Anda di halaman 1dari 7

CONTOH RPH UNTUK RUJUKAN GURU PELATIH PISMP

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PENDIDIKAN PEMULIHAN

Nama Guru: Pn Aisyah binti Hj Mohd Ali


Sekolah : SK Taman Raja Melewar Kelas : 3 Cerdas
Tarikh : 16 Oktober 2017 Hari : Isnin
Mata Pelajaran: Bahasa Malaysia Masa : 9.10-10.10 pagi

KUMPULAN A B C
Nama Murid 1. Masnita bt Ahmad Taib 1. Alvin Leong 1. Lim Kwan Seng
2. Wong May Lin 2. Suhaimi b Sufian 2. Rusli b Hazim
3. Rajkumar A/L Muniandy 3. Ruminee bt Azran
4. Leelakumari A/P Rajoo 4. Kajol A/P Selvaraj
Tajuk / Tema Alam Ceria Hidup Sejahtera

Kemahiran Pemulihan 4. Suku kata KV 10. Perkataan V+KVK 31. Membaca dan membina ayat
mudah

Konstruk LINUS Konstruk 2: Konstruk 5: Konstruk 11:


Keupayaan membaca Keupayaan membaca dan menulis Keupayaan membaca dan menulis ayat
(membunyikan) dan menulis suku perkataan suku kata tertutup mudah
kata terbuka

2.1.1 Membaca dengan 2.1.1 Membaca dengan sebutan yang 2.1.1 Membaca dengan sebutan
Standard
sebutan yang betul dan betul dan intonasi yang sesuai yang betul dan intonasi yang
Pembelajaran
intonasi yang sesuai 3.1.1 Menulis secara mekanis sesuai

ZAK2018
3.1.1 Menulis secara mekanis menggunakan tulisan (i) ayat tunggal
menggunakan tulisan berangkai dalam bentuk; 3.2.1 Membina dan menulis;
berangkai dalam bentuk; (i) huruf (i) ayat
(i) huruf (ii) perkataan
Hasil Pembelajaran: 1. Memadankan huruf konsonan 1. Memadan perkataan V+KVK dengan 1. Membina sekurang-kurangnya tiga
dengan vokal sehingga gambar yang diberikan ayat tunggal dengan betul
melahirkan bentuk bunyi yang 2. Menulis sekurang-kurangnya tiga berdasarkan gambar tunggal yang
betul berdasarkan gambar yang daripada lima nama binatang diberi.
diberi. dengan betul berdasarkan gambar 2. Membacakan ayat tunggal yang
2. Menulis semula suku kata KV di dibina dengan sebutan dan intonasi
awal dengan betul yang betul

Kriteria Kejayaan Murid dapat: Murid dapat: Murid dapat:


Pada akhir pengajaran 1. Memadankan sekurang- 1. Memadankan tiga daripada lima 1. Membina tiga daripada lima ayat
dan pembelajaran kurangnya dua daripada empat perkataan V+KVK dengan gambar tunggal dengan betul berdasarkan
murid dapat: huruf konsonan dengan vokal yang diberikan gambar tunggal yang diberi.
sehingga melahirkan bentuk bunyi 2. Menulis empat daripada lima nama 2. Membacakan tiga daripada lima ayat
yang betul berdasarkan gambar binatang dengan betul berdasarkan tunggal yang dibina dengan sebutan
2. Menulis semula dua daripada gambar dan intonasi yang betul
empat suku kata KV di awal
dengan betul
Pengetahuan Sedia  Telah mengenal huruf konsonan  Telah mengenal perkataan KVK  Mengenal perkataan
Ada: dan vokal

Bahan Bantu Belajar  Klip video  Klip video  Klip video


 Kad perkataan  Borang Pengurusan Grafik :  Gambar tunggal ‘ Zoo
 Kad suku kata Mengkategori Negara’
 Papan selit  Bola plastik lembut  Kad-kad perkataan
 Gambar binatang  3 botol kosong (Botol plastik)  Bahan Pengajaran Interaktif
 Bahan pengajaran interaktif  Bahan pengajaran Interaktif  Rakaman bunyi binatang

Nilai Murni 1. Sayangi binatang 2. Hargai ciptaan Tuhan


Kemahiran Berfikir Mengkategorikan: Binatang peliharaan dengan binatang liar
Binatang di air dengan binatang di daratan

ZAK2018
LANGKAH PENGAJARAN

LANGKAH KUMPULAN A KUMPULAN B KUMPULAN C


Set Induksi Guru memaparkan satu klip video Zoo Negara
5 minit

https://www.youtube.com/watch?v=7x8qRnYo56g

1.Guru bersoal jawab dengan murid:


a. Siapakah yang pernah pergi ke Zoo Negara?
b. Sebutkan nama-nama binatang yang anda temui?
c. Bagaimana menjaga persekitaran Zoo Negara supaya bersih? KBAT
2. Murid bercerita pengalaman melawat Zoo Negara dan guru mengaitkan dengan pelajaran hari ini.

Sebelum memulakan Langkah 1 guru memberi penerangan aktiviti PdP yang akan dilaksanakan oleh murid di dalam kumpulan masing-masing dengan
penerangan yang ringkas.
LEMBARAN KERJA AKTIVITI PENGUKUHAN INTERAKSI PdP
1. Guru menampal sekeping gambar di
Langkah 1 KEMAHIRAN ICT 1. Murid bermain bowling (3 botol plastik) yang papan putih. (Gambar binatang dalam zoo)
20 minit dalamnya dimasukkan kad suku kata V dan
KVK:
laut BRIDGING
ICT ikan

2. Murid menggolekkan bola ke arah botol


yang disusun sebaris dalam jarak 15cm.

1. Murid berdua dalam satu kumpulan 3. Murid mengambil satu kad dari dalam botol
memadankan gambar dan suku kata yang terbalik dan membaca arahan. (Guru
secara interaktif. menyediakan kad arahan)
2. Guru bersoal jawab dengan murid
2.Murid melengkapkan suka kata dan Arahan: berkaitan gambar:
menulis pada lembaran kerja. Lekatkan kad suku kata bermagnet yang
dikeluarkan daripada botol untuk

ZAK2018
Contoh: melengkapkan suku kata pada papan a. Namakan binatang-binatang dalam
magnet yang disediakan. Contoh: gambar yang sesuai untuk
dijadikan binatang peliharaan dan
binatang yang tidak sesuai

l aut dijadikan binatang peliharaan.


Binatang di daratan dan binatang
di air.

i kan
d a
4. Murid melaksanakan arahan yang diterima.
5. Permainan diteruskan sehingga masa tamat.

BRIDGING

Papan Magnet

BRIDGING s a
i kan b. Selain daripada zoo, di mana lagi
kita boleh jumpa binatang-
binatang seperti: ayam, ikan,

u lat badak, harimau dan lain-lain?


c. Apakah perasaan anda apabila
melihat harimau, gajah, kuda,

i tik
ayam, ulat, ular?

j a * Murid menjawab soalan berdasarkan


kad-kad ayat yang telah disediakan oleh
guru.

ZAK2018
Aktiviti Pembelajaran Abad ke-21
Think-Pair-Share

3. Murid membina ayat tunggal secara


PAK 21 berpasangan berpandukan gambar
tunggal yang dipaparkan.

4. Murid membacakan tugasan dan guru


memberikan maklum balas.

AKTIVITI PENGUKUHAN INTERAKSI PdP LEMBARAN KERJA


Langkah 2
15 minit 1. Dalam kumpulan murid bermain 1. Guru menampalkan gambar-gambar binatang 1. Murid diminta menjawab lembaran
bowling menggunakan 3 botol plastik bermagnet: kerja berdasarkan permainan
yang mengandungi huruf konsonan ulat, ikan, ular, ayam dan itik di papan putih interaktif sebagai rujukan
dan vokal.
2. Murid mengajuk nama-nama binatang yang
2. Murid menggolekkan bola ke arah disebut oleh guru.
botol yang disusun sebaris dalam
jarak 15cm. Aktiviti Pembelajaran Abad ke-21
Round Robin & Talking Chip
3. Murid mengambil satu kad dari
dalam botol yang terbalik dan 3. Murid mengambil kad perkataan V+KVK
membaca arahan: bermagnet dan menampal pada gambar-
PAK 21 gambar yang dipaparkan pada papan magnet
a. Menggabung konsonan masing-masing secara round robin dengan
dengan vokal menjadi suku meletakkan talking chip terlebih dahulu untuk Ayat:
kata di awal yang sesuai mengambil giliran. 1._______________________________
dengan gambar 2._______________________________
b. Memadankan suku kata 4. Murid membacakan perkataan yang 3._______________________________
dengan gambar yang diberi terbentuk.
c. Menyalin suku kata yang KEMAHIRAN ICT
dibina dalam buku latihan 5. Murid menulis semula perkataan yang Murid bermain permainan interaktif
masing-masing. terbentuk dalam buku latihan masing-masing. bertajuk Hargai Hidupan Laut

4. Murid melaksanakan arahan yang 6. Murid diminta membaca semua perkataan


diterima. yang ditulis sambil mengeja.
5. Permainan diteruskan sehingga masa

ZAK2018
tamat. 7. Guru merumuskan isi pelajaran dengan
meminta murid menamakan semua gambar
yang disediakan.

ICT

INTERAKSI PdP LEMBARAN KERJA AKTIVITI PENGUKUHAN


Langkah 3
15 minit 1. Guru menampalkan gambar-gambar 1. Murid menjawab latihan secara interaktif 1. Murid bermain bowling (3 botol plastik
binatang: kala, kutu, kuda dan rusa di terlebih dahulu dengan melengkapkan suku yang di dalamnya dimasukkan dengan
papan putih secara berselerak. kata berpandukan gambar kad-kad perkataan.

Aktiviti Pembelajaran Abad ke-21 KEMAHIRAN ICT 2. Murid menggolekkan bola ke arah
Round Table botol yang disusun sebaris dalam jarak
15 cm.
PAK 21 2. Murid dua orang setiap kumpulan
gunakan round table untuk mencatat 3. Murid mengambil satu kad dari dalam
dan mengenal pasti nama binatang. botol yang terbalik dan membaca
arahan.
3. Murid mengambil kad suku kata awal
dan menampalkannya di sebelah 4. Murid melaksanakan arahan yang
gambar yang dipaparkan. diterima:

4. Murid membaca suku kata KV di awal a. Mencantum kad perkataan untuk


ICT membina ayat.
yang terbentuk.
b. Menuliskan ayat yang dibina dalam
5. Murid menulis semula suku kata KV di LEMBARAN buku latihan masing-masing.
awal yang terbentuk. KERJA
5. Permainan diteruskan sehingga masa
6. Murid membacakan semua perkataan tamat.
yang ditulis sambil mengeja.
Contoh:
7. Guru merumuskan isi pelajaran ayam
dengan meminta murid menamakan
semua gambar-gambar binatang yang

ZAK2018
terpapar.
Reqal

melawat Zoo Negara

ikan ulat Buku Latihan Murid

1. Reqal melawat Zoo


Negara
2. Anak penyu menetas

3. Rumput hijau tumbuh


itik ular

Penutup Penutup Kognitif


5 minit Guru memberikan murid soalan kuiz berkaitan mengkategorikan binatang berdasarkan kad bergambar dan kad perkataan.
Murid mengkategori:
1. Binatang liar.
2. Binatang peliharaan.
Guru memberi ganjarandalam bentuk cop bintang dalam carta Economy Token kepada murid-murid yang berjaya mengkategori binatang
berdasarkan soalan kuiz.

Penutup Sosial
Menyanyikan lagu Anak Itik Tok Wi beramai-ramai
(Lirik lagu diringkaskan)

Refleksi Pengajaran dan Pembelajaran:

8 Julai 2018

ZAK2018
