Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tajuk : Bola Keranjang

Sub tajuk : Melantun dan mengawal bola.

Hasil pembelajaran : Pada akhir pelajaran dan pembelajaran murid – murid dapat:

1. Psikomotor :
a. Melakukan ativiti kemahiran asas melantun bola paras pinggang sekurang-kurangnya 7 kali dari 8 percubaan dengan
menggunakan teknik yang betul.
b. Melakukan aktiviti kemahiran asas melantun dan mengawal bola dengan baik sebelum menghantar kepada kawan
sekurang-kurangnya 7 kali dari 8 kali cubaan dengan teknik yang betul.

2. Kognitif : Murid berjaya menerangkan tentang dua teknik tersebut dengan tepat.
3. Afektif : Murid gembira dan menunjukkan minat yang mendalam semasa aktiviti dijalankan.

Penerapan nilai : Mendengar arahan, disiplin kendiri, kerjasama dan kepimpinan.

Bahan : 1. Skitel besar – 4 buah

2. Bola keranjang – 10 biji


MASA AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN ORGANISASI CATATAN/ALATAN

Set induksi Memanaskan 1. Lari anak dalam kawasan yang telah


badan. ditentukan.
(0-10 minit)
2. Apabila wisel ditiup, berhenti dan lakukan

(10 minit) regangan badan mengikut ketua.


 Kepala : dongak, tunduk, pandang ke kiri
kemudian ke kanan dalam kiraan 6. 4 biji skital besar

 Pinggang : meleding ke kiri kemudian ke


kanan dalam kiraan 6.
 Kaki : angkat kaki kanan dan tahan dalam
kiraan 6 kemudian balas ke kaki kiri
Perkembangan Langkah 1 : 1. Berada dalam bulatan menghadap guru.

(11-30 minit) Gerak kerja kelas : 2. Guru menunjukkan demonstrasi kepada


pelajar.
(20 minit) Pengenalan
kemahiran asas 3. Bila wisel ditiup, pelajar membengkokkan
4 biji skital besar
melantun bola lutut dengan kepala tegak memandang
kehadapan dan melantun bola setempat 10 biji bola
dengan menggunakan tangan kanan
disebelah badan.

4. Apabila wisel ditiup kali kedua, pelajar


seterusnya melakukan aktiviti yang sama.

5. Guru memerhati dan membuat pembetulan


kepada perlakuan yang salah.
Langkah 2:

Gerak kerja
berkumpulan : 1. Kemudian, pelajar beratur (4 orang dalam
satu barisan).
4 biji skital besar
Unsur maju 2. Pelajar melihat demonstrasi dari guru
melantun bola sambil berlari perlahan- 10 biji bola
Mengiring dan
lahan.
megawal bola
3. Pelajar melantun bola dibahagian hadapan
sambil berlari.
sambil berlari ke hujung bahagian
gelanggang dan kembali untuk menghantar
bola kepada rakan.
4. Aktiviti diulang sehingga wisel dibunyikan.
5. Guru memerhati dan membuat pembetulan
kepada perlakuan yang salah.
Kemuncak Pertandingan antara 1. Pelajar dibahagikan kepada 8 kumpulan.
kumpulan kecil 2. Pelajar bermain bola keranjang separuh
(31-38 minit)
gelanggang sekali gus. (3 lawan 3)

(7 minit) 3. Guru memerhati permainan.

Penutup Menyejukkan 1. Seorang pelajar mengetuai melakukan


badan regangan.
(39-45 minit)
- Bahagian bawah anggota badan

(6 minit) - Bahagian atas anggota badan


2. Guru membetulkan kesalahan yang sering
dilakukan dan cara untuk mengatasinya

Guru memberikan rumusan tentang aktiviti yang


dijalankan.
Soal jawab: Guru menerangkan kepentingan melakukan
Sesi refleksi teknik-teknik asas melantun bola dengan betul.
