Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT

Tarikh : 31 Julai 2018


Masa : 11.00 pagi – 11.30 tengahari
Kelas : 4 tahun
Bilangan kanak-kanak : 10 orang
Modul : Modul 5
Tajuk : Tiru macam saya
Tema : Haiwan
Bidang Pembelajaran Utama : Perkembangan Fizikal dan Psikomotor
Kesepaduan Bidang : Perkembangan Bahasa, Komunikasi dan Literasi Awal
Bidang Asuhan : Amalan Pengasuhan
Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran kanak- kanak dapat:
i. meniru gaya haiwan yang ditunjukkan oleh guru
ii. merangkak menggunakan kedua-dua belah lutut dan
tangan mengikut arahan guru
Pengetahuan sedia ada : kanak-kanak sudah pandai memahami arahan
Kemahiran Berfikir (KB) : menganalisis, mencipta, membuat gambaran mental, mereka
cipta
Penerapan nilai : keyakinan diri, berani, berbudi bahasa
Kosa Kata : harimau, kucing, itik
Bahan bantu mengajar : audio bunyi haiwan, kad gambar haiwan

MASA/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PDP CATATAN


LANGKAH
Set Induksi Mencari kad 1. Guru membawa kanak-kanak ke NILAI: keyakinan diri
5 minit gambar haiwan ruang aktiviti. KB: menganalisis
2. Guru memberitahu kanak-kanak BBM: kad gambar
bahawa di sekeliling bilik ini haiwan
terdapat kad gambar haiwan
yang telah disembunyikan.
Harimau
3. Kanak-kanak diminta untuk
mencari kad gambar tersebut.

Kucing

Itik
Langkah 1 Teka siapa saya? 1. Guru menunjukkan cara NILAI: keyakinan
10 minit pergerakkan haiwan kepada diri, berbudi bahasa
kanak-kanak. KB: menganalisis,
2. Guru merangkak sambil membuat gambaran
membunyikan suara harimau mental
bagi menunjukkan pergerakkan BBM: -
harimau.
3. Bagi pergerakkan itik, guru
berjalan sambil mencangkung
secara perlahan-lahan seperti itik
dan membunyikan bunyi itik.
4. Guru merangkak seperti kucing
dan membunyikan suara kucing.
5. Kanak-kanak diminta untuk
meneka haiwan tersebut.
Langkah 2 Tiru macam saya 1. Guru meminta kanak-kanak NILAI: berani,
10 minit untuk meniru kembali gaya-gaya keyakinan diri
pergerakkan haiwan yang KB: mencipta,
ditunjukkan. membuat gambaran
2. Guru memberikan pujian dan mental
Contoh soalan: tepukan kepada kanak-kanak BBM: -
 Haiwan ini yang berjaya melakukan
warna apa? pergerakkan tersebut.
 Haiwan ini 3. Guru bersoal jawab dengan
tinggal di kanak-kanak tentang haiwan
mana? tersebut
Penutup Nyanyian Lagu 1. Kanak-kanak berada di dalam NILAI: keyakinan
5 minit Pergerakkan bulatan. diri, berbudi bahasa
Haiwan 2. Guru memasang lagu KB: -
Lirik: ‘Pergerakkan Haiwan’ kepada BBM: video lagu
Kucing berjalan kanak-kanak. Pergerakkan Haiwan
mencari makan,
3. Kanak-kanak diminta untuk
Burung terbang
menyanyikan lagu tersebut
berkawan-kawan,
Katak melompat tepi bersama guru.
perigi,
Hidup bersama,
gembira dan aman.
