Anda di halaman 1dari 6

DISEDIAKAN OLEH CIKGU NOOR FADZLEEZA BINTI HAJI RAMLE

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran : Matematik Kelas : Tingkatan 1JL1 Bilangan Pelajar : ______ / orang
Tarikh : 8 September 2020 Hari :Selasa Masa : 75 minit (3.10 – 4.25 petang)
Pelajar Tidak Hadir :

Bidang Pembelajaran : Tajuk :


SUKATAN DAN GEOMETRI 9. POLIGON ASAS
Standard Kandungan : Standard Pembelajaran :
9.1 Poligon  Menyatakan hubung kait antara bilangan sisi, bucu
dan pepenjuru poligon dengan betul.
 Melukis poligon, melabel bucu poligon dan
menamakan poligon tersebut berdasarkan bucu yang
telah dilabel.
Objektif Pembelajaran : Kriteria Kejayaan :
Pada akhir PdPc ini, murid akan dapat: 1. Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya 2 sifat
1. bentuk geometri 3D menggunakan pelbagai
perwakilan yang betul.
2. Mempamerkan kefahaman tentang sifat dan
bentangan geometri bentuk 3D.
Pengetahuan Sedia Ada : Resos/ Bahan Bantu Belajar :
Murid telah memahami konsep 2D (Bab 4 Poligon) Blok geometri - kon, sfera, piramid, prisma dan silinder, LCD
dan sifat bulatan (Bab 5 Bulatan) Projektor dan Laptop, Lembaran Kerja, Gunting, pembaris
Kemahiran & Proses Matematik : Pentaksiran :
Kemahiran Matematik, Membanding beza, Pemerhatian semasa PdPc, Soal Jawab, Lembaran kerja
menghubungkait, komunikasi secara matematik
dan menjana idea.
Elemen Merentasi Kurikulum
KBAT : Mengaplikasi, Nilai : Bekerjasama, kerja Elemen Nilai Tambah : Bahasa, Kreatif dan
Menganalisis, Menilai sepasukan, bersifat ingin tahu, Inovasi, Sains dan Teknologi
menepati masa
Langkah Catatan
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
(Masa) (BBB/KPM/IP/EMK)
Set Induksi Penerangan dan  Pdpc dimulai dengan menyuruh murid BBM
(10 minit) soal jawab memeriksa persekitaran masing-masing sama - LCD projector
ada bersih atau tidak dan menyuruh murid - Laptop
Cadangan sediakan alat tulis dan buku masing-masing. - video
Komunikasi:  Kemudian, sebelum duduk, murid diminta
melaung battle cry Matematik iaitu – Strategi:
MATEMATIK, FOKUS. Berpusatkan Bahan

BAB 6 BENTUK GEOMETRI TIGA DIMENSI (TINGKATAN 2, KSSM) 1


DISEDIAKAN OLEH CIKGU NOOR FADZLEEZA BINTI HAJI RAMLE

 Sebagai perkenalan tajuk, guru menunjukkan


video mengenai ‘Jom Kenali Bentuk 3D’. KBAT: Menjana
 Guru menanyakan murid semula; idea, Kemahiran
1. Senaraikan bentuk 3D. Menganalisis.
2. Apakah sifat-sifat bentuk 3D
3. Apakah tajuk pembelajaran pada hari ini.
 Guru menjelaskan juga objektif pembelajaran
pada hari ini adalah;
 Murid dapat menyatakan sekurang-
kurangnya 2 sifat bentuk geometri 3D
menggunakan pelbagai perwakilan yang
betul.
Langkah 1 Membina bentangan  Guru meminta murid yang duduk meja paling BBM:
(20 minit) bentuk 3D (Simulasi hadapan untuk memilih satu bentuk yang - blok geometri
Kognitif).
berada di dalam beg. Bentuk yang dapat, murid - lembaran kerja
itu hendaklah mengambil kertas bentangan - gunting
mengikut bentuk yang dipilih (Kon, Kubus, - pembaris
Kuboid, Silinder dan Piramid) dan lembaran - buku teks
kerja yang guru telah sediakan.
 Setiap sebaris meja akan dapat bentuk yang
berbeza dan mereka dikehendaki dalam masa Strategi:
10 minit untuk menggunting/memotong bentuk Berpusatkan Murid /
yang dipilih. pembelajaran
 Seterusnya murid diminta menyenaraikan ciri- kooperatif
ciri / sifat geometri tersebut (boleh rujuk buku
teks ms 101). KBAT: Kemahiran
 Wakil murid yang awal dapat menyiapkan Mengaplikasi dan
bentang diminta berdiri dan menunjukkan hasil Menganalisis.
bentangannya dan seterusnya menyatakan
nama dan sifat geometri yang sesuai bagi
geometri tersebut.
Langkah 2 Melengkapkan  Murid diminta menjawab latihan yang guru BBM:
(10 minit) Lembaran Kerja sediakan dalam masa diberikan. - lembaran kerja
berkaitan.  Murid boleh merujuk buku teks 100-103 sebagai - buku teks
rujukan.
Strategi:
Berpusatkan Murid

BAB 6 BENTUK GEOMETRI TIGA DIMENSI (TINGKATAN 2, KSSM) 2


DISEDIAKAN OLEH CIKGU NOOR FADZLEEZA BINTI HAJI RAMLE

KBAT: Kemahiran
Mengaplikasi dan
Menganalisis.
Langkah 3 Perbincangan  Perbincangan jawapan akan dibuat secara BBM:
(5 Minit) jawapan antara ringkas dan murid diminta berkongsi jawapan - Lembaran kerja
rakan-rakan masing-masing. - pen merah
– think and share  Guru hanya akan membantu membuat
penerangan sekiranya perlu.
Penutup Penutup Afektif  Murid hendaklah memberi komen tentang Strategi / Teknik:
(5 minit) i. Pujian dan pembelajaran mereka pada hari ini di Soal Jawab
motivasi  Guru meminta murid-murid menunjukkan kad
‘trafficlight’ untuk memastikan murid faham BBM:
tentang pembelajaran pada hari ini dan - kad traffic light
membuat refleksi daripada aktiviti hari ini - pen
sebagai penutup. - lembaran kerja

Nilai: Keyakinan

KBKK: Merefleksi
Kerja
Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Susulan
Murid

Buku Kerja Tuntas A+


(ms 52 -54 soalan 1 hingga 3)

Refleksi
Tarikh / Hari:

….
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………….

BAB 6 BENTUK GEOMETRI TIGA DIMENSI (TINGKATAN 2, KSSM) 3


DISEDIAKAN OLEH CIKGU NOOR FADZLEEZA BINTI HAJI RAMLE

……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………………………………………………

BAB 6 BENTUK GEOMETRI TIGA DIMENSI (TINGKATAN 2, KSSM) 4


DISEDIAKAN OLEH CIKGU NOOR FADZLEEZA BINTI HAJI RAMLE

Nama:………………………………………………………………………………………………… Kelas: …………

Latihan Bab 6 : Bentuk Geometri Tiga Dimensi


6.1 Sifat Geometri Bentuk Tiga Dimensi dan 6.2 Bentangan Bentuk Tiga Dimensi
Labelkan tapak dan puncak pada ruang yang disediakan dan lengkapkan jadual berikut.

Bentuk Geometri Bentangan Nama Bilangan Ciri-ciri

Muka Muka Bucu


rata melengkun
g
1.

2.

BAB 6 BENTUK GEOMETRI TIGA DIMENSI (TINGKATAN 2, KSSM)


DISEDIAKAN OLEH CIKGU NOOR FADZLEEZA BINTI HAJI RAMLE

3.

4.

5.

Pada akhir pembelajaran, saya (nama: ………………………………………………………………………….) dapat ;

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
.

BAB 6 BENTUK GEOMETRI TIGA DIMENSI (TINGKATAN 2, KSSM)
