Anda di halaman 1dari 5

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Matematik KELAS:


TARIKH/HARI/MASA MINGGU:
BIDANG Sukatan dan Geometri KEHADIRAN:

TAJUK 7.0 Pelan dan Dongakan

STANDARD KANDUNGAN 7.1 Unjuran Ortogon

STANDARD 7.1.1 Melukis unjuran ortogon.


PEMBELAJARAN 7.1.2 Membanding dan membeza antara objek dan unjuran ortogon yang sepadan.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat


KRITERIA KEJAYAAN  melukis unjuran ortogon
 membanding dan membeza antara objek dan unjuran ortogon yang sepadan.
Seterusnya, murid dapat menjawab sekurang-kurangnya 8 daripada 10 soalan yang diberi.

AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru paparkan rajah beberapa objek tiga dimensi.
PEMUDAHCARAAN (PdPc)  Guru menerangkan maksud satah, normal dan unjuran ortogon menggunakan bahan
konkrit.
 Murid diminta untuk mengenal pasti ortogon bagi objek apabila dipandang dari pelbagai
arah bagi satah mencancang atau satah mengufuk.
 Guru paparkan rajah sebuah objek dan menunjukkan langkah-langkah untuk melukis
unjuran ortogon objek tersebut pada satah mengufuk atau satah mencondong.
 Guru menggunakan perisian dinamik untuk melihat berbagai bentuk 3D dari arah
pandangan yang pelbagai bagi satah mencancang atau satah mengufuk.
 Murid diminta untuk melukis unjuran ortogon yang terhasil.
 Murid membuat latihan di dalam buku.
 Guru menjalankan aktiviti di dalam buku m.s.179 yang melibatkan panjang, sudut dan
bentuk untuk membanding dan membeza antara objek dan unjuran ortogon yang
sepadan.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.

REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
Catatan :
IMPAK/
TINDAKAN SUSULAN

1
AKTIVITI PdP
STRATEGI PdP Choose an item. Choose an item.

KECERDASAN PELBAGAI Choose an item. Choose an item.


BAHAN BANTU MENGAJAR
Choose an item. Choose an item.
(BBM)

AKTIVITI PAK-21 Choose an item. Choose an item.

ELEMEN KBAT
TAHAP PEMIKIRAN Choose an item. Choose an item.

i-THINK Choose an item. Choose an item.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)


ELEMEN MERENTAS
Choose an item. Choose an item.
KURIKULUM (EMK)

NILAI MURNI Choose an item. Choose an item.

PENTAKSIRAN
PENTAKSIRAN Choose an item. Choose an item.

RELIEF
MASA
KELAS
SUBJEK
GURU

2
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Matematik KELAS:


TARIKH/HARI/MASA MINGGU:
BIDANG Sukatan dan Geometri KEHADIRAN:

TAJUK 7.0 Pelan dan Dongakan

STANDARD KANDUNGAN 7.2 Pelan dan dongakan

STANDARD PEMBELAJARAN 7.2.1 Melukis pelan dan dongakan suatu objek mengikut skala.
7.2.2 Mensintesis pelan dan dongakan suatu objek dan melakar objek tersebut.
7.2.3 Menyelesaikan masalah yang melibatkan pelan dan dongakan.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN/ KRITERIA Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat


KEJAYAAN  melukis pelan dan dongakan suatu objek mengikut skala.
 mensintesis pelan dan dongakan suatu objek dan melakar objek tersebut.
 menyelesaikan masalah yang melibatkan pelan dan dongakan.
Seterusnya, murid dapat menjawab sekurang-kurangnya 3 daripada 5 soalan yang
diberi.

AKTIVITI PEMBELAJARAN &  Guru menerangkan ciri-ciri pelan dan dongakan.


PEMUDAHCARAAN (PdPc)  Guru paparkan rajah sebuah objek berbentuk prisma tegak di papan putih.
 Guru menunjukkan cara melukis pelan, dongakan depan dan dongakan sisi
bagi objek itu mengikut skala penuh.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.
 Guru menunjukkan langkah demi langkah untuk melukis pelan dan dongakan
secara gabungan pada sehelai kertas yang dibahagikan kepada empat sukuan.
 Guru menerangkan dua kaedah yang lazim digunakan.
 Guru menjelaskan tentang tiga jenis garis binaan yang digunakan.
 Murid diminta untuk memperhatikan sama ada kedudukan dongakan sisi
adalah di sukuan pertama atau kedua, kerana ini akan menentukan sama ada
arah pandangan dongakan adalah dari kanan atau dari kiri.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.
 Guru kemudian menunjukkan cara melukis pelan dan dongakan melibatkan
objek gabungan dan objek asal yang dikeluarkan sebahagiannya.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.
 Guru paparkan rajah yang menunjukikan pelan, dongakan depan dan
dongakan sisi bagi sebuah objek.
 Guru menunjukkan langkah demi langkah untuk melakar bentuk tiga dimensi
objek tersebut.
 Guru menggunakan teknologi seperti perisian dinamik untuk membina
kefahaman murid bagaimana mensintesis lukisan pelan dan dongakan pada
empat sukuan untuk melakar bentuk tiga dimensi objek tersebut.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.
 Guru membincangkan satu contoh penyelesaian masalah yang melibatkan
pelan dan dongakan.
 Murid membuat latihan di dalam buku teks.

REFLEKSI
___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengukuhan.
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan.
Catatan :
IMPAK/
TINDAKAN SUSULAN

3
4
AKTIVITI PdP
STRATEGI PdP Choose an item. Choose an item.

KECERDASAN PELBAGAI Choose an item. Choose an item.


BAHAN BANTU MENGAJAR
Choose an item. Choose an item.
(BBM)

AKTIVITI PAK-21 Choose an item. Choose an item.

ELEMEN KBAT
TAHAP PEMIKIRAN Choose an item. Choose an item.

i-THINK Choose an item. Choose an item.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)


ELEMEN MERENTAS
Choose an item. Choose an item.
KURIKULUM (EMK)

NILAI MURNI Choose an item. Choose an item.

PENTAKSIRAN
PENTAKSIRAN Choose an item. Choose an item.

RELIEF
MASA
KELAS
SUBJEK
GURU
