Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PENILAIAN KEDUA)

Mata Pelajaran Sejarah


Tarikh / Hari 19 September 2018 (rabu)
Kelas 4B
Bilangan Murid 26
Masa 1.50 hingga 2.50

Tema / Tajuk Bab 8 : Dasar British dan kesannya terhadap ekonomi negara

Kesan-kesan dasar ekonomi

 Pembandaran
Standard Pembelajaran  Pembentukan masyrakat berbilang kaum
 Sistem perkilangan
 Sistem pengangkutan dan perhubungan
 Perkhidmatan kesihatan

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid akan dapat:

1. Menyenaraikan Sekurang-kurangnya empat kesan dasar British terhadap ekonomi secara lisan dan bertulis

Hasil Pembelajaran 2. Menerangkan tiga ciri kaum di Tanah Melayu secara lisan

3. Mengaitkan dasar ekonomi dengan pembangunan Malaysia pada masa kini (KBAT)
1. Tayangan dan soal jawab
2. Peta I-think
Aktiviti Pengajaran dan 3. Pembentangan
Pembelajaran 4. Kahoot
5. Rumusan
Nilai Murni Bekerjsama, berani dan menghargai masa

Kemahiran Pemikiran Sejarah Memahami kronologi dan membuat intepretasi


Elemen Merentasi
Kurikulum
Dimensi Kewarganegaraan Memahami Malaysia merupakan salah sebuah negara islam
(EMK)
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK) Kahoot

1. Kertas majung
2. Pen marker
Bahan Bantu Mengajar 3. Set kerja rumah
4. Set soalan
5. ICT
6. Pembesar suara

Refleksi
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Set induksi BBM :


1. Guru memaparkan sebuah video yang bertajuk masyarakat
majmuk di Tanah Melayu dan mengarahkan pelajar mengelurkan 1. ICT
1. Tayangan video kaum
kerja rumah yang diberikan pada sesi PdPc yang lepas
2. Kertas Soalan
India, Cina dan Melayu
yang sedang menjalani
2. Pelajar akan cuba memahami maksud video tersebut
aktviti ekonomi masing-
berdasarkan maklumat dalam kerja rumah tersebut KBAT :
masing
1. Mengingati
3. Guru memberi soalan kepada pelajar berkaitan video tersebut
Permulaan 2. Memahami
(5 minit)
4. Pelajar akan memberikan pendapat dan pemahaman mereka
dengan cara shout out supaya kawan-kawan lain mendengar.
Teknik :

1. Tayangan video
5. Guru mengulangi beberapa jawapan yang hampir tepat dengan
topik pembelajaran pada hari ini. 2. Shout out

3. Soaljawab
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Aktiviti kumpulan 1. Guru mengarahkan pelajar membentuk kumpulan berdasarkan BBM :


senarai nama kumpulan yang telah disenaraikan 1. Kertas majung
Kesan-kesan dasar 2. Pen marker
ekonomi 2. Setiap kumpulan akan diberikan tajuk seperti berikut :
1) Pembandaran KBAT :
 Pembandaran 2) Pembentukan masyrakat berbilang kaum 1. Mengaplikasikan
 Pembentukan 3) Sistem perkilangan 2. Menganalisis
masyrakat 4) Sistem pengangkutan dan perhubungan
Langkah 1 berbilang kaum 5) Perkhidmatan kesihatan Teknik :
 Sistem perkilangan 1. peta i-think

 Sistem 3) Setiap kumpulan dikehendaki berbincang dalam kumpulan

pengangkutan dan dan membina satu peta i-think dengan menggunakan kertas

perhubungan majung yang disediakan.

 Perkhidmatan
kesihatan 4) Guru akan bertindak sebagai pembimbing sepanjang
perbincangan dan penyediaan kumpuna berlangsung.
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Aktivti kumpulan BBM :


1. Sebelum aktiviti pembentangan bermula, guru mengedarkan
1. Peta i-think
Kesan-kesan dasar sekeping kertas soalan yang mendangungi soalan ringkas bagi
2. Pembesar suara
ekonomi semua kesan kepada setiap pelajar untuk diisi berdasarkan
3. Set soalan
maklumat berdasarkan pembentangan tersebut
 Pembandaran
KBAT :
 Pembentukan 2. Pelajar dikehendaki memenuhi ruangan tajuk kumpulan
1. Menilai
masyrakat masing-masing terlebih dahulu
berbilang kaum
Langkah 2 Teknik :
 Sistem perkilangan 3. Setiap kumpulan dikehendaki membentang mengikut nombor
1. Pembentangan
 Sistem kumpulan dan semua ahli wajib membentang.

pengangkutan dan
perhubungan 4. Kumpulan atau pelajar yang tidak membentang perlu

 Perkhidmatan mendengar dan mendapatkan jawapan daripada kumpulan yang


kesihatan membentang

5. Pelajar lain hanya boleh mengajukan soalan selepas


pembentangan suatu kumpulan supaya mereka dapat mengukur
sama ada pembentang faham atau tidak
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Pengukuhan BBM :
1. Guru mengarahkan pelajar menutup semua rujukan dan
1. ICT
1. Mengandungi soalan membuka komputer dan memilih pasangan masing-masing.
yang menguji KBAT
pelajar
KBAT :
2. Pasangan pelajar perlu membuka aplikasi Kahoot dengan
2. Berkaitan kesan dasar 1. Menilai
memasukan nama kumpulan dan kata laluan yang dipaparkan
ekonomi terhadap
Malaysia pada masa kini pada skrin layar.
Teknik :
1. Kahoot
3. Pelajar perlu menjawab soalan pada skrin layar dengan
Langkah 3
memilih jawapan a,b,c,d pada komuter masing-masing dalam
tempoh masa ditetapkan (10 saat)

4. Pelajar yang menjawab dengan cepat dan tepat akan


menguasai tangga teratas

5. Pasangan yang teratas akan diberikan sticker anugerah dan


kupon koperasi
LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

Kesimpulan BBM :
1. Memilih beberapa orang pelajar untuk menaip apa yang
1. ICT
mereka perolehi hari ini pada microsoft word di komputer guru.

KBAT :
2. Pelajar-pelajar lain akan melihat dan menilai sama ada apa
1. Mencipta
yang mereka tulis betul atau salah.

Teknik :
3. Guru meringkaskan dan menamatkan sesi PdPc pada hari ini.
1. Bertulis
Penutup
