Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN MENGAJAR MATEMATIK TAHUN 4

Tarikh : 12 November 2019


Masa : 3 petang – 4 petang
Tahun :4
Bilangan Murid : 20
Umur : 10 tahun
Mata Pelajaran : Matematik
Tema : Mengenali pecahan wajar dan tak wajar
Tajuk : Pecahan

1. Objektif Pembelajaran:Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini:

I. Murid-murid dapat mengenali pecahan wajar dan pecahan tidak wajar.


II. Membezakan pecahan wajar dan pecahan tak wajar melalui aktiviti yang
dijalankan.

2. Bahan bantu mengajar: Gambar, kad nombor, bentangan pyramid, kertas mahjong, marker
3. Pengetahuan sedia ada: Murid-murid telah mengetahui tentang pecahan dalam pembelajaran
tahun lepas

Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
Set Induksi 1. menganalisis 1. Guru menunjukkan Murid menganalisis
(5 minit) gambar yang sebuah piramid dan situasi dengan
disediakan menjelaskan kedudukan berpandukan gambar
yang stabil untuk yang disediakan
mendirikannya (gunakan
perkatan wajar dan tidak
wajar). Setelah itu, guru
2. Mengkategorikan menunjukkan 4 keping Kad nombor
pecahan (pecahan gambar dan KBKK:
wajar dan tidak menghubungkaitkan - Membanding dan
wajar) piramid tadi dengan membeza
“wajarkah orang ini - Membuat kategori
mengangkat orang yang
satu lagi?”

1.Guru Menyuruh beberapa


orang murid ke hadapan
mengkategorikan pecahan
wajar dan pecahan tidak
wajar.
2. Guru menjelaskan
pengangka dan penyebut.
Langkah 1 Melorekkan pecahan Guru membahagikan papan Kertas mahjong
(10 minit) yang wajar putih kepada tiga ruangan Marker pen
dan melekatkan tiga
gambarajah dan murid- KBKK:
murid lain akan - Menghasilkan idea
melorakkan gambarajah - Membuat keputusan
yang telah dilekatkan di
papan putih mengikut
pecahan wajar yang
diberikan. Dengan begitu,
murid dapat mengingati
semula pecahan wajar yang
telah dipelajari dan dapat
membezakan dengan
pecahan tidak wajar yang
dipelajari nanti. Murid
melorekkan mengikuti
pecahan yang telah
diberikan oleh guru.
Contoh: lorekkan
3
5

Langkah 2 Melorekkan pecahan Guru mengajar untuk Kertas mahjong


(20 minit) yang tidak wajar. melorek berdasarkan Marker pen
penyebut. Sebagai contoh;
3 (𝑦𝑎𝑛𝑔 𝑑𝑖𝑙𝑜𝑟𝑒𝑘) KBKK:
2 (𝐽𝑢𝑚𝑙𝑎ℎ 𝑢𝑛𝑡𝑢𝑘 1 𝑠𝑒𝑡) - Menghasilkan idea
Membuat keputusan

Langkah 3 Permainan “ Mencari Arahan Permainan: 1. begerak mencari


(25 minit) kawan saya” 1. Guru mengedarkan kawan mengikut kad
kad pecahan dank ad yang betul selepas wisel
gambarajah kepada dibunyikan
setiap murid secara
rawak. 2. Kad-kad tersebut
2. Setiap murid ditampalkan di papan
dikehendaki mencari putih.
kawan yang
mempunyai kad nilai
pecahan dan kad
gambarajah yang
sama.
3. Pasangan yang telah
memandankan kad
tersebut akan
melekatkan dihadapan
kelas dan menjelaskan
dapatan mereka.
Penutup Membuat rumusan. Guru bersama-sama murid Guru dan murid
(5 minit) Memberikan latihan membuat rumusan tentang menyemak padanan yang
sebagai pengukuhan pecahan wajar dan pecahan dibentuk. Murid bertanya
tidak wajar, lorekan tentang perkara yang
pecahan, bezakan penyebut kurang
dan pengangka. Seterusnya difahamiberdasarkan
memberikan latihandan tajuk yang baru dipelajari
pelajar mempraktiskannya

Refleksi:
