Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020

SK. UMAS-UMAS TAWAU, SABAH


MINGGU 11 (ISNIN)

M/PELAJARAN MATEMATIK KELAS / BIL 4 INOVATIF - / 32


TARIKH / HARI 09/03/2020 ISNIN MASA 07.10 – 08.10 pagi

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 1. NOMBOR DAN OPERASI


1.8.1 Menentukan nilai anu bagi ayat matematik
STANDARD STANDARD
1.8 PENGGUNAAN ANU tambah dan tolak melibatkan dua nombor
KANDUNGAN PEMBELAJRAN hingga dua digit dengan satu anu.
Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat ;
OBJEKTIF - menjawab 5 soalan Menentukan nilai anu bagi ayat matematik tambah melibatkan dua nombor hingga dua digit dengan
satu anu dengan langkah yang betul.
PEMBELAJARAN
- menyelesaikan 2 soalan masalah harian Menentukan nilai anu bagi ayat matematik tolak melibatkan dua nombor
hingga dua digit dengan satu anu dengan tepat.
1. Guru mengimbas kembali tahap penguasaaan murid berkenaan tajuk tambah dan tolak. Kuiz
ringkas dijalankan bersama. Sesi perbincangan dijalankan seterusnya guru kaitkan dengan
tajuk pdpc hari ini. Operasi bergabung.
2. Murid memberi perhatian kepada penerangan guru mengenai penentuan nilai anu bagi
operasi tambah dan tolak.
3. Murid menjalankan aktiviti individu menjawab 5 soalan Menentukan nilai anu bagi ayat
matematik tambah melibatkan dua nombor hingga dua digit dengan satu anu dengan langkah
yang betul mengikut masa yang ditetapkan. Murid dipilih secara rawak bagi menjawab soalan
dihadapan kelas. Sesi mengumpul markah dijalankan.
AKTIVITI PdPc 4. Murid dibahagikan dalam kumpulan dan diminta menyelesaikan 2 soalan masalah harian
menentukan nilai anu bagi ayat matematik tolak melibatkan dua nombor hingga dua digit
dengan satu anu dengan tepat. Markah kumpulan dikumpulkan untuk dikira sebagai
pemenang.
5. Murid diminta membuat latihan bagi menguji tahap kefahaman mereka.
6. Murid dipilih secara rawak bagi merumuskan isi pdpc hari ini. Guru memberikan gambaran
bagi tajuk pdpc akan datang.
○ Trade a
○ Think Pair Share ○ Fan and Pick ○ Spin and Think
Problem
○ Gallery Walk ○ Showdown ○ Inside Outside Circle
○ Jigsaw
○ Rally Table ○ 1 Stay 3 Stray ○ Team Pair Solo
○ Round Table
ILMU NILAI EMK
PENGISIAN ○ Sains ○ Kerjasama ○ Kreativiti & Inovasi ○ ……………
KURIKULUM ○ Pen. Kesihatan ○ Keberanian ○ Keusahawanan ○ …………....
○ Dunia Seni Visual ○ Berdikari ○ TMK
○ Buku Teks ○ Laptop / LCD ○ Plikers ○ Bahan PA21
BAHAN BANTU
○ Buku Kerja ○ Powerpoint ○ Tarsia/ Puzzle ○ Kad Soalan
MENGAJAR ○ Modul ○ Abakus ○ Smart Phone ○ Lembaran Kerja
○ Peta Bulatan ○ Peta Air ○ Peta Pelbagai Air ○ Peta Pokok
KBAT / I - THINK ○ Peta Dakap ○ Peta Titi ○ Peta Buih Berganda ○ Peta Buih

○ Kuiz ○ Pemerhatian ○ Lisan ○ Tugasan


PENILAIAN ○ Hasil Kerja ○ Lembaran Kerja ○ Drama ○ Projek

○ - / 32 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
○ - / 32 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
REFLEKSI PdPc ○ Rancangan pdpc ditangguhkan kerana semua guru dan murid SKUT telibat dengan CUTI PERISTIWA
bersempena Program Gaya Hidup Sihat Peringkat Sekolah Tahun 2020. Rancangan pdpc akan dibawa
pada sesi pdpc akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2020
SK. UMAS-UMAS TAWAU, SABAH
MINGGU 11 (ISNIN)

M/PELAJARAN MATEMATIK KELAS / BIL 5 PATRIOTIK - / 28


TARIKH / HARI 09/03/2020 ISNIN MASA 08.40 – 09.40 pagi

BIDANG NOMBOR DAN OPERASI TAJUK 7. PECAHAN


7.1 Penambahan (i) Menambah hingga tiga nombor melibatkan
STANDARD STANDARD
pecahan. nombor bulat, pecahan wajar dan nombor
KANDUNGAN PEMBELAJRAN
bercampur yang penyebutnya hingga 10.
Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat ;
- Menyelesaikan 5 soalan penambahan pecahan melibatkan nombor bulat dan pecahan dengan
OBJEKTIF
langkah kerja yang betul.
PEMBELAJARAN
- Menjawab 5 soalan operasi tambah pecahan melibatkan pecahan dengan nombor bercampur
yang penyebutnya hingga 10 dengan tepat.
1. Guru memilih murid secara rawak bagi menjawab soalan pecahan ringkas. Murid dipilih secara
rawak untuk menjawab soalan yang diberikan dengan berbincang bersama rakan. Sesi
perbincangan dua hala dijalankan seterusnya guru kaitkan dengan tajuk pdpc hari ini.
2. Murid memberi perhatian kepada penerangan guru mengenai PECAHAN.
3. Murid menjalankan aktiviti berpasangan menyelesaikan 5 soalan penambahan pecahan
melibatkan nombor bulat dan pecahan dengan langkah kerja yang betul. Sesi penyemakan
jawapan dibuat dihadapan kelas.
AKTIVITI PdPc 4. Secara berkumpulan kecil, murid jalankan aktiviti menjawab 5 soalan operasi tambah
pecahan melibatkan pecahan dengan nombor bercampur yang penyebutnya hingga 10
dengan tepat. Perbincangan dua hala dijalankan bersama murid.
5. Murid dipilih secara rawak bagi merumuskan isi pdpc hari ini. Latihan kerja rumah dibekalkan
sebagai latihan tubi untuk kukuhkan kefahaman murid. Guru memberikan gambaran bagi tajuk
topik akan datang iaitu penolakan pecahan.
○ Trade a
○ Think Pair Share ○ Fan and Pick ○ Spin and Think
Problem
○ Gallery Walk ○ Showdown ○ Inside Outside Circle
○ Jigsaw
○ Rally Table ○ 1 Stay 3 Stray ○ Team Pair Solo
○ Round Table
ILMU NILAI EMK
PENGISIAN ○ Sains ○ Kerjasama ○ Kreativiti & Inovasi ○ ……………
KURIKULUM ○ Pen. Kesihatan ○ Keberanian ○ Keusahawanan ○ …………....
○ Dunia Seni Visual ○ Berdikari ○ TMK
○ Bahan PA21
○ Buku Teks ○ Laptop / LCD ○ Plikers
BAHAN BANTU ○ Kad Soalan
○ Buku Kerja ○ Powerpoint ○ Tarsia/ Puzzle
MENGAJAR ○ Lembaran
○ Modul ○ Abakus ○ Smart Phone
Kerja
○ Peta Bulatan ○ Peta Air ○ Peta Pelbagai Air ○ Peta Pokok
KBAT / I - THINK ○ Peta Dakap ○ Peta Titi ○ Peta Buih Berganda ○ Peta Buih

○ Kuiz ○ Pemerhatian ○ Lisan ○ Tugasan


PENILAIAN ○ Hasil Kerja ○ Lembaran Kerja ○ Drama ○ Projek

○ - / 28 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan
atau pengukuhan.
○ - / 28 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
REFLEKSI PdPc
○ Rancangan pdpc ditangguhkan kerana semua guru dan murid SKUT telibat dengan CUTI PERISTIWA
bersempena Program Gaya Hidup Sihat Peringkat Sekolah Tahun 2020. Rancangan pdpc akan dibawa
pada sesi pdpc akan datang.
