Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4

Tarikh : 28 September 2018


Masa : 7.50 hingga 8.50 pagi
Tahun : 4 Bakti
Bilangan Murid : 28 orang
Tema : Ekonomi berwawasan
Tajuk : Sumber pendapatan

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

5.1 Memahami dan menggunakan golongan 5.1.3 Memahami dan menggunakan kata ganti
kata dengan betul mengikut konteks nama tunjuk dengan betul mengikut konteks.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Memahami kata ganti nama tunjuk dengan betul berdasarkan contoh yang telah diberi
dalam nota ringkas serta penerangan guru.
ii. Menggunakan kata ganti nama tunjuk dengan betul semasa membina ayat dan
membuat pengukuhan dalam permainan kotak beracun.

SISTEM BAHASA

i. Kosa kata: pendapatan, sumber, sana, sini, itu, ini, situ

ii. Sebutan dan intonasi

PENGISIAN KURIKULUM (ELEMEN MERENTAS KURIKULUM)

i. Nilai Murni: Kasih sayang, jimat cermat, bersyukur

ii. Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK

iii. Kreativiti dan inovasi: Membina ayat dari kata ganti nama tunjuk

iv. Elemen Keusahawanan


Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

i. KB : menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat, menjana idea


ii. KP : verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
iii. Pembelajaran Konstruktivisme

Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1 Komputer riba
2 Projektor LCD
3 Video Kata ganti nama tunjuk
4 Buku teks
5 Sampul surat
6 Lembaran kerja
7 Kad main peranan
8. Chromebook

Pengetahuan Sedia Ada


Murid biasa menggunakan kata ganti nama tunjuk semasa berkomunikasi dalam
kehidupan harian.
Isi Pel C
Langkah / Isi Pelajarann Aktiviti Pengajaran dan
Masa Pembelajarann Catatan

 Wang  Guru bertanya khabar dengan BBM


kertas murid. Wang kertas

KB
 Murid diminta untuk Menghubung kait
mengeluarkan wang dari poket
masing-masing. BCB
Set Induksi Jangkaan Memproses
(5 minit) jawapan  Guru bersoal jawab dengan maklumat
i. Doktor
murid tentang wang tersebut.
ii. Polis
iii. Guru. - Wang malaysia dikenali
iv. Peman sebagai?
du teksi - Bagaimanakah cara untuk kita
v. Penjual dapat wang?
sayur. - Nyatakan perkerjaan idaman
anda?
 Tajuk
pelajaran:
“Pekerjaan  Guru membimbing murid untuk
sebagai menghubungkaitkan jawapan
sumber dengan tajuk pelajaran pada hari
pendapatan” ini.

Aktiviti 1
Penerangan BBM
Konsep 1. Guru mengedarkan helaian Nota ringkas
Kad manila
kertas kepada murid.
“Kata Ganti marker
Nama Diri 2. Helaian kertas tersebut
Tunjuk” merupakan nota ringkas KP
yang telah guru sediakan.  Interpersonal
3. Guru meminta murid untuk  Verbal linguistik
membaca nota tersebut  Kinestetik
secara mentalis selama 5
minit.
Langkah 1
(15 minit) 4. Guru menampal kertas
manila yang bertulis
tentang nota ringkas pada
papan putih.
5. Guru meminta murid untuk
focus kehadapan semasa
guru menerangkan konsep
kata ganti nama tunjuk.
6. Murid diberi contoh
beberapa ayat yang
menggunakan kata ganti
nama diri tunjuk.
7. Guru meminta beberapa
orang murid untuk wakil
membina ayat di papan
putih.
8. Murid diberi satu lembaran
kerja bagi mengukuhkan
lagi konsep Kata ganti
nama tunjuk.

Aktiviti 2
Aktiviti BBM
berkumpulan 1. Guru membahagikan murid  Video
kepada 6 kumpulan.  Buku latihan
(Membina Ayat)  Lembaran kerja
2. Guru meminta murid untuk KB :
membuka buku teks pada Menyelesaikan
halaman 145. masalah
Menjana idea
3. Setiap kumpulan diminta
Langkah 2
untuk membina satu ayat
(20 minit)
berdasarkan gambar dalam
buku teks menggunakan
kata ganti nama tunjuk
yang disediakan.

4. Setiap ahli di dalam


kumpulan juga diminta
untuk membina satu ayat
bagi setiap ahli.

5. Guru mengedarkan kad


manila kepada setiap
kumpulan.

6. Murid diberi masa untuk


berbincang dalam
kumpulan.

7. Guru meminta murid untuk


membaca ayat yang telah
dibina.

8. Murid dan guru berbincang


mengenai jawapan murid.

Aktiviti 3
.
Permainan 1. Satu balang yang BBM :
Balang kaca
“Kotak Beracun” mengandungi soalan-
Soalan kecil
soalan yang berkaitan Pembesar suara
dengan kata ganti nama
tunjuk telah disediakan KB :
oleh guru. Menyelesaikan
Langkah 3 masalah
(15 minit) 2. Permainan ini dimulakan
apabila guru mula TMK
memasang lagu.

3. Apabila lagu dimulakan,


balang itu akan digerakkan
kepada setiap murid.

4. Murid perlu mengagihkan


balang tersebut kepada
rakan-rakan.

5. Setelah lagu diberhentikan,


murid yang memegang
balang tersebut perlu
mengeluarkan soalan
tersebut.

6. Guru membimbing murid


menjawab soalan tersebut.

 Rumusan KB
 Guru meminta murid mengimbas
 Merumus
pelajaran
kembali apa yang telah dipelajari
 Nilai-nilai Nilai
oleh mereka.
 Kebersihan
murni
Penutup  Guru berbincang dengan murid  Kesyukuran
(5 minit) - kasih sayang
nilai-nilai murni yang terdapat
- berjimat
dalam tajuk yang diajar.
cermat
 Murid saling bertepuk tangan
 Sosial
bagi meraikan kejayaan mereka
- bertepuk
pada hari ini.
tangan untuk
diri sendiri.
Lembaran kerja

KATA GANTI NAMA TUNJUK

KATA GANTI NAMA TUNJUK UMUM
