mengaitkan aktiviti
tersebut dengan pelajaran
hari ini.

Strategi:
 Memperkenalkan tajuk Berpusatkan
pelajaran pada hari ini murid
iaitu membuat boneka
tangan bertemakan Teori
Persepsi haiwan. Kecerdasan
Estetik Pelbagai:
Interpersonal
Fasa Linguistik
persediaan

3
( 10 minit) 1. Guru menunjukkan beberapa Kemahiran
contoh boneka yang berfikir:
dihasilkan menggunakan beg Mengumpul dan
kertas melalui tayangan slide mengelas
dan berbentuk bahan maujud
Nilai:
-Semangat
-Berkeyakinan
- Teliti
 Menyoal murid
tentang boneka
BBM:
tangan.
Gambar-gambar
boneka dan
Soalan:
contoh boneka
1) Apa itu boneka?
daripada beg
2) Apakah jenis boneka
kertas.
yang kamu tahu?
3) Apakah bahan lain
Teknik:
yang sesuai untuk
Soal jawab,
dijadikan boneka?
brainstorming,
penerangan

Kemahiran
berfikir Aras
Tinggi:
2. Murid memerhati dan Asas seni reka
meneliti contoh boneka yang
dipaparkan oleh guru.

3. Murid menjawab soalan guru


dengan pelbagai jawapan
yang mereka tahu.

4. Guru menerangkan definisi


boneka tangan kepada
murid-murid dan
membincangkan tentang
asas seni reka yang terdapat
pada contoh boneka
tersebut.

5. Murid memberi perhatian


terhadap penerangan guru.

4
 Guru memperkenalkan alat dan Alat:
 Pengenalan alat dan bahan untuk menghasilkan Gunting
bahan. boneka tangan. Gam
Langkah 2: Pen marker
Aplikasi Seni  Guru menunjukkan cara dan
Fasa langkah-langkah untuk Bahan:
persediaan menghasilkan boneka tangan. Beg Kertas
Kertas warna
Fasa imaginasi Pensel warna

(10 minit) Langkah 1: Teknik :


 Menggunting dan demonstrasi
menghasilkan bentuk mata,
telinga, belalai, tanduk atau Nilai:
sebagainya. Tekun dan teliti

Langkah 2: Kemahiran
 Bentuk tersebut hendaklah di berfikir:
gam pada beg kertas itu untuk Penjanaan idea
dijadikan satu rupa haiwan. Belajar cara
belajar
Langkah 3 :
 Tambah aksesori pada boneka
tersebut.

 Demonstrasi Langkah
penghasilan.

 Penghasilan karya  Guru menampal carta alir TKP:


- Pembahagian alat tentang langkah penghasilan Kinestetik
dan bahan. boneka tangan di hadapan Visual-ruang
kelas beserta tayangan
Langkah 3: - Penghasilan karya menggunakan TMK. KBKK
Ekspresi secara individu di Menjana idea
Kreatif dalam kumpulan Mereka cipta
masing-masing
mengikut cara yang Nilai murni:
ditunjukkan oleh Kekemasan
Fasa guru. bekerjasama
perkembangan Ketelitian
(25 minit) - Guru memantau dan
memberi bimbingan
terhadap murid yang
lemah.

5
 Guru mengedarkan templat
haiwan yang berlainan
kepada setiap kumpulan.

6
 Murid menjalankan aktiviti
membuat boneka secara
kreatif berdasarkan langkah-
langkah yang telah
ditunjukkan oleh guru dengan
berpandukan carta alir.

 Murid membuat kemasan pada


boneka masing-masing.

 Guru sebagai pembimbing atau


fasilitator.

Langkah 4:
Apresiasi  Sesi refleksi dan  Guru membuat sesi penilaian TKP
Seni apresiasi mudah murid dengan memilih beberapa karya Verbal Linguistik
dengan bimbingan guru. murid. Visual ruang
Fasa tindakan  Pameran mini Interpersonal

7
- Hasil karya murid  Guru memilih 3 orang murid Intrapersonal
(7 minit) untuk membuat sesi apresiasi.
 Murid membuat apresiasi
dengan bimbingan guru dari Nilai:
segi kekemasan dan unsur Menghargai
seni. Keberanian
 Murid mempamerkan hasil Keyakinan diri
kerja.

 Murid menghargai karya sendiri


dan rakan.

Penutup  Murid menyanyikan lagu  Guru memberi peneguhan dan Nilai


sosial : ‘Pak Atan ada Ladang’ pujian terhadap karya murid. Kerjasama
(3 minit) sambil melambaikan
boneka tangan mereka.

8
Reflektif :
Refleksi :

9
RUJUKAN

Hassan Mohd Ghazali. (2004). Pendidikan Seni Visual Tingkatan 4&5. Kuala Lumpur:

Creative Enterprise Sdn. Bhd.

Mardiana Rashidi. (2016). Rph Dsv Boneka. Diperoleh pada Ogos 20 2018, dapatan dari

https://www.slideshare.net/MardianaRashidi/rph-dsv-boneka

Yvonne Hiewyannbeng. (2012). Pendidikan Seni Visual. Diperoleh pada Ogos 20 2018,

dapatan dari http://yvonnehiew266.blogspot.my/

Ifrahim Jamil. (2012). Pengenalan Boneka. Diperoleh pada Ogos 22 2018, dapatan dari

https://www.slideshare.net/IfHim/pengenalan-boneka

Varuni Sankaran Nair. (2012). Kajian ringkas boneka. Diperoleh pada Ogos 22 2018,

dapatan dari https://www.slideshare.net/VaruniSankaranNair/kajian-ringkas-boneka

Shamsudin. (2014). Rancangan Pengajaran Tahunan KSSR Tahun 5 (Dan Rancangan

Pengajaran Harian (RPH). Diperoleh pada Ogos 22 2018, dapatan dari


http://cikgushamsudin.blogspot.my/2014/11/rancangan-pengajaran-tahunan-kssr-
tahun.html

10
