Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN Pendidikan Moral KELAS 3 EFISIEN


TARIKH/ HARI SELASA 24 JULAI 2018 MASA 10.00 – 11.00 am
TEMA Saya dan sekolah
TAJUK

SK 7.0 Sayangi sekolah dan warga sekolah


7.1 Mengenal pasti cara menyayangi sekolah dan warga sekolah.
SP 7.4 Mengekspresikan perasaan apabila dapat menyayangi sekolah dan warga sekolah.
7.5 Mengamalkan sikap menyayangi sekolah dan warga sekolah.
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 1. Mengaplikasikan cara menyayangi sekolah dan warga sekolah.
Murid berjaya sekiranya dapat :

1. Menyatakan 3 cara menyayangi sekolah dan warga sekolah.


KRITERIA KEJAYAAN 2. Menyatakan 2 perasaan berdasarkan situasi yang diberi secara lisan.
3. Mengamalkan 3 sikap menyayangi sekolah dan warga sekolah.

AKTIVITI :
Set Induksi :
AKTIVITI
1. Murid menonton video berkaitan dengan nilai kasih sayang.
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN Langkah 1
(PdP) 1. Murid menyenaraikan warga sekolah.
2. Murid menyatakan cara menyayangi sekolah dan warga sekolah.
3. Murid memberi respon terhadap kad situasi yang ditunjukkan oleh guru.
4. Murid melengkapkan peta I think dengan mengisi cara menyayangi sekolah dan warga sekolah.
Langkah 2
5. Murid diminta menunjukkan kad ikon ( smiley ) untuk menunjukkan perasaan berdasarkan gambar.
6. Murid menerangkan perasaan berdasarkan kad ikon ( smiley ) yang dipilih.
Langkah 3
7. Murid diminta membersihkan bilik moral.
Penutup
8. Murid menyanyikan lagu “Saya sayang sekolah” mengikut irama lagu “Kalau anda rasa gembira”.
 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita
BELAJAR (BBB)
 Powerpoint  Model  Buku Cerita  Lain-lain : kad ikon (smiley)
 Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
KECERDASAN PELBAGAI
 Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
 Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains &  Keusahawanan
ELEMEN MERENTASI
 Pendidikan Alam  Patriotisme Teknologi  Nilai Murni
KURIKULUM (EMK)
Sekitar  TMK
 Membanding  Menghubungkait  Membuat  Membuat Keputusan
beza  Menginterpretasi Inferens  Membuat Rumusan
KEMAHIRAN BERFIKIR  Mengkategori  Mencipta Analogi  Membuat  Menilai
 Menjana Idea Ramalan
 Mentafsir
 Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENILAIAN PdP
 Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
 _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
REFLEKSI  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Mesyuarat / Kursus
 Program Sekolah  Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti pengajaran & pembelajaran
 Mengiringi Murid  Cuti Peristiwa / Cuti Umum
ditangguhkan kerana ….
Keluar
 Aktiviti Luar

Aktiviti PdP dibawa ke


_____________________________________________________
