Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran
Kelas

dan

Sejarah Tahun 5 Siddiq

Tema/Tajuk

Tajuk 1 : Warisan Negara Kita


Unit 2 : Warisan Islam Di Malaysia- Kedatangan Islam

Masa

9.00-10.00 pagi (2 Januari 2016)

Standard Kandungan

6.2 Agama Islam

Standard
Pembelajaran

6.2.1 Menyatakan Islam sebagai warisan negara


K 6.2.6 menyatakan nilai-nilai keagamaan yang diamalkan bagi
membentuk masyarakat yang harmoni.
Di akhir pembelajaran, murid dapat :

Objektif
1. Malebalkan laluan kedatangan Islam di Tanah Melayu.
2. Menyenaraikan 3 faktor agama Islam tersebar di Tanah
Melayu.
3. Menyatakan nilai-nilai keagamaan yang diamalkan bagi
membentuk masyarakat yang harmoni.
Aktiviti

EMK

Bahan Bantu Mengajar

Penilaian Pengajaran
dan
Pembelajaran
DSP

1. Murid menyelesaikan Puzzle Batu Bersurat.


2. Murid melabel peta laluan kedatangan Islam.
3. Murid melengkapkan peta i-think.
4. Murid melengkapkan lembaran kerja.
5. Penutup kognitif.
Nilai Murni: Bersyukur, hormat-menghormati.
KPS:Isu dan masalah masa lalu.
Dimensi Kewarganegaraan: Perkongsian nilai.
TMK : Belajar melalui TMK.
Komputer, LCD,buku teks dan alat tulis, slaid, puzzle, video

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


LANGKAH
Set Induksi (5minit)

EMK
Nilai Murni
kerjasama

CATATAN
BBM

1. Murid dibahagikan kepada 6


kumpulan.

puzzle batu
bersurat

KB
2. Guru memberi puzzle batu
bersurat kepada setiap
kumpulan.

Menjana idea
Menghubungkait

3. Murid menyelesaikan puzzle


yang diberikan.
4. Guru bertanyakan soalan
kepada murid.
a. Apakah tulisan yang terdapat
pada batu tersebut?
Murid menjawab secara lisan
b. Apakah peristiwa yang boleh
dikaitkan dengan penemuan
batu tersebut?
Murid menjawab soalan guru
5. Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk pelajaran
hari ini.

Langkah 1 (15 minit)


1. Guru menerangkan tentang
tajuk yang diajarkan dengan
menggunakan powerpoint.
2. Guru meminta 4 orang murid
menjelaskan laluan
kedatangan Islam ke Tanah
Melayu.
3. Murid melabelkan laluan
kedatangan Islam ke Tanah

EMK

KPS

BBM

Komputer
riba, LCD,
peta.

Melayu pada peta.


4. Murid menyebut bersamasama guru.

Langkah 2 (20 minit)


1. Guru menayangkan video
berkaitan faktor-faktor agama
Islam tersebar di Tanah
Melayu..
2. Murid perlu melengkapkan
peta i-think yang diberikan
dan berbincang dalam
kumpulan.

Nilai murni
Kerjasama

EMK

BBM

Video
Peta i-think
Alat tulis

TMK

MI

Interpersonal

3. Murid membentangkan hasil


dapatan mereka
Langkah 3 (15 minit)

BBM

1. Guru menerangkan tentang


kepentingan mengamalkan
nilai-nilai keagamaan.
2. Guru mengedarkan lembaran
kerja kepada murid.
3. Secara individu murid, akan
memilih nilai keagamaan
yang boleh diamalkan bagi
membentuk masyarakat yang
harmoni.
4. Guru dan murid bersamasama menyemak jawapan.
Penutup (5 minit)
1. Murid dipilih secara rambang
untuk membuat refleksi P&P
bagi tajuk ini.
2. Guru merumuskan isi
penting.

Nilai murni
Hormat-menghormati
Bersyukur

LCD
Komputer
Lembaran
kerja
