Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN KESENIAN SENI MUZIK

Mata pelajaran : Pendidikan Kesenian (Muzik)


Kelas : 2 Siantan
Bilangan murid :
Tarikh : 27 Ogos 2019
Masa : 11:30 tengahari – 12:00 tengahari (30 minit)
Tajuk/Tema : Irama
Kemahiran/Fokus : Tempo
Standard Kandungan : 1.2 Bahasa Muzik
2.2 Kemahiran Seni Muzik
Standard Pembelajaran : 1.2.3 Mengaplikasikan pemahaman berkaitan tempo cepat dan lambat
menerusi aktiviti muzik
2.2.3 Bernyanyi mengikut tempo
Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu tempo cepat dan lambat
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:-
1. membezakan tempo cepat, sederhana dan lambat.
2. menyanyikan lagu mengikut tempo ceppat, sederhana dan lambat.
Kemahiran Berfikir (KB) : menganalisis, menghubungkait, menjana idea, membuat kesimpulan
Kecerdasan Pelbagai (MI) : muzik, naturalis
Penerapan Nilai : kerjasama, hormat, mendengar arahan, yakin
Bahan Bantu Mengajar : audio, pembesar suara, komputer riba, metronome
Masa/Langkah Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan
Set Induksi Tempo 1. Guru bersoal jawab tentang aktiviti Nilai: mendengar
3 minit pengajaran dan pembelajaran yang arahan, yakin diri
lepas. KB: menganalisis,
2. Murid menyebut tempo yang dipelajari. menghubungkait
3. Murid mengaitkan tempo tersebut MI: naturalis
dengan benda disekeliling mereka.

Langkah 1 Metronome 1. Guru memainkan metronome tempo Nilai: mendengar


6 minit lambat, sederhana dan cepat. arahan
2. Murid meneka tempo tersebut. KB: menganalisis,
3. Guru dan murid menepuk tangan menjana idea
mengikut metronome tempo lambat, MI: muzik
sederhana dan cepat. BBM: audio,
4. Aktiviti diulang dengan menepuk peha Metronome,
dan petik jari. komputer riba,
5. Guru bersoal jawab dengan murid pembesar suara
tentang perbezaan ketiga-tiga tempo
tersebut.
Langkah 2 Nyanyian Lagu 1. Guru menunjukkan lirik lagu Bapaku Nilai: mendengar
9 minit Pulang. arahan, yakin diri
2. Murid membaca lirik lagu dan MI: muzik
menyanyikan lagu tersebut dengan KB: menganalisis,
tempo cepat, sederhana dan lambat. menjana idea
3. Guru membimbing murid semasa BBM: lirik lagu
melakukan aktiviti.
Langkah 3 Nyanyian lagu 1. Guru membahagikan murid kepada Nilai: mendengar
10 minit mengikut tempo tiga kumpulan arahan, yakin diri
sambil membuat Kumpulan 1 – petik jari MI: muzik
perkusi badan Kumpulan 2 – tepuk tangan KB: menganalisis,
Kumpulan 3 - tepuk peha menjana idea
2. Murid menyanyikan lagu Bapaku BBM: lirik lagu
Pulang sambil membuat perkusi badan
dengan tempo cepat, sederhana dan
lambat.
3. Guru memanggil kumpulan murid
secara rawak untuk
mempersembahkan di hadapan kelas.
4. Murid mengaitkan ekspresi muka
dengan tempo lagu yang dinyanyikan
tempo lambat – sedih
tempo cepat – gembira
5. Murid dibimbing semasa melakukan
aktiviti.
Penutup Membuat 1. Guru bersoal jawab dengan murid Nilai: mendengar
3 minit kesimpulan tentang pembelajaran harini iaitu arahan
tempo cepat, sederhana dan lambat. MI: muzik,
interpersonal
KB: membuat
kesimpulan,
menjana idea
