Anda di halaman 1dari 14

SOALAN 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)


PENDIDIKAN SENI VISUAL (PSV)

Tahun : 4 Bestari
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tarikh : 4 Februari 2013
Hari : Khamis
Masa : 7.40 pagi 8.40 pagi
Bidang : Menggambar
Aktiviti : Mozek
Tajuk : Rumahku Syurgaku
Pengetahuan sedia :
ada
Murid mengenali dan mengetahui jenis-jenis rumah
Objektif P&P : 1. Murid dapat menjelaskan konsep RUPA dan menyenaraikan
jenis-jenis rupa
2. Murid menjelaskan konsep Mozek dan menyenaraikan bahan-
bahan untuk mozek
3. Murid dapat menghasilkan karya yang bertajuk Rumahku
Syurgaku dengan menggunakan teknik mozek mengikut
kreativiti masing-masing.
Keperluan media :
(alat dan bahan)
Kertas lukisan, kertas warna, gam, gunting, pembaris dan pisau.
KBKK : Menjana idea dan mereka cipta
EMK : KREATIVITI DAN INOVASI





Langkah/
Masa
Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set induksi
(5 Minit)
Klip video Shape
Song
Guru menayangkan klip video
yang bertajuk Shape Song
kepada murid-murid
TPK
- Intrapersonal
- Verbal-
linguistik
Langkah 1
(Pemerhatian
10 Minit)
Konsep: Rupa- apabila
garisan yang
dihasilkan bertemu
titik mula
Jenis:
- Rupa Geometri
- Rupa organic
Pengenalan kepada
mozek.
Konsep mozek.
Aktiviti kolaj yang
menyusun bahan
secara sebelah
menyebelah dan tidak
bertindih.
Pengenalan kepada alat
& bahan.
- Gam
- Gunting
- Pembaris
- Kertas lukisan
- Kertas warna

1. Guru menayangkan
Power Point tentang
Rupa
2. Guru bersoal jawab
dengan murid-murid
berdasarkan klip video
tersebut
3. Guru menayangkan
persembahan slaid
POWER POINT tentang
konsep mozek, alat dan
bahan yang digunakan
serta unsure seni rupa
4. Guru menunjukkan
contoh-contoh karya
mozek.
TPK
- Verbal-
linguistik
Langkah 2
(Penerokaan
Demonstrasi guru Guru membuat demonstrasi
untuk menghasilkan lukisan
BCB
- Mendengar
7 Minit) 1. Guru melukis rupa
sebuah rumah
2. Kertas warna digunting
mengikut saiz yang
diingini samada kecil
atau besar
3. Kertas warna tersebut
ditampal dan jarakkan
antara kepingan warna
itu dengan yang lain.
4. Tampalkan kertas warna
yang telah digunting
sehingga memenuhi
semua ruang rumah
tersebut.
5. Karya siap.
- Pemerhatian

Langkah 3
(Penghasilan
23 Minit)
Penghasilan karya Guru memberi arahan agar
murid menghasilkan karya
mozek yang bertajuk Rumahku
Syurgaku.
Guru membimbing murid
menghasilkan karya
TPK
- Kinestik
- Visual-ruang
KBKK
- Menjana idea
- Mereka cipta
Nilai Murni
- Kekemasan
Apresiasi
dan refleksi
7 Minit)
Penilaian karya
- Unsur seni
- Alat dan bahan
- Teknik
Pameran Mini
- Hasil karya
murid
Murid menilai hasil karya rakan
dari segi kekemasan dan unsur
seni.

Murid dan guru menyanyikan
lagu Shape Song dengan
iringan muzik bersama guru
TKP
- Intrapersonal
- Interpersonal
- Verbal
linguistic
- Muzik
Nilai murni
- Menghargai
usaha orang
lain
Penutup 1. Mengemas
bilik darjah
2. Arahan tugas
akan datang
Guru memberi arahan.
Murid digalakkan membuat
catatan.

Nilai murni-
kekemasan




















Tahun : 4 Bestari
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tarikh : 9 Februari 2013
Hari : Khamis
Masa : 8.30 pagi 9.30 pagi
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Aktiviti : Kereta
Tajuk : Kenderaan
Pengetahuan sedia :
ada
Murid pernah ke Auto show.
Murid mempunyai pengetahuan asas bagaimana untuk menghasilkan
kereta semasa di Tahun 3.
Objektif P&P : 1. Murid dapat menghasilkan kereta menggunakan manila kad
2. Murid dapat mengenal pasti rupa dan bentuk kereta.
3. Mempertingkatkan daya kreativit murid mereka bentuk kereta
yang menarik dan unik.
Keperluan media :
(alat dan bahan)
Kertas manila kad, pensel, pensel warna, gunting, pembaris dan pisau.
KBKK : Menjana idea, mereka cipta dan membanding beza.
EMK : KREATIVITI DAN INOVASI









Langkah/
Masa
Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set induksi
(5 Minit)
Mainkan lagu Bapaku
Pulang Dari Kota
Guru memainkan lagu Bapaku
Pulang Dari Kota
Guru bertanya soalan kepada
murid.
Murid diminta untuk cuba
memberikan jawapan terhadap
soalan yang dikemukakan guru.
Guru kaitkan tajuk dengan
pelajaran hari ini.
BBM
Lagu Bapaku
Pulang Dari Kota

KBKK
Menjana idea,
menghubungkait

NILAI
Yakin diri
Langkah 1
(Pemerhatian
10 Minit)
Penerangan tajuk, alat
dan bahan
- Maksud
penegasan
- Maksud kontra
dan
kepelbagaian
Penegasan:unsur untuk
menarik perhatian
orang terhadap sesuatu
Guru menerangkan tajuk
pelajaran
Guru menerangkan mengenai
dua prinsip rekaan asas seni
iaitu penegasan dan kontra
kepelbagaian
KBKK
Menjana idea,
menghubungkait

NILAI
Yakin diri
Ingin tahu
Langkah 2
(Penerokaan
7 Minit)
Demonstrasi guru
Contoh kereta:

Guru membuat demonstrasi
untuk menghasilkan lukisan
1. Guru melukis rupa
sebuah kereta
2. Kertas manila kad
digunting mengikut saiz
yang diingini samada
kecil atau besar
mengikut bentuk
BBM
Topeng, pensel
warna, kertas warna,
kertas manila.

KBKK
Menjana idea,
menghubungkait
NILAI
lukisan/lakaran kereta
3. Murid-murid diminta
member perhatian dan
menjalankan aktiviti
berdasarkan langkah-
langkah yang
ditunjukkan oleh guru.
Kesabaran
Ketekunan


Langkah 3
(Penghasilan
23 Minit)
Aktiviti murid -Guru mengarahkan murid-
murid mengeluarkan alat dan
bahan yang berkaitan aktiviti.
-Murid diberi lembaran kerja
berkaitan langkah demi langkah
menghasilkan kereta.
-Murid menghasilkan kereta
yang menarik mengikut
kreativiti masing-masing
-Guru menyelia dan
membimbing kepada murid-
murid yang memerlukan.
TKP
- Intrapersonal
- Interpersonal
- Verbal
linguistic
- Muzik
NILAI MURNI
- Sabar,
kreatif,
kerjasama,
berdikari
Apresiasi
dan refleksi
7 Minit)
Penilaian karya
- Unsur seni
- Alat dan bahan
- Teknik
Pameran Mini
Hasil karya murid
- Murid menilai hasil karya
rakan dari segi kekemasan dan
unsur seni.
-Guru memilih beberapa orang
murid bagi menunjukkan hasil
kerja mereka di hadapan kelas.
KBKK
Menjana idea,
menghubungkait
Penutup Mengemas bilik darjah
Arahan tugas akan
datang
Guru memberi arahan.
Murid digalakkan membuat
catatan.
Nilai murni- ingin
mencuba


Tahun : 4 Bestari
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tarikh : 17 Februari 2013
Hari : Jumaat
Masa : 11.30 pagi 12.30 pagi
Bidang : Membuat Corak Rekaan
Aktiviti : Menghasilkan corak tidak terancang
Tajuk : Hasil Seni Tiupan
Pengetahuan sedia :
ada
Murid faham dan pernah melihat corak hiasan pada kertas pembalut
hadiah, kertas dinding dan corak pada kulit buku dan majalah.
Objektif P&P : 1. Menyedari bahawa corak boleh dihasilkan melalui penggunaan
warna air.
2. Mengesan corak hasil dan tiupan warna cair dan warna pekat.
3. Menyedari bahawa corak yang terhasil dipengaruhi oleh saiz
titisan dan kekuatan tiupan.
Keperluan media :
(alat dan bahan)
Kertas lukisan, watercolor dan straw
KBKK : Meningkatkan daya kreativiti, sifat kerjasama.
EMK : KREATIVITI DAN INOVASI









Langkah/
Masa
Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set induksi
(5 Minit)
Membuat senaman
ringan
- Kelembutan
tangan
- Menghembus
dan tarik nafas
melalui mulut
Berbincang bersama
murid tentang
bagaimana untuk
menghasilkan suatu
corak tidak terancang
Melonggarkan otot tangan
untuk menjalankan aktiviti
seni.

BBM
Straw, kertas
lukisan, warna air

KBKK
Menjana idea,
mereka cipta
NILAI
Kekemasan,
menghargai seni

Langkah 1
(Pemerhatian
10 Minit)
Penerangan guru
tentang aktiviti seni
menggunakan teknik
tiupan.
-Guru memberi penerangan
tentang aktiviti yang akan
dijalankan.
-Guru menunjukkan beberapa
keeping slaid contoh hasil-hasil
aktiviti
-Guru menerangkan tentang alat
dan bahan yang digunakan
untuk membuat corak dari
tiupan pada warna di atas kertas
lukisan
-Guru menunjukkan langkah-
langkah untuk menghasilkan
corak tiupan warna.

KBKK
Menjana idea,
menghubungkait

NILAI
Ketekunan dan
kesabaran
Langkah 2
(Penerokaan
Pemerhatian guru
terhadap aktiviti murid
Guru memerhati murid
menjalankan aktiviti.
BBM

20 Minit)

-Guru membimbing murid yang
belum mencapai tahap.
-Guru membuat pengayaan
kepada murid yang sudah
mencapai tahap
KBKK
Menjana idea,
menghubungkait

NILAI
Kesabaran
Ketekunan


Apresiasi
dan refleksi
7 Minit)
Penilaian karya
- Unsur seni
- Alat dan bahan
- Teknik
Pameran Mini
Hasil karya murid



- Murid menilai hasil karya
rakan dari segi kekemasan dan
unsur seni.
-Guru memilih beberapa orang
murid bagi menunjukkan hasil
kerja mereka di hadapan kelas.
-Guru memberi komen dan
markah kepada hasil seni murid
KBKK
Menjana idea,
menghubungkait
Penutup Mengemas bilik darjah
Arahan tugas akan
datang
Guru memberi arahan.
Murid digalakkan membuat
catatan.
Nilai murni- ingin
mencuba





Tahun : 4 Bestari
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tarikh : 25 Februari 2013
Hari : Jumaat
Masa : 10.30 pagi 11.30 pagi
Bidang : Kraf Tradisional
Aktiviti : Mengenal Kraf Tradisional
Tajuk : Wau
Pengetahuan sedia :
ada
- Murid pernah melihat wau di rumah, buku cerita atau televisyen.
- Murid pernah menggunting dan menampal.
Objektif P&P : 1. Mengenali jenis-jenis wau
2. Membezakan bentuk wau mengikut jenisnya
3. Menghasilkan wau bulan mengikut kreativiti masing-masing
Keperluan media :
(alat dan bahan)
Pembaris, gunting, pensel warna, pensel, polisterin, kertas lukisan, kertas
wau, kertas warna dan gam
KBKK : Pengamatan dan kemahiran berfikir secara kreatif
EMK : KREATIVITI DAN INOVASI











Langkah/
Masa
Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set induksi
(5 Minit)
Memainkan video
dikir wau bulan
menggunakan
komputer

Murid mendengar dan
menyanyikan lagu dikir wau
bulan
Murid membuat pergerakan
menepuk tangan dan gaya
bermain wau.

BBM
Pembaris, gunting,
pensel warna, pensel,
polisterin, kertas
lukisan, kertas wau,
kertas warna dan gam

KBKK
Menjana idea kreatif
dan menghubungkait
NILAI
Menghargai, tekun

Langkah 1
(Pemerhatian
10 Minit)
-Memperkenalkan
tajuk pelajaran hari
ini.
-Guru menyoal murid
apakah jenis-jenis
wau.
-Menerangkan jenis-
jenis wau:
- Wau Bulan
- Wau Burung
Murid mendengar
penerangan guru dengan
penuh minat.
Murid menjawab soalan guru
tentang jenis-jenis wau yang
mereka tahu.

KBKK
Menjana idea,
menghubungkait

NILAI
Ketekunan dan
kesabaran
Langkah 2
(Penerokaan
7 Minit)
-Menerangkan alat
dan bahan yang biasa
digunakan untuk
membuat wau.
-Memilih hanya jenis
wau bulan untuk
-Murid mendengar dengan
teliti.
-Murid bergerak mengikut
kumpulan masing-masing
-Murid mengambil alat dan
bahan dari guru.
BBM
Kertas lukisan, gunting,
gam, kertas warna
KBKK
Kecerdasan pelbagai,
Kemahiran
membuat corak
menggunakan kertas.

interpersonal-linguistik

NILAI
Kesabaran
Ketekunan
Berhati-hati
Langkah 3
(10 Minit)
-Membuat
demonstrasi cara
membuat bentuk wau
dengan kertas warna.
-Menunjukkan cara
melipat kertas warna
garis tengah kertas.
1. Kertas warna dilipat
dua bahagia.
2. Bila dilipat, kertas
menjadi dua bahagian.
-Murid melakukan aktiviti
yang ditunjuk guru.
-Murid juga boleh
menggunakan kreativiti
masing-masing untuk
membuat wau bulan tersebut.
Kecerdasan pelbagai:
- Interpersonal
- Ruang
NILAI
Tekun, berhati-hati.

Langkah 4
(15 Minit)
-Menunjukkan cara
melekat wau bulan di
atas kertas lukisan.
-Kemudian,
menunjukkan cara
membuat corak
simetri seterusnya
digunting.
-Menunjukkan cara
melekat corak
-murid melekat wau masing-
masing atas kertas lukisan.
-Murid melipat kertas,
melakar, menggunting dan
melekat beberapa corak di
atas wau seperti yang
ditunjukkan oleh guru.
BBM
Kertas lukisan, gunting,
gam, kertas warna
KBKK
Kecerdasan pelbagai,
Kemahiran
interpersonal-linguistik
Apresiasi
dan refleksi
7 Minit)
Penilaian karya
- Unsur seni
- Alat dan bahan
- Teknik
- Murid menilai hasil karya
rakan dari segi kekemasan
dan unsur seni.
-Guru memilih beberapa
KBKK
Menjana idea,
menghubungkait
Pameran Mini
Hasil karya murid
orang murid bagi
menunjukkan hasil kerja
mereka di hadapan kelas.
-Guru memberi komen dan
markah kepada hasil seni
murid
Penutup Mengemas bilik
darjah
Arahan tugas akan
datang
Guru memberi arahan.
Murid digalakkan membuat
catatan.
Nilai murni- ingin
mencuba
