Anda di halaman 1dari 4

Sekolah Kebangsaan Balok Baru

Kuantan Pahang

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2019


AKTIVITI
PEMBELAJARAN ABAD KE-21
MINGGU : 34 HARI : ISNIN TARIKH : 16.09.2019
Round Table /
Think Pair Share
MATA BAHASA MALAYSIA
PELAJARAN Hot Seat
Pembentangan Hasil Sendiri /
KELAS 2 UKM Role Play
Gallery Walk
MASA 8.45 PAGI – 9.15 PAGI Three Stay, One Stay
Peta I-think
TAJUK Oh, Malaysiaku! Deklamasi Sajak / Nyanyian
Tandakan / pada ruangan
STANDARD 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan berkenaan
KANDUNGAN sastera

PEMBELAJARAN ABAD KE-21


STANDARD 4.2.3 Mendeklamasikan dan mengenal pasti ciri-ciri sajak; Berasaskan Murid
PEMBELAJARAN (i)bentuk bebas Pembelajaran Kolaboratif /
(ii)rangkap Kemahiran / Proses
Pemikiran Aras Tinggi
Kemahiran Hidup
OBJEKTIF Di akhir pembelajaran, murid dapat:
1. Melengkapkan sajak dengan pilihan jawapan yang betul Berkumpulan /
PEMBELAJARAN
Komuniti
Pentaksiran Formatif
KRITERIA Murid dikatakan berjaya apabila mereka dapat: Belajar Untuk Kehidupan
KEJAYAAN 1. Memberikan respons terhadap pesanan yang diberikan Tandakan / pada ruangan
dengan jawapan yang sesuai berpandukan gambar. berkenaan

AKTIVITI 1. Murid bersoal jawab dengan guru tentang pemimpin TAHAP PENGUASAAN (PBS)
masyarakat yang mereka tahu. TP6
2. Murid membaca petikan dan bersoal jawab dengan guru TP5
berpandukan gambar. TP4
3. Murid memberikan respons terhadap pesanan yang diberikn
4. Murid menulis pesanan yang sesuai sebagai jawapan di
TP3 /
dalam buku aktiviti BM muka surat 17. TP2
5. Guru membimbing jawapan murid. TP1
Tandakan / pada ruangan
berkenaan
BBM  Buku Teks  Internet  Projektor
 Powerpoint  Buku Cerita  Lain-lain ARAS PEMIKIRAN
 Carta  Model  Buku aktiviti Mencipta
Menilai
EMK  Pendidikan  TMK  Kreativiti dan Menganalisis
Alam Sekitar inovasi Mengaplikasi /
Memahami
REFLEKSI Mengingati
Tandakan / pada ruangan
CATATAN CUTI HARI MALAYSIA berkenaan

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Latihan bertulis
Hasil kerja /
Kuiz
Pembentangan /
Soal Jawab /
Pemerhatian/lisan/soal jawab
Lembaran kerja
Drama
Projek
Tandakan / pada ruangan
berkenaan

I – THINK

Guru Besar / Penolong Kanan : …………………………………


Sekolah Kebangsaan Balok Baru
Kuantan Pahang
Peta Bulatan pada masa akan datang..
Peta Buih
Peta Buih Berganda Catatan :
Peta Pokok
Peta Dakap
Peta Titi
Tandakan / pada ruangan berkenaan

MINGGU : 34 HARI : ISNIN


TARIKH : AKTIVITI
16.09.2019 PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Round Table
Think Pair Share
Mata Pelajaran : Masa : 10.05pagi- 11.05pagi
Hot Seat
Pendidikan Kesenian Pembentangan Hasil Sendiri
Kelas : 2 UM Tema : Seni Menceritakan Sesuatu - Role Play
Tajuk : Songkok Kertas Bercorak Gallery Walk
( motif rama-rama) Three Stay, One Stay
Bidang Membuat corak dan rekaan - Lipatan dan guntingan Peta I-think
Deklamasi Sajak / Nyanyian
Standard 1.1 Bahasa Seni Visual Tandakan / pada ruangan
Kandungan 2.1 Kemahiran Seni Visual berkenaan
Objektif Di akhir pengajaran murid dapat :
Pembelajaran 1. Mengenal dan menerangkan bahasa seni visual PEMBELAJARAN ABAD KE-21
yang ada pada karya. Berasaskan Murid
2. Membuat penerokaan dengan mengaplikasikan Pembelajaran Kolaboratif
Kemahiran / Proses
bahasa seni visual melalui media, proses dan
Pemikiran Aras Tinggi
teknik untuk menghasilkan karya. Kemahiran Hidup
Standard 1. Memperdengarkan lagu “ Taman Mini” dan Berkumpulan
Pembelajaran bersoal jawab berkaitan watak atau objek yang Komuniti
1.1.2 2.1.2 terdapat di dalam seni kata lagu serta kaitkan Pentaksiran Formatif
(Aktiviti PdP) dengan tajuk pelajaran. Belajar Untuk Kehidupan
2. Memerihal bahasa seni visual yang ada pada Tandakan / pada ruangan
contoh karya menggunakan peta i-think.(EK1) berkenaan
3. Meneroka dan mengaplikasi media, proses dan
teknik. (EK 2) TAHAP PENGUASAAN (PBS)
TP6
4. Menganalisis dan memanipulasi idea dan
TP5
pelbagai sumber kajian mengenai rupa, warna, TP4
kontra dan harmoni yang ada pada karya. (EK 2) TP3
5. Murid membuat proses awal menghasilkan TP2
karya. TP1
EMK Kreatif dan inovatif, keusahawanan, Kelestarian Tandakan / pada ruangan
Alam Sekitar (EK 1, EK 2, EK 3 dan EK 5), TMK dan berkenaan
nilai murni.
ARAS PEMIKIRAN
BBB Peta i-think, Internet dan CD Mencipta
Media : Kertas lukisan, kertas warna, kertas majalah, Menilai
gunting gam, dan stapler Menganalisis
Mengaplikasi
Penilaian PdP Proses penghasilan karya dalam bidang mencorak Memahami
dan membuat rekaan menggunakan teknik lipatan Mengingati
Tandakan / pada ruangan
dan guntingan berdasarkan dua standard
berkenaan
kandungan
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Refleksi ........orang murid mencapai objektif yang Latihan bertulis
Hasil kerja
ditetapkan. ........orang murid tidak mencapai objektif
Kuiz
akan diberi bimbingan khas dalam sesi pengajaran
Pembentangan

Guru Besar / Penolong Kanan : …………………………………


Sekolah Kebangsaan Balok Baru
Kuantan Pahang
Soal Jawab
Pemerhatian/lisan/soal jawab
Lembaran kerja
Drama
Projek
Tandakan / pada ruangan berkenaan

I - THINK
Peta Bulatan
Peta Buih
Peta Buih Berganda
Peta Pokok
Peta Dakap AKTIVITI
Peta Titi PEMBELAJARAN ABAD KE-21
Tandakan / pada ruangan berkenaan Round Table
Think Pair Share
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2019 Hot Seat
Pembentangan Hasil Sendiri
MINGGU : 34 HARI : ISNIN TARIKH : 16.09.2019 Role Play
Gallery Walk
MATA BAHASA MALAYSIA Three Stay, One Stay
PELAJARAN Peta I-think
Deklamasi Sajak / Nyanyian
KELAS TAHUN 3 Tandakan / pada ruangan
berkenaan
MASA 12.05 TGH -1.05TGH
PEMBELAJARAN ABAD KE-21
TAJUK MINDA POSITIF BADAN AKTIF
Berasaskan Murid
1.1Mendengar dan memberikan respons Pembelajaran Kolaboratif
STANDARD
KANDUNGAN Kemahiran / Proses
Pemikiran Aras Tinggi
STANDARD 1.1.3 Mendengar, mentafsir dan memberikan respons terhadap : Kemahiran Hidup
PEMBELAJARAN (ii) soalan bercapah Berkumpulan
Komuniti
OBJEKTIF Di akhir pembelajaran, murid dapat: Pentaksiran Formatif
PEMBELAJARAN Menjawab soalan berdasarkan petikan yang dibaca. Belajar Untuk Kehidupan
Tandakan / pada ruangan
KRITERIA Murid dikatakan berjaya apabila mereka dapat: berkenaan
KEJAYAAN 1. Menjawab soalan dengan jawapan yang sesuai.
TAHAP PENGUASAAN (PBS)
AKTIVITI 1. Murid menyanyi dan melakukan pergerakan Senaman Si TP6
Tommy. TP5
2. Murid menjawab soalan guru berkaitan aktiviti dan gaya TP4
hidup sihat. TP3
3. Murid membaca petikan teks dalam buku aktiviti BM ms TP2
42 “Rawatan untuk Diri Sendiri”. TP1
4. Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru Tandakan / pada ruangan
berdasarkan teks yang dibaca sebentar tadi berkenaan
5. Murid membina peta alir tentang cara-cara untuk
mengurangkan sakit kepala.
ARAS PEMIKIRAN
Mencipta
BBM Buku aktiviti, video Senaman Si Tommy, Laptop, TV, Slaid Menilai
Power Point. Menganalisis
Mengaplikasi
EMK Teknologi Maklumat dan Komunikasi Memahami
Mengingati
REFLEKSI Tandakan / pada ruangan
berkenaan

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Latihan bertulis
Hasil kerja
CATATAN Guru Besar / Penolong Kanan : …………………………………
Sekolah Kebangsaan Balok Baru
Kuantan Pahang
Kuiz
Pembentangan
Soal Jawab
Pemerhatian/lisan/soal jawab
Lembaran kerja
Drama
Projek
Tandakan / pada ruangan berkenaan

I - THINK
Peta Bulatan
Peta Buih
Peta Buih Berganda
Peta Pokok
Peta Dakap
Peta Titi
Tandakan / pada ruangan berkenaan

Guru Besar / Penolong Kanan : …………………………………
