Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata Pelajaran dan Sejarah Tahun 4 Gemilang


Kelas
Tajuk/ Unit Tajuk : Sejarah dan Kita
Unit 2 : Keluarga Harmoni
-Salasilah Keluarga Saya
Masa 8.45-9.15 pagi

Fokus Standard Kandungan :


1.2 Mengetahui dan memahami diri dan keluarga.

Standard Pembelajaran
1.2.1 Menyatakan biodata diri.
1.2.2 Mengenalpasti salasilah keluarga.
1.2.3 Menyatakan pengertian keluarga asas.

K1.2.9 Menyatakan keistimewaan mewujudkan keluarga


asas.

Di akhir pembelajaran, murid dapat :


Objektif i. Menyatakan struktur ahli anggota keluarga harmoni
ii. Menjelaskan peranan setiap anggota keluarga

1. Menonton tayangan video klip ”Keluarga Bahagia”


Aktiviti 2. Guru menunjukkan salasilah keluarga yang penuh
3. Guru memperkenalkan peranan dalam keluarga asas
4. Murid bermain roda impian di papan putih
5. Murid diminta menyatakan peranan setiap ahli
keluarga
6. Guru menayangkan semula lagu ”Keluarga Bahagia”
7. Murid diminta menyanyi bersama.
8. Guru merumuskan kepentingan  institusi keluarga . 

Nilai Murni - kasih sayang,hormat-menghormati


EMK KPS - Elemen asas sejarah.
Dimensi Kewarganegaraan - Menghargai keluarga.
TMK - Belajar melalui TMK.

Bahan Bantu Papan putih, pen marker, komputer riba, LCD


Mengajar
Penilaian Pengajaran Tahap 5: Murid boleh membuat penilaian tentang pengertian
dan Pembelajaran diri dan keluarga serta menghubungkait dengan peranan
DSP setiap ahli keluarga

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH EMK CATATAN


Set induksi (5 minit) Nilai Murni BBM

Menonton tayangan video klip -bersyukur -Komputer riba,


- kasih sayang LCD, Video
1. Murid menonton tayangan video  
klip ”Keluarga bahagia”  
  EMK  
2. Guru bertanyakan soalan kepada
murid berkaitan lagu yang -TKP
diperdengarkan. -TMK
 
a)     Siapakah yang perlu kita sayangi? KB
Murid menjawab soalan guru secara
-Menjana Idea
lisan
-menghubung kait
b)     Lagu ini tentang apa?
Murid  menjawab secara lisan
 
3. Guru mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk pelajaran hari ini.
 
Langkah 1 (10 minit)   BBM
EMK Carta Keluarga
1. Guru menunjukkan salasilah keusahawanan
keluarga yang penuh Nilai
2. Guru memperkenalkan Sopan santun
peranan dalam keluarga asas KB
3. Murid bermain teka kata menjana idea
tentang salasilah ahli keluarga  
di papan putih
4. Murid dikehendaki mengisi
tempat kosong dengan huruf
yang tepat 

 
 

Langkah 2 (10 minit)

1. Guru menampal ‘roda impian’ Nilai Murni BBM


di papan putih
2. Murid diminta untuk bergerak  Bersyukur  Komputer
membentuk dua kumpulan  Kasih sayang Riba
yang besar  LCD
3. Guru membuat beberapa  Roda
soalan kuiz berkaitan dengan Impian
peranan ahli keluarga seperti EMK

a. Apa tugas kita sebagai  TPK


anak?  TMK
b. Kenapa perlu jadi anak
yang baik?
KB
c. Kenapa kita perlu
sayang kepada ibu  Menjana idea
bapa?  menghubungkait

4. Murid diminta memutar roda


impian untuk menentukan
markah yang akan diperoleh
kumpulan mereka.
5. Kumpulan yang mengumpul
markah yang paling tinggi
dikira sebagai pemenang

Penutup (5 minit) Nilai


Kasih sayang
1.  Guru menayangkan semula lagu
”Keluarga Bahagia”
 
2. Murid diminta menyanyi bersama.
 
3.Guru merumuskan
kepentingan  institusi keluarga.
