Anda di halaman 1dari 4

Rancangan Pengajaran Harian [RPH]

NAMA SEKOLAH :

Tarikh /Hari : 1 Oktober 2015


Tahun : 4K
Bil Murid :
Masa : 7.10 – 8.10 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Alam Sekitar
Tajuk : Unit 27 Sayangi Alam Sekitar

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN


3.3 Membina dan menulis perkataan, 3.3.3 Membina dan menulis jawapan
frasa dan ayat dengan betul. pemahaman berdasarkan soalan
4.1 Menyebut dan memahami unsur yang bertumpu dan bercapah dengan
seni dalam lagu melalui nyanyian betul.
secara didik hibur. 4.1.1 Menyebut dan memahami lirik lagu
yang mengandungi niali dan
pengajaran yang dipersembahkan
melalui nyanyian secara didik hibur.

5.1 Memahami dan menggunakan 5.1.1


golongan kata dengan betul Memahami dan menggunakan kata nama
mengikiut konteks am konkrit dan penjodoh bilangan dengan
betul mengikut konteks.

5.1.4
Memahami dan menggunakan kata kerja
pasif dengan betul mengikut konteks.
5.1.5
Memahami dan menggunakan kata adjektif
dan kata penguat dengan betul mengikut
konteks

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid


dapat:

i. Memahami dan menggunakan kata nama, kata adjektif, dan kata kerja
dalam penulisan.

ii. Menyebut dan menyanyi mengikut lagu yang dimainkan oleh guru.
iii. Memahami soalan dan menjawab soalan guru dengan KBAT.

Sistem Bahasa
 Tatabahasa Golongan kata : kata kerja, kata adjektif dan kata nama
 Kosa kata : mencemarkan, kotor,

Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum

 Ilmu : Sains dan teknologi


 Nilai Murni : kesyukuran, bertanggungjawab
 Pendidikan Alam Sekitar : bertanggungjawab terhadap kebersihan
alam sekitar
 Elemen Keusahawanan : Belajar melalui TMK
 Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi, menyanyi
sambil menari

Strategi

 Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait dengan pengalaman,


sebab akibat menjaga kebersihan gigi dan muka
 KBKK
 Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat dan
memproses maklumat tentang lirik lagu
 Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan
kebersihan dalam kehidupan seharian.

Bahan Bantu Mengajar

Jenis Bilangan
1 Komputer riba 1
2 LCD 1
3 Lirik lagu : Rakan Alam Sekitar 1
4 Buku latihan (masing-masing)
5 gambar alam sekitar 5

Pengetahuan Sedia Ada : Murid tahu apa itu pencemaran dan jerebu yang
berlaku di Malaysia.

Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan


Video: pencemaran BBB
Induksi Set (5 minit)  Video
Soalan
1. Apakah yang anda  Guru memainkan video. KB
dapa lihat di video  Guru bersoal jawab dengan murid  Menghubung kaiit
2. Apakah yang terjadi berkaitan video tersebut.
dalam video?  Guru mengaitkan jawapan murid BCB
3. Bagaimana perkara ini dengan tajuk pelajaran pada hari ini.  Memproses makluma
boleh berlaku?
4. Siapakah yang Pembelajaran
menyebabkan perkara Kontekstual
ini berlaku?  Menghubungkait kan
dengan pengalaman
dalam kehidupan
BBB
Power point: Kata nama, Langkah 1 (10 minit)  Power Point
kata kerja dan kata adjektif  LCD
Aktiviti Guru

 Guru menayangkan slaid yang Teknik


berkaitan dengan kata nama, kata  Pemerhatian
kerja dan kata adjektif. # Soal jawab
 Guru memberi contoh perkataan dan
murid akan membina ayat mengikut
perkataan yang diberi. Pendekatan
 Induktif
 Aktiviti Murid
Membina ayat yang mengikut
perkataan yang diberi oleh guru. Pembelajaarn
kontekstual

BBB
 Perbincangan dalam Langkah 2 ( 10 minit) Gambar
kumpulan tentang
pencemaran Aktiviti Penilaian objektif
 Guru memberi gambar kepada  Pemerhatian
setiap kumpulan dan memberi masa
10 minit untuk berbincang dalam
kumpulan.
 Murid membentangkan hasil
perbincangan di hadapan kelas.
 Guru memberi panduan :
 -Apakah pencemaran ini?
 -Mengapa pencemaran ini boleh
berlaku?
 Apakah kesan pencemaran ini?
 Bagaimana mengelakkan
pencemaran ini?

BBB
Petikan teks: Hari tanpa Beg Langkah 3 ( 15 minit) Buku teks
Plastik (buku teks m/s) KP
Aktiviti  Verbal Linguistik
1. Baca sama sama dengan nada,  Intrapersonal
intonasi dan sebutan yang betul.
2. Guru menyoalkan soalan dan murid
menjawab soalan itu.
1.Pengayaan
Membina satu ayat berkaitan dengan Lembaran kerja aktiviti
alam sekitar yang mengandungi alam pengayaan
 sekitar.

1. Pemulihan
Mencari kata nama, kata kerja dan
kata adjektif dalam ayat yang dipilih
oleh guru.

Lembaran kerja aktiviti


pemulihan

Sosial : Penutup BBB


Nyanyian lagu Rakan Alam 5 minit
Sekitar dengan gaya  Murid diminta menyanyikan lagu Lagu Rakan Alam Sekitar
tersendiri. Rakan Alam Sekitar dengan gaya
tersendiri. Nilai
 Kebersihan
 Kesyukuran
PAS
 bertanggungjawab
KP:
 Verbal linguistik
 Intrapersonal
