Anda di halaman 1dari 4

PENGAJARAN BERPASANGAN

Rancangan Pengajaran Slot


Kelas

: Prasekola Persona

Tarikh

: 24 April 2015

Masa

: 10.40 11.20 pagi

Bilangan Pelajar

: 25 orang

Modul

: Bertema

Tema / Tajuk

: Pasir / Istana Impianku

Tunjang Utama

: Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika Kreativiti

Standard Kandungan : KTI 1.2

Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya


(ekspresi kreatif)

Standard Pembelajaran : KTI 1.2.6 Melukis rupa geometrik iaitu segi tiga, bulat, segi
empat, bujur.
Kesepaduan Tunjang : ST 12.3.1

Membuat pelbagai binaan mengikut kreativiti sendiri


dan menceritakan binaannya dengan bimbingan.

Objektif pembelajaran : pada akhir pelajaran murid dapat :


Melukis 3 daripada 5 rupa geometrik melalui aktiviti Istana Impianku
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat istana pasir.
Kemahiran berfikir (KB) : menjana idea, mereka cipta, membuat urutan
Penerapan nilai : mengikut arahan, bekerjasama, mengikut giliran
Bahan bantu mengajar :
Bil

Bahan Bantu Mengajar

Gambar

Kad bentuk

Kertas a4

Papan putih

Kuantiti
2
4 set
25

Fokus MI/KP : interpersonal, verbal-linguistik, visual-ruang


Kosa kata : segi tiga, segi empat, bujur, bulat.

LANGKAH
/ MASA

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

CATATAN

PEMBELAJARAN

Set Induksi

Melihat kad gambar

Murid berkumpul di ruang belajar dan

(3 minit)

istana pasir

menghadap guru.

BBM : gambar
Nilai : mengikut

Guru menunjukkan gambar istana pasir.

arahan

Guru bersoal jawab dengan murid

KB : menjana idea

tentang gambar tersebut.


Langkah 1

Memperkenalkan rupa

Guru menunjukkan rupa geometrik

(5 minit)

geometrik kepada

kepada murid.

murid

MI/KP : linguistik
BBM : kad bentuk
KB :

Guru menyatakan nama bagi setiap rupa

mengklasifikasikan

geometrik tersebut.
Nilai : mengikut
Murid mengikut guru menyebut jenis

arahan

rupa geometrik.
Langkah 2

Melukis bentuk rupa

Guru mengedarkan set rupa geometrik

Kad bentuk, kertas

(12 minit)

geometrik

kepada setiap kumpulan.

a4

Setiap murid secara bergilir-gilir

Nilai : mengikut

menekap gambar semua bentuk rupa

arahan

geometrik di atas kertas yang diberikan.


KB :
mengklasifikasikan
MI/KP :
Langkah 3

Menghasilkan istana

Guru menunjukkan contoh istana pasir

interpersonal
BBM : kertas a4,

(7 minit)

pasir menggunakan

yang menggabungkan bentuk-bentuk

kad bentuk

bentuk geometrik

geometrik.
MI/KP : visualMurid menghasilkan lukisan istana pasir

ruang,

berdasarkan rupa geometrik mengikut

interpersonal

kreativiti masing-masing.

KB : mereka cipta

Nilai : mengikut
giliran,
Penutup

Murid menceritakan

Guru memilih beberapa orang murid

bekerjasama
KB : menjana

(3 minit)

hasil kerja masing-

untuk menceritakan hasil kerja mereka.

idea,

Murid bercerita tentang hasil kerja

MI/KP : linguistik

masing
mereka.
Guru membuat rumusan mengenai
bentuk geometrik yang telah dipelajari.
