Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)

Kelas : 4 tahun
Tarikh : 2 Ogos 2018
Masa : 11.30 a.m – 12.00 p.m (30 minit)
Bilangan Murid : 10 orang
Tema : Di Mana Saya Tinggal
Tajuk : Rumah Saya
Modul : Modul 5
Bidang pembelajaran : Perkembangan Bahasa, Komunikasi dan Literasi Awal
: Perkembangan Kreativiti dan Estetika
Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran murid dapat:
1) Menyebut bahagian-bahagian rumah
2) Menggunakan imaginasi dalam reka bentuk (rumah
2D)
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat rumah
Kemahiran Berfikir (KB) : Membuat hipotesis, menilai, menjana idea, menghubungkait,
membuat gambaran mental,
Penerapan nilai : Bekerjasama. mendengar arahan, keyakinan diri, berani,
mendengar arahan, rajin.
Bahan Bantu mengajar : Bahagian-bahagian rumah, contoh rumah yang telah
disiapkan, gam, berus bendera Melaka yang dihasilkan
dalam aktiviti 1.
Fokus MI : verbal-linguistik, visual ruang, spiritual, naturalis,
interpersonal, logik matematik, kinestetik, muzik
Kosa Kata : Bumbung, pintu, tingkap dan dinding

MASA/ ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN/BAHAN


LANGKAH
Nyanyian lagu rumah 1. Pendidik bersoal jawab Kemahiran berfikir:
Set Induksi dengan kanak-kanak tentang menjana idea,
(5 minit) Atas tanah ada rumah, rumah kanak-kanak. menghubungkait
Rumah cantik tak pernah lihat, 2. Kanak-kanak menjawab Penerapan nilai
Rumah atas tanah, rumah yang soalan yang diajukan kepada Berani, mendengar
cantic. Hey!
mereka. arahan.
Atas rumah ada bumbung,
3. Pendidik memperkenalkan Kecerdasan
Bumbung cantik tak pernah lihat,
aktiviti yang akan dilakukan pelbagai:
Bumbung atas rumah,
pada hari ini verbal-linguistik,
Rumah atas tanah
Rumah yang cantik. Hey! interpersonal, muzik
Rumah yang cantik. Hey!
Langkah 1 Bahagian rumah saya 1. Pendidik menerangkan Bbm:
(10 minit) kepada bahagian-bahagian Bahagian-bahagian
rumah iaitu bumbung, pintu, rumah,
tingkap dan dinding Contoh rumah yang
Bumbung Dinding 2. Kanak-kanak mengulang telah disiapkan,
bahagian-bahagian yang Kemahiran berfikir:
terdapat pada rumah. menjana idea,
3. Pendidik menunjukkan membuat gambaran
demonstrasi untuk membina mental,
rumah. Penerapan nilai
mendengar arahan,
Tingkap Pintu keyakinan diri,
berani
Kecerdasan
pelbagai:
verbal-linguistik,
visual ruang,
interpersonal, logik
matematik

Langkah 2 Bentuklah saya 1. Kanak-kanak menampal Bbm:


(10 minit) bahagian rumah pada tapak Gam, berus,
yang telah disediakan bahagian rumah,
2. Pendidik membimbing kanak- bendera Melaka
kanak membentuk rumah yang dihasilkan
mereka. dalam aktiviti 1.
3. Kanak menampal bendera Kemahiran berfikir:
yang telah dihasilkan pada menjana idea,
rumah masing-masing. mereka cipta,
Penerapan nilai
Rajin, mendengar
arahan.
Kecerdasan
pelbagai:
Logik matematik,
naturalis, visual
ruang.
Penutup Kesimpulan 1. Pendidik menyimpulkan sesi Kemahiran berfikir:
(5 minit) pengajaran dan pembelajaran Membuat hipotesis,
pada hari ini. menilai
2. Kanak-kank menunjukkan Penerapan nilai
hasil kerja yang telah mereka Bekerjasama.
hasilkan. mendengar arahan,
3. Jika terdapat kesalahan keyakinan diri,
pendidik akan membetulkan Kecerdasan
serta merta. pelbagai:
4. Kanak-kanak menyebut verbal-linguistik,
semula bahagian-bahagian spiritual,
dan menyanyikan lagu rumah interpersonal
saya.
