Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU KE : 1
MATA
PELAJARAN
SEJARAH
TARIKH
3 Januari 2019
HARI
KHAMIS
TINGKATAN
1G
KEHADIRAN
__/
MASA
3
JAM
0800-0830
TEMA
SEJARAH KITA DAN DUNIA
STANDARD KANDUNGAN
1.1 Pengenalan ilmu sejarah

STANDARD PEMBELAJARAN
1.1.1 Menyatakan pengertian sejarah secara umum
1.1.2 Menjelaskan pengertian sejarah mengikut pandangan sejarawan seperti Herodotus, E.H Carr, Ibn Khaldun, dan Mohd Yusuf Ibrahim
1.1.3 Menghuraikan konsep masa silam dan ruang dalam sejarah
K1.1.8 Menjelaskan kepentingan menghargai masa dalam kehidupan seharian
K1.1.11 Menerangkan kepentingan mengaplikaskan ilmu sejarah dalam kehidupan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran, murid-murid akan dapat :

PENERANGAN BERCERITA/PEMERIAN PERBINCANGAN 1. Menulis pengertian


SIMULASI MENDENGAR MENCATAT NOTA sejarah mengikut istilah
MEMBACA PERISTIWA SEJARAH KUMPULAN/INDIVIDU MENGHAFAL FAKTA Arab, Inggeris dan
NYANYIAN LAKONAN PEMBENTANGAN Yunani
2. Menuliskan pengertian
MELAKAR PETA MINDA/GRAFIK PEPERIKSAAN KUIZ/LATIHAN
sejarah mengikut
SOAL JAWAB LUAR KELAS/ LAWATAN
pandangan sejarawan
MENONTON FILEM/DOKUMENTARI
3. Menulis huraian dalam
bentuk rajah i-THINK konsep masa silam dan ruang dalam sejarah
AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN
(PdPC)

KBAT / I-THINK

KBAT : MENCIPTA MENILAI MENGANALISIS MENGAPLIKASI


ITHINK : PETA : BULATAN / BUIH / BUIH BERGANDA / POKOK / DAKAP / ALIR / PELBAGAI ALIR / TITI
BBM
 BUKU TEKS
 MODUL
 POWERPOINT

 INTERNET
 PROJEKTOR
 MODEL
 RADIO / TV
 RADAS
 BUKU CERITA

 SPESIMEN
 GAMBAR / CERITA
 LAIN-LAIN : ______________________
EMK
 KREATIVITI & INOVASI
 PENDIDIKAN ALAM SEKITAR

 BAHASA
 PATRIOTISME

 SAINS & TEKNOLOGI


 TMK

 KEUSAHAWANAN
 NILAI MURNI
 LAIN: ______________
KPS
 MEMBUAT KRONOLOGI
 MENEROKA BUKTI
 MEMBUAT INTERPRETASI

 MEMBUAT IMAGINASI
 MEMBUAT RASIONALISASI

PENILAIAN PENGAJARAN & PEMBELAJARAN


 LEMBARAN KERJA
 HASIL KERJA
 PEMERHATIAN
 KUIZ
 LISAN
 DRAMA
 TUGASAN
 PROJEK
 LAIN: ________________
REFLEKSI/ TINDAK SUSUL

_____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
