Anda di halaman 1dari 5

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Sains

Mata Pelajaran : Sains


Tarikh : 12 Jun 2019
Masa : 11.30 – 12.30 tengahari
Kelas : 4 Azam
Bilangan Murid : 23 orang
Tema : Sains Fizikal
Tajuk : Pengukuran Panjang

Kemahiran Proses Sains: Memerhati

Kemahiran Sedia ada: Murid telah menguasai kemahiran mengukur panjang menggunakan pembaris
Standard Kandungan : 6.1 Ukuran Panjang

Standard Pembelajaran :

6.1.1 Menyatakan panjang ialah ukuran jarak antara dua titik.


6.1.2 Menjelas dengan contoh tentang panjang menggunakan alat yang tidak piawai seperti:
 jengkal, hasta, depa dan tapak kaki.
 klip kertas, pensel, kapur tulis, penyedut minuman, benang, tali dan anak mancis.

Objektif Pembelajaran:
1. Menyatakan dengan betul maksud panjang semasa sesi soal jawab.
2. Mengukur panjang objek yang disediakan menggunakan alat pengukuran tidak piawai yang dikehendaki seperti jengkal, klip kertas, pensel
semasa menjalankan aktiviti.
Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS):
Pemerhatian – SP 6.1.1 Menyatakan maksud panjang semasa sesi soal jawab
Latihan – SP 6.1.2 Mengukur dan merekod dengan betul panjang objek yang diberikan dengan menggunakan alat pengukuran tidak piawai

Tabiat Berfikir (Habits of Minds)/KBAT: Berfikir dan berkomunikasi dengan jelas dan tepat
Elemen Merentas Kurikulum: Bahasa, Matematik

Penerapan Nilai: jujur dan tepat dalam merekod dan mengesahkan data
Sikap dan Nilai Saintifik: Menyedari dan memahami kepentingan dan keperluan sikap saintifik dan nilai murni

Bahan Bantuan Mengajar:


Kemahiran Berfikir (KB): Menjana idea, menyelesaikan masalah, menghubungkait, membuat kesimpulan

B. Butiran Guru

Tema Fokus Bimbingan : Amalan Pedagogi Terkini

Kemahiran Pengajaran (KP) : Penyoalan

Kemahiran Insaniah (KI) : Kolaborasi


Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
/ Masa (minit)
Set Induksi  Guru memulakan kelas membuat satu lakonan dimana dia telah BBM:
(Orientasi) Gambar dua buah rumah dan diundang untuk ke jamuan hari raya di sebuah rumah Gambar dua buah
5 minit ditampal pada papan tulis. kawannya. rumah
 Guru memberitahu bahawa sebelum ke rumah kawannya, dia KP : Penyoalan
perlu mengetahui lokasi rumah tersebut. EMK: bahasa
 Seorang murid diminta untuk menjelaskan cara untuk jarak Kemahiran Berfikir:
antara dua rumah tersebut. Menjana idea,
 Murid dibimbing dengan menyemai sikap kasih sayang. menyelesaikan
masalah
KPS: memerhati

Langkah 1: • Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. BBM:


Pencetusan Idea Maksud panjang: • Guru memperkenalkan perkataan panjang kepada murid. Kad perkataan panjang,
(10 minit) Jarak antara dua titik. • Murid ditanykan soalan, Apakah yang kamu faham dengan Kad maksud perkataan
perkataan panjang? panjang
• Guru memperkenalkan maksud panjang kepada murid-murid. KP : Penyoalan
KB: menghubungkait
EMK: Bahasa
KPS:
Memerhati
Langkah 2: Alat pengukuran tidak piawai • Murid diberikan situasi pada fasa induksi, murid ditayangkan BBM:
Penstrukturan 1. Menggunakan anggota soalan Gambar depa, kaki,
Semula Idea badan Bagaimanakah cara untuk mengukur jarak kedua-dua rumah hasta, jengkal.
(15 minit) Jengkal tersebut jika tidak menggunakan pembaris. KPS: Memerhati,
Hasta • Guru memperkenalkan alat pengukuran tidak piawai berkomunikasi
Depa Menggunakan anggota badan dan menggunakan objek. EMK: Bahasa
Tapak kaki • Guru memperkenalkan cara untuk menggunakan alat pengukuran KPS:
2. Menggunakan objek yang tidak piawai kepada murid Memerhati
Klip kertas KBAT: Berfikir dan
Penyedut minuman berkomunikasi dengan
Pen/marker jelas dan tepat

Langkah 3 • Setiap murid diberikan dengan satu lembaran kerja BBM: Lembaran kerja,
Aplikasi Idea Tugasan (mengukur panjang) • Ketua kumpulan diminta untuk memilih satu hadiah yang penyedut minuman, klip
(25 minit) Panjang meja mengandungi tugasan. kertas
Panjang buku sains • Setiap kumpulan perlu melengkapkan 3 jenis tugasan yang KI: Kolaborasi
Tinggi kerusi diberikan itu. EMK: Matematik
• Kesemua tugasan yang diberikan ini mengkehendaki murid untuk Nilai: jujur dan tepat
Alat pengukuran yang mengukur panjang objek menggunakan kesemua alat pengukuran dalam merekod dan
digunakan tidak piawai yang ditetapkan. mengesahkan data
Jengkal • Setiap kumpulan diberikan masa 5 minit untuk menyiapkan satu KP: Berkomunikasi,
Klip kertas tugasan. Mentafsir data
Penyedut minuman • Setiap membentangkan data yang direkodnya itu kepada kelas.
Refleksi Unit tidak piawai bagi • Murid ditanyakan soalan mengapakah ukuran menggunakan KI: Komunikasi
(5 minit) panjang jengkal bagi setiap kumpulan berbeza-beza. KB: Membuat
1. Menggunakan anggota • Kenapa kita perlu menguasai cara membuat pengukuran dengan kesimpulan
badan betul?
Jengkal, hasta, tapak • Guru membimbing murid untuk membuat refleksi menggukur
kaki, depa. menggunakan alat pengukuran tidak piawai mempunyai
2. Menggunakan objek kelemahan.
Klip kertas, penyedut
minuman, pen/pensel

Catatan:

Pengajaran tidak dapat dilaksanakan pada minggu pertama kerana jadual waktu belum diperoleh pada minggu ini.
