Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5

RANCANGAN MATA PELAJARAN SAINS KELAS Tahun 1B


PENGAJARAN TARIKH/HARI 28-1-2019 Isnin MASA 10.10-11.00am
HARIAN (60minit)
Kemahiran Saintifik TAJUK Kemahiran Proses
TEMA
Sains
BIL. MURID
STANDARD 1.1 Kemahiran Proses Sains
KANDUNGAN
STANDARD 1.1.2 Menguasai kemahiran berkomunikasi
PEMBELAJARAN
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
OBJEKTIF 1. Mengelaskan sekurang-kurangnya 3 makanan dengan betul berdasarkan rasa makanan.
PEMBELAJARAN 2. Merekodkan rasa makanan dengan tepat dalam peta pokok yang diberikan oleh guru.

1. Menyatakan rasa makanan dengan betul.


KRITERIA
KEJAYAAN
2. Melengkapkan peta pokok dengan tepat.

AKTIVITI PEMULA (5m)


1. Murid diminta berada dalam satu bulatan untuk main permainan “Simon Says”
2. Hasil permainan murid dapat mengenal pasti tajuk pembelajaran hari tersebut iaitu “Kemahiran
Berkomunikasi”

AKTIVITI UTAMA (25m)


1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan.
2. Murid akan mengelaskan makanan berdasarkan rasa makanan.
AKTIVITI 3. Murid merekodkan hasil dapatan dalam peta pokok tanpa bimbingan guru.
PENGAJARAN & 4. Murid mempersembahkan hasil dapatan di depan kelas mengikut kumpulan masing-masing.
PEMBELAJARAN
(P&P)
5. Murid akan mempersembahkan maklumat dalam bentuk lagu.

PENTAKSIRA 1 2 3 4 5 6
N
AKTIVIITI PENUTUP
1. Murid menyelesaikan lembaran kerja.
2. Murid membuat kesimpulan tajuk pelajaran hari ini.

PEMULIHAN PENGUKUHAN PENGAYAAN


TINDAKAN Murid diminta padankan gambar dengan Murid diminta mengisikan tempat Murid diminta menghasilkan peta I-Think
SUSULAN MURID kemahiran proses sains berkomunikasi kosong berdasarkan jawapan yang berdasarkan maklumat yang diberikan.
yang betul diberi.
 Buku teks  Internet  Radio / TV  Spesimen
BAHAN BANTU
 Modul  Projektor  Radas  Gambar / Cerita √
BELAJAR (BBB)  Powerpoint  Bahan maujud  Buku Cerita  Lain-lain
 Memerhati  Membuat inferens  Menggunakan  Mengawal
KEMAHIRAN  Mengelas  Meramal perhubungan ruang pembolehubah
PROSES SAINS  Mengukur dan menggunakan  Berkomunikasi dan masa  Membuat hipotesis
(KPS) nombor  Mentafsir data  Mendefinisi secara  Mengeksperimen
operasi
KEMAHIRAN  Mengguna & mengendalikan alatan dan bahan sains dengan betul  Melakar specimen, peralatan sains dengan cara yang
MANIPULATIF  Mengendalikan specimen dengan betul dan cermat betul
SAINS (KMS)  Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul
KECERDASAN  Interpersonal  Muzikal  Kinestatik  Naturalis
PELBAGAI  Intrapersonal  Verbal Linguistik  Logik Matematik  Visual Ruang
ELEMEN  Kreativiti & Inovasi  Bahasa  Sains & Teknologi  Keusahawanan
MERENTASI  Pendidikan Alam Sekitar  Patriotisme  TMK  Nilai Murni
KURIKULUM
(EMK)
 Membanding beza  Menghubungkait  Membuat Inferens  Membuat Keputusan
KEMAHIRAN
 Mengkategori  Menginterpretasi  Membuat Ramalan  Membuat Rumusan
BERFIKIR  Menjana Idea  Mencipta Analogi  Mentafsir  Menilai
PENILAIAN  Lembaran Kerja  Pemerhatian  Lisan  Tugasan
PENGAJARAN &  Hasil Kerja  Kuiz  Drama  Projek
PEMBELAJARAN
Aktiviti pengajaran & pembelajaran ditangguhkan kerana

 ____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan  Mesyuarat / Kursus
diberi latihan pengayaan / pengukuhan.  Program Sekolah (Mesy. Agong PIBG)

 ____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan  Mengiringi Murid Keluar
REFLEKSI
diberi latihan pemulihan  Cuti Rehat / Cuti Sakit
 Cuti Bencana / Cuti Khas
Aktiviti PdP dibawa ke ………………………………………
 Cuti Peristiwa / Cuti Umum
 ……………………………………………………………………
