Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Minggu : 8 Hari: Jumaat Tarikh: 28/9/2018

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PROGRAM PEMULIHAN KHAS

KELAS / 2 ZAMRUD / 8 ORANG


TARIKH / HARI / MINGGU Jumaat, 28 September 2018 (M7)
BIL MURID Kehadiran: ___7_/__8___

MATA PELAJARAN MATEMATIK PML MASA 3.55-4.55

KUMPULAN Pandai Bijak Bagus

Muhammad Azfar Hani Damia


Imanina Uzma
Muhammad Rayyan Haris Muhammad Syamim
Muhammad Ariff
Rayyan Aish Damia Qaisara

K10-OPERASI TAMBAH DALAM


K11-OPERASI TAMBAH DALAM LINGKUNGAN K10-OPERASI TAMBAH DALAM LINGKUNGAN 50,
KEMAHIRAN PEMULIHAN LINGKUNGAN 50, TANPA MENGUMPUL
50, DENGAN MENGUMPUL SEMULA TANPA MENGUMPUL SEMULA
SEMULA

Konstruk 7-Keupayaan mengendalikan Operasi Konstruk 7-Keupayaan mengendalikan Operasi Konstruk 7-Keupayaan mengendalikan
KONSTRUK LINUS
Asas Asas Operasi Asas

STANDARD
2.1 KONSEP TAMBAH DAN TOLAK 2.1 KONSEP TAMBAH DAN TOLAK 2.1 KONSEP TAMBAH DAN TOLAK
PEMBELAJARAN

menambah dua nombor, satu digit dengan


menulis ayat matematik bagi operasi tolak melalui menulis ayat matematik bagi operasi tolak
PENGETAHUAN SEDIA ADA gandaan sepuluh dan sebaliknya tanpa
proses pengasingan-K9 melalui proses pengasingan-K9
mengumpul semula-K10

PAK21 √ Komunikasi ☐ Kolaboratif ☐ Kreatif ☐ Kritis ☐ Nilai

EMK Teknologi Maklumat dan Komunikasi,Ilmu


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

NILAI Berdikari, rajin berusaha

TEKNIK/KAEDAH Didik hibur, Teknik pengajaran individu

BAHAN BANTU

BELAJAR / BAHAN BANTU


MENGAJAR
Lagu, kad gambar, kad perkataan, video, komputer riba, lembaran kerja,batang aiskrim, kad misteri, kotak misteri, papan dam dan ular

Pada akhir PdP, murid berupaya:

1. Menulis ayat matematik bagi operasi 1. Menulis ayat matematik bagi operasi
1. Menulis ayat matematik bagi operasi
menambah dua nombor, dua digit dengan tambah dua nombor, satu digit
tambah dua nombor, satu digit dengan dua
satu digit dengan mengumpul semula dengan gandaan sepuluh sekurang-
digit sekurang-kurangnya 3 daripada 5
sekurang-kurangnya 3 daripada 5 kurangnya 3 daripada 5 dengan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN dengan betul.
dengan betul. betul.
2. Melengkapkan ayat matematik bagi
2. Melengkapkan ayat matematik bagi 2. Melengkapkan ayat matematik bagi
operasi tambah dua nombor, satu
operasi tambah dua , dua digit dengan operasi tambah dua nombor, satu digit
digit dengan gandaan sepuluh
satu digit dengan mengumpul semula dengan dua digit sekurang-kurangnya 3
sekurang-kurangnya 3 daripada 5
sekurang-kurangnya 3 daripada 5 daripada 5 dengan betul
dengan betul
dengan betul.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

SET INDUKSI (5 minit )

1. Guru menyediakan satu permainan ‘ting-ting’ kepada murid-murid.


2. Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan, iaitu kumpulan 1 bagi semua lelaki dan kumpulan 2 ialah perempuan.

3. Murid perlu bermain sehingga habis permainan ‘Ting-ting’ dan perlu menjawab 3 soalan bagi setiap kumpulan.

4. Siapa yang dapat menjawab dengan betul akan mendapat markah tinggi dalam permainan ‘Ting-Ting’ ini.

5. Kemudian, guru akan memberitahu apa yang akan dipelajari pada hari ini.

LANGKAH 1 (15 minit) LANGKAH 1 (15 minit) LANGKAH 1 (15 minit)


(Latih Tubi) (Pengukuhan) (Interaksi Bersama Guru)
1. Guru mengedarkan lembaran kerja
kepada murid. 1. Guru menyediakan satu permainan 1. Guru menunjukkan 10 biji guli di
2. Setiap murid perlu menjawab soalan ‘Baling guli’ dalam bekas kepada murid.
tambah tersebut. 2. Guru juga telah menyediakan 5 set Kemudian guru mengambil dan
3. Guru memeriksa jawapan yang soalan dalam operasi tambah dalam memasukkan lagi 5 biji guli ke
diberikan oleh murid. lingkungan 50 iaitu: dalam bekas yang sama.
• 11 + 4 = 2. Guru bertanya berapakah jumlah
• 22 + 5 = keseluruhan guli yang ada apabila
AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN
• 31 + 7 = ditambahkan.
PEMUDAHCARAAN (PdPc)
• 44 + 3 = 3. Kemudian guru menggunakan

• 41 + 8 = paparan slide untuk operasi yang

3. Murid dikehendaki untuk membaling seterusnya.

guli tersebut.
4. Di setiap lubang yang dimasuki biji guli
mempunyai nombor 1 sehingga 5
mengikut soalan yang diberikan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

5. Murid perlu menulis jawapan bagi


soalan tersebut di ruangan yang
disediakan dan melengkapkan ayat
matematik yang diberi.
6. Setiap murid yang dapat menjawab
soalan dengan betul,dan tepat akan
menjadi pemenang.

LANGKAH 2 (15 minit) LANGKAH 2 (15 minit) LANGKAH 2 (15 minit)


(Interaksi bersama guru) (Latih Tubi) (Pengukuhan)
1. Guru mengedarkan lembaran kerja
1. Guru menunjukkan 11 biji guli di dalam kepada murid. 1. Guru menyediakan satu permainan
bekas kepada murid. Kemudian guru 2. Setiap murid perlu menjawab soalan ‘Baling Guli’.
mengambil dan memasukkan lagi 9 biji tolak tersebut. 2. Guru juga telah menyediakan 5 set
guli ke dalam bekas yang sama. 3. Guru memeriksa jawapan yang soalan dalam operasi tambah
2. Guru bertanya berapakah jumlah diberikan oleh murid. dalam lingkungan 50 iaitu:
keseluruhan guli yang ada apabila • 10 + 2 =
ditambahkan. • 20 + 3 =
3. Kemudian guru menggunakan paparan • 30 + 4 =
slide untuk operasi yang seterusnya. • 40 + 5 =
• 40 + 8 =
3. Murid dikehendaki untuk
membaling biji guli tersebut.
4. Di setiap lubang yang dimasuki biji
guli mempunyai nombor 1
sehingga 5 mengikut soalan yang
diberikan.
5. Murid perlu menulis jawapan bagi
soalan tersebut di ruangan yang
disediakan.
6. Guru memeriksa jawapan murid.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

LANGKAH 3 (15 minit) LANGKAH 3 (15 minit) LANGKAH 3 (15 minit)


(Pengukuhan) (Interaksi Bersama Guru) (Latih Tubi)

1. Guru menyediakan satu permainan 1. Guru menunjukkan 13 biji guli di dalam 1. Guru mengedarkan lembaran kerja
‘Baling guli’. bekas kepada murid. Kemudian guru kepada murid.
2. Guru juga telah menyediakan 5 set mengambil dan memasukkan lagi 5 biji 2. Setiap murid perlu menjawab
soalan dalam operasi tambah dalam guli ke dalam bekas yang sama. soalan tolak tersebut.
lingkungan 50 dengan mengumpul 2. Guru bertanya berapakah jumlah 3. Guru memeriksa jawapan yang
semula iaitu: keseluruhan guli yang ada apabila diberikan oleh murid.
• 15 + 6 = ditambahkan.
• 27 + 4 = 3. Kemudian guru menggunakan
• 34 + 8 = paparan slide untuk operasi yang

• 44 + 7 = seterusnya.

• 48 + 2 =
3. Murid dikehendaki untuk membaling guli
ke dalam lubang yang ada.
4. Di setiap lubang yang dimasuki guli
mempunyai nombor 1 sehingga 5
mengikut soalan yang diberikan.
5. Murid perlu menulis jawapan bagi soalan
tersebut di ruangan yang disediakan dan
melengkapkan ayat matematik yang
diberi.
6. Guru memeriksa jawapan murid.

PENUTUP (5 minit)
Cabaran Markah!
1. Guru telah menyediakan permainan ‘Cabaran Markah’ kepada murid.
PENUTUP
2. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan mengikut kumpulan yang asal.
3. Setiap murid yang dapat membaling bola yang kena pada markah yang tertinggi akan mendapat 1 lagi token lebih bagi kumpulan mereka.
4. Apabila kesemua murid selesai aktiviti tersebut, guru bertanya kepada murid apa yang dipelajari pada hari ini.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

5. Guru memberikan token/cenderamata bagi mereka yang melaksanakan aktiviti dengan baik.

PdP ditangguhkan kerana:


REFLEKSI/IMPAK

 Mesyuarat/Kursus
_________________________________________________________
 Program Sekolah
 Guru Pengiring
_________________________________________________________
 Aktiviti Luar
 Cuti Rehat/Cuti Sakit
Kumpulan 1: ____/____ murid mencapai objektif
 Cuti Peristiwa/Cuti Am
____/____ murid belum mencapai objektif
 Cuti Bencana/Cuti Khas
Kumpulan 2: ____/____ murid mencapai objektif
 Lain-lain:
____/____ murid belum mencapai objektif
______________________________________
Kumpulan 3: ____/____ murid mencapai objektif
____/____ murid belum mencapai objektif
MURID TIDAK HADIR:
-__________________________
TINDAKAN SUSULAN
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid:-
TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID:
_________________________________________________________
-____________________________________________
