Anda di halaman 1dari 7

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran Sejarah Tahun 4

Kelas 4 Valluvar

Bilangan murid 24 murid ( / 24)

Tarikh 9.10.2018 ( Selasa )

Masa 9.50am-10.50am

Tajuk Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka.

Standard Kandungan 5.2 Parameswara sebagai pengasas Kesultanan Melayu


Melaka.

Standard Pembelajaran 5.2.3 Menyatakan peristiwa pembukaan Melaka.

K5.2.6 Menyatakan kepentingan menghargai sumbangan


seseorang pemimpin yang dihormati dalam masyarakat.

Objektif Pembelajaran Pada akhir proses pengajaran dan pemudahcaraan murid


akan dapat :
1. Menyeneraikan rentetan peristiwa pembukaan
Melaka.
2. Menjelaskan kepentingan menghargai sumbangan
seseorang pemimpin.

Aktiviti i. Guru memaparkan video “Naming Ceromony”


ii. Guru menjelaskan peristiwa pembukaan Melaka
dengan menggunakan Model 3D.
iii. Aktiviti Telefon Rosak.
iv. Aktiviti “Round Table”.
v. Lembaran kerja.

Elemen Merentas Kurikulum Kemahiran Berfikir:


1. Menjana Idea
2. Menghubungkait
3. Menyelesaikan masalah
4. Memahami kronologi

Kecerdasan Pelbagai:
1. Verbal linguistik
2. Visual ruang
3. Kinestetik

Kaedah Pengajaran:
1. Kaedah bercerita
2. Main peranan
3. Berlakon
4. Pembelajaran koperatif

Teknik Pengajaran :
1. Perisian multimedia / LCD
2. Model 3D
3. Lakonan
4. Telefon rosak
5. Sumbang saran

Elemen Kewarganegaraan:
1. Perkongsian Nilai
2. Nilai kerjasama

Tahap Penguasaan Murid pernah belajar tentang latar belakang Parameswara


dan rentetan peristiaya perjalanan Parmaeswara dari
Palembang ke Melaka sebelum ini.
Bahan Bantu Mengajar
Bahan Bilangan

Video 1
Model 3D 1
Model pokok 1
Tengkolok 2
Topeng pelanduk 1
Topeng anjing 1
Kad perkataan 6
Kertas majong 5
Pen 5
Lembaran Kerja 1

AKTIVITI EMK CATATAN

Set Induksi ( 5 minit ) Kemahiran Berfikir: Bahan Bantu Mengajar :


1. Guru memaparkan video tentang  Menghubungkait  Video “Naming
“Naming Ceromony:. Caremony”.
2. Murid-murid memerhatikan video Kecerdasan Pelbagai:
tersebut.  Visual linguistik
3. Guru mengemukakan soalan  Visual Ruang
berkaitan video tersebut.
 Apakah nama majlis yang anda
Teknik Pengajaran :
melihat tadi ?
 Majilis “Naming Ceremony”  LCD/Perisian
Multimedia.
 Adakah manusia sahaja diberi
nama ? Elemen
 Tidak Kewarganegaraan:
 Perkongsian Nilai
4. Guru akan mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk pengajaran hari ini.

Langkah 1 ( 15 minit ) Kaedah Pengajaran : Bahan Bantu Mengajar :


1. Guru akan menjelaskan rentetan  Kaedah bercerita  Model 3D
peristiwa pembukaan Melaka dengan
Kemahiran Berfikir:
menggunakan model 3D.
 Memahami
2. Murid-murid mendengar penjelasan
kronologi
yang diberikan oleh guru.
3. Bagi menguji kefahaman murid, guru
Kecerdasan Pelbagai:
mengadakan sesi soal jawab.
 Visual Ruang.
 Verbal Linguistik.

Teknik Pengajaran :
 Model 3D

Langkah 2 (10minit) Kaedah Pengajaran : Bahan Bantu Mengajar :


1. Guru akan memilih beberapa murid  Main peranan  Tengkolok
untuk berlakon tentang peristiwa  Topeng anjing
pembukaan Melaka.  Topeng
Kecerdasan Pelbagai:
2. Murid-murid diberikan masa selama 6 pelanduk .
 Visual Ruang
minit untuk berlakon.  Model pokok.
 Verbal linguistik
3. Murid-murid yang lain menyaksikan
 Kinestetik
lakonan tersebut.
4. Guru dan murid-murid
membincangkan tentang lakonan Teknik Pengajaran :
tersebut.  Lakonan
5. Guru memberi pujian kepada murid-
murid yang berlakon.

Langkah 3 ( 10 minit ) Kaedah Pengajaran : Bahan Bantu Mengajar :


1. Murid dibahagikan kepada 5  Kaedah bermain  Kad perkataan
kumpulan.
2. Murid-murid akan bermain permainan
Kecerdasan Pelbagai:
‘Telefon Rosak’ untuk menyeneraikan
 Verbal linguistik
rentetan peristiwa pembukaan
Melaka.
3. Murid akan berdiri dalam satu barisan Teknik Pengajaran :
lurus mengikut kumpulan masing-  Telefon rosak
masing.
4. Guru akan memberi peristiwa
Elemen
pertama kepada setiap ketua
Kewarganegaraan:
kumpulan.
 Kerjasama
5. Ketua kumpulan akan mengingat
rentetan peristiwa tersebut.
6. Ketua kumpulan akan membisikkan
ayat yang telah diingatnya itu kepada
orang kedua dan seterusnya
sehingga orang terakhir sekali.
7. Murid terakhir akan menulis peristiwa
tersebut di dalam kertas yang
diedarkan.
8. Permainan diteruskan sehingga
murid-murid dapat menulis 6 rentetan
peristiwa di dalam kertas.
9. Kumpulan yang berjaya membuat
dengan cepat dan betul dianggap
sebagai pemenang.
10. Guru akan memberi bintang kepada
kumpulan pemenang.

Langkah 4 ( 10 minit ) Kaedah Pembelajaran: Bahan Bantu Mengajar:


1. Guru membahagikan murid kepada 5  Pembelajaran 1. Kertas Majong
kumpulan. Koperatif Pen
2. Murid diminta melakukan aktiviti
“Round Table” untuk menjawab Teknik Pembelajaran:
soalan yang dikemukakan oleh guru.  Sumbangsaran
3. Soalan KBAT:
 Mengapakah kita perlu menghargai Kecerdasan Pelbagai:
sumbangan seseorang pemimpin?  Verbal linguistik
 Jawapan yang munasabah.
4. Murid duduk dalam kumpulan masing- Kemahiran Berfikir :
masing.  Menjana idea,
5. Setiap kumpulan diberi kertas majong  Menghubungkait
dan pen. Secara bergilir, murid
6. mencatat satu idea atau jawapan Elemen Kewarganegaraan
kepada soalan yang dikemukakan.  Kerjasama
7. Hasil jawapan akan dibentang secara
rawak.
8. Guru merumuskan jawapan murid.

Langkah 5 (5 minit) Bahan Bantu Mengajar:


1. Guru mengedarkan lembaran kerja  Lembaran kerja.
sebagai aktiviti pengkuhuna kepada
murid.
2. Murid-murid menjawab soalan.
3. Jawapan dibincangkan dalam kelas.

Penutup ( 5minit )

1. Guru merumuskan isi pelajaran hari


ini.
2. Guru memberi hadiah kepada murid
yang memberi respons yang baik
sepanjang proses pengajaran dan
pembelajaran.
3. Murid-murid yang lain diberi pujian ke
atas usaha mereka.
Komen Pensyarah Pembimbing / Komen Guru Pembimbing.
