Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

Sekolah SK. Seri Penanti Tarikh 1 Ogos 2018

Tingkatan/Kelas 4M Saiz Kelas 34 Orang

Waktu 8.30-9.30 Pagi Tempoh (minit) 6O Minit

Mata Pelajaran Sains

Topik Sistem Suria / Jarak Relatif

Tema/Bidang Bumi dan Sains Angkasa

Standard Kandungan 9.2

Standard Pembelajaran 9.2.4

Objektif Pembelajaran Pada akhir pdpc murid dapat menganggar jarak relatif bumi ke
matahari berbanding jarak bumi ke bulan.

EMK/Sikap Sainstifik Kreativi / Inovasi


/Nilai Murni /Nilai
Patriotisme Kerjasama, bersyukur, hormat menghormati

Sumber Pengajaran dan (1) Rujukan Buku Teks, you tube


Pembelajaran
(2) Alat marker pen, gunting, lidi,

(3) Bahan Tali, surat khabar, kertas , masking tape

Pentaksiran Bilik Darjah Pemerhatian, soal jawab


(PBD)
Perkembangan Proses Pengajaran danPembelajaran
Catatan / Nota
Pengajaran (Tindakan Guru danAktiviti Murid)

Fasa 1 1. Murid menonton video youtube https://www.youtube.com/


‘Angkasa’ watch?v=4jrdZZ0xZ-
2. Guru bersoal jawab dengan A&t=129s
SET INDUKSI murid dan mengaitkannya
dengan topik pdpc. BBB : Laptop / lcd/
PENGENALAN speaker

( 10 Minit)

1. Murid membaca dialog buku


teks m/s 159 yang dipamerkan
Fasa 2 di skrin layar putih. *Guru scan buku teks
2. Murid mengaitkan saiz bulan m/s 159 dan paparkan di
PERKEMBANGAN skrin layar putih.
dan matahari dengan jarak dari
(Penerokaan) bumi.
3. Murid merujuk info grafik
( 10 Minit) anggaran jarak relatif bulan, *TP 1 – Menyatakan anggaran
jarak relatif bumi, Matahari dan
bumi dan matahari. (TP 1)
bulan dengan betul.

1. Murid menjalankan aktiviti


berkumpulan membina model
simulasi tentang anggaran jarak 1 kali jarak bumi ke bulan
relatif bulan, bumi dan 400 kali jarak bumi ke
matahari. (TP3) matahari
2. Murid membawa model
simulasi keluar kelas
Fasa 3
(padang/dewan terbuka) dan
BBB: Kertas, tali, masking
mempamerkan hasil kerja
tape, gunting, lidi
kumpulan mereka.
PERKEMBANGAN 3. Murid menjalankan aktiviti benang / tali
‘gallery walk’ untuk memerhati
(Penerangan)
dan memberi pandangan
( 20 Minit) tentang hasil kerja kumpulan
lidi
lain.
Bebola kertas
4. Aktiviti pemerhatian dan
perbincangan Nilai : Kerjasama

TP 3- menggar jarak relatif


bumi, bulan dan matahari
dengan simulasi
Fasa 4 1. Murid melakar dan melabel
kedudukan bulan, bumi dan
matahari dan melabel jarak Murid melakar dalam
relatif bulan, bumi dan buku nota
PERKEMBANGAN
matahari. *Murid boleh mewarnakan
(Aplikasi/Penelitian) 2. Aktiviti perbincangan dan soal gambar bulan, bumi dan
jawab matahari.
( 20 Minit)

1. Kajian masa depan Murid memegang model


2. Aktiviti soal jawab matahari dan berjalan
3. Apa terjadi jika jarak matahari mendekati dan menjauhi
terlalu jauh atau terlalu dekat bumi. Guru bersoal jawab
Fasa 5 dengan bumi. (TP4) kesan daripada aktiviti
tersebut.
PENUTUPAN
TP4-membuat andaian
(Pentaksiran) keadaan di bumi jika jarak
( 5 Minit) lebih dekat atau lebih jauh
daripada matahari.

Nilai : Bersyukur

Nota : Template ini adalah sebagai panduan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian [RPH]
/ Lesson plan. Ia boleh diubah mengikut kesesuaian.
