Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Matematik (tingkatan2)


Hari : Khamis
Tarikh : 3 April 2014
Masa : 8.40pagi – 9.50pagi (70 minit)
Tingkatan : Tingkatan 2 Bestari
Bilangan Pelajar : 38 orang
Tajuk : Bab 4 Persamaan Linear
Subtopik : 4.2 Pengenalan Persamaan Linear
Isi Kandungan : Antara isi kandungan dalam subtopik ialah :
i. Membincangkan kenapa sebutan dan ungkapan algebra yang diberi adalah linear.
ii. Mengenal Pasti sebutan Linear daripada senarai yang diberi
iii. Memilih persamaan linear daripada senarai yang diberi

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat :


i. Mengenal pasti sebutan algebra linear dan ungkapan algebra linear
ii. Menentukan sama ada persamaan yang diberi adalah persamaan linear atau persamaan linear dalam satu
pembolehubah

Pengetahuan Sedia ada : Ungkapan Algebra


Strategi : Berpusatkan guru dan pelajar, bahan, aktiviti
Kaedah/teknik : Penerangan, perbincangan, soal jawab
BBM : kertas mahjong, pen marker
Nilai murni : fokus, keyakinan diri, keberanian, patuh kepada arahan, berdisiplin
KBKK : Mendefinisi, berfikir untuk menjana idea, mengenalpasti, merumus idea dan
menyelesaikan masalah.

HOM :
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/Masa Isi kandungan Aktiviti Catatan

Set Induksi Permulaan 1. Guru memperkenal topik yang akan diajar dengan satu situasi berkaitan Strategi :
(5 minit) maksud pemboleh ubah yang terlibat dalam sebutan Algebra dan Berpusatkan guru,
Sebutan Algebra memberi Contoh dalam kehidupan . Kaedah:
1)Linear perbincangan dan
2)Tak Linear 2. Pelajar mengemukakan pendapat atau kefahaman berdasarkan penerangan.
pertanyaan Guru.
ABM:
3. Guru Menerangkan Apa yang di maksudkan sebutan Algebra yang Maker , Papan putih
telah dipelajari pelajar dalam topik algebra yang telah dipelajari Nilai:
sebelum ini. Patuh pada arahan,
fokus, berani, yakin
4. Guru mengukuhkan pemahaman pelajar dengan bertanyakan
pengetahuan sedia ada pelajar KBKK:
Pelajar dapat menjana
idea tentang topik
pembelajaran.
Langkah 2 Ungkapan Algebra 1. Guru menunjukkan contoh beza sebutan algebra yang dipelajari dalam Strategi :
(15 minit) Maksud melibatkan set induksi dengan ungkapan Algebra Berpusatkan guru
operasi dan sebutan
algebra. 2. Kemudian guru menerangkan samada sebutan itu linear atau tidak Kaedah:
linear dengan beberapa contoh mudah penerangan dan soal
Contoh sebutan 3. Contoh 3x adalah sebutan linear jawab.
algebra:
3x ,𝑥𝑦,𝑥 2 4. Guru menerangkan ungkapan linear atau bukan dengan beberapa ABM:
Contoh ungkapan contoh , pen marker
Algebra:
2𝑥 + 3,𝑥 − 2𝑦 ,𝑥𝑦 + 2 5. Guru menerangkan persamaan linear iaitu maksud persamaan linear Nilai:
Ungkapan Linear .dan memberikan beberapa contoh Fokus, patuh pada
atau tak linear arahan
a kuasa mesti 1 6. Dan guru menunjukkan apa yang dikatakan persamaan linear dan
Kuasa a 2 bukan linear dalam satu pemboleh ubah dan dalam dua KBKK
Contoh: 2x+3 dan x- pembolehuabah. Mendefinasikan term.
2y ialah ungkapan
linear.
Maksud persamaan
Linear ialah
melibatkan sebutan
algebra linear. 𝑥+
3=5 , 𝑥 − 2𝑦 = 7,
𝑥𝑦 = 10

Persamaan linear
dengan satu
pemboleh ubah dan
dua pemboleh ubah
Persamaan linear
dalam satu pemboleh
ubah
b-5=3

persamaan linear
dalam dua pemboleh
ubah r+s=4
Langkah 2 Aktiviti Membanding 1. Guru memberi arahan supaya pelajar membuat 4 kumpulan. Strategi :
(20 minit) beza persamaan Berpusatkan guru dan
linear dalam satu 2. Guru kemudian memberikan lembaran kerja kepada setiap kumpulan pelajar
pemboleh ubah atau dan kertas mahjong
persamaan lebih Kaedah:
pemboleh ubah 3. Kemudian guru mengarahkan pelajar membuat table untuk Soal jawab,
menjalankan aktiviti membandingkan persamaan linear itu dalam satu Penerangan.
pemboleh ubah atau lebih pemboleh ubah.(Lihat Lampiran 1)
ABM :
4. Pelajar perlu membanding beza antara persamaan linear dalam satu Kertas mahjong dan
pemboleh ubah dan persamaan linear dalam lebih pemboleh ubah. maker pen
Nilai :
5. Pelajar kehadapan untuk membentangkan kerja mereka Fokus, patuh pada
arahan, berani
6. Guru memberi arahan supaya wakil pelajar bagi setiap kumpulan
membentangkan kerja mereka dihadapan sambil guru membincangkan KBKK :
jawapan yang sebenar bagi setiap pembentangan Menyenarai, membeza

7. Kemudian guru menerangkan secara terperinci dan pembetulan bagi


setiap jawapan pelajar.
Langkah 3 Penilaian dan 1. Guru kemudian memberi penerangan berkaitan persamaan linear dan Strategi :
(10 minit) Pengukuhan bukan linear. Berpusatkan guru,
pelajar dan bahan.
2. Guru Kemudian Memberi Soalan yang Kedua sebagai aktiviti
pengukuhan dengan menentukan sama ada persamaan yang diberi Kaedah:
dalam soalan ialah persamaan linear atau bukan linear Perbincangan, Soal
jawab
3. Guru membimbing pelajar dengan memantau setiap kerja pelajar dalam
kumpulan. ABM:
kertas mahjong, pen
marker

Nilai:
Yakin diri, fokus, patuh
pada arahan

KBKK:
Membanding beza dan
mengenal pasti.
Penutup Membuat rumusan. 1. Guru meminta pelajar membuat rumusan tentang pelajaran yang diajar Strategi :
(5 minit) pada hari ini. Berpusatkan guru dan
pelajar.
2. Guru membincangkan rumusan bersama pelajar.
Kaedah:
3. Guru menggunakan papan putih dengan membuat seikit peta minda Perbincangan dan
berkenaan apa yang diajar pada hari ini penerangan

ABM:
Buku teks

Nilai :
Yakin diri, patuh pada
arahan

KBKK:
Membuat rumusan.
Soalan 1
Bezakan persamaan linear dalam satu pemboleh ubah dan persamaan linear lebih dari satu pemboleh ubah . Bina jadual untuk membezakannya.
1.𝑦 = 3𝑥 + 2
2.4𝑚 − 𝑟 = 9
3.𝑡 + 𝑚 + 𝑙 = 2
4.5𝑚 = 2
5.5 + 4𝑛 = 7
6.6𝑘 − 2𝑘 = 23
7.𝑝 = 𝑞 − 𝑟
8.10𝑡 + 7 = 200
9.17 − 𝑚 = 2
10.𝑚 + ℎ = 370
Soalan 2
Tentukan sama ada persamaan di bawah ialah persamaan linear atau persamaan bukan linear.Bina jadual Anda untuk membezakannya.
1.𝑏 − 5 = 1
2.2 + 3𝑑 = 1
3.𝑟 + 𝑠 = 7
4.4𝑡 2 + 𝑡 = 7
5.44𝑥𝑦 = 0
𝑘
6.5 − 2 = 8

7.4𝑘 + 8𝑘 2=5
8.4𝑘 + 22 𝑘 = 5
Lampiran 1
