Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK

TAHUN 3

Tarikh : 26 September 2018

Hari : Rabu

Masa : 10.45 pagi hingga 11.35 pm

Tahun/ Kelas : 3 Bijak

Jumlah Murid : 5 orang

Mata pelajaran : Matematik

Bidang : Nombor dan Operasi

Tajuk : Tambah dalam lingkungan 18 (Proton)

: Tolak dalam lingkungan 18 ( Ferrari)

Kumpulan Proton Ferrari

Nama Murid 1. Siti Aisyah 1. Alya Batrisya


2. Aqila Batrisya 2. Iskandar
3. Athirah

Kemahiran Kemahiran 8 : Tambah dalam lingkungan 18 Kemahiran 9: Tolak dalam lingkungan 18


Pemulihan

Konstruk Konstruk 7 : Keupayaan mengendalikan operasi asas


LINUS

Dokumen Standard Kandungan : Standard Kandungan :


Standard
Kandungan 2.1 Tambah dalam lingkungan 1000 2.2 Tolak dalam lingkungan 1000
dan
Standard Pembelajaran Standard Pembelajaran
Pentaksiran
2.1.1 Menambah dua nombor hasil tambah 2.1.1 Menolak dua nombor hasil tambah dalam
dalam lingkungan 1000 lingkungan 1000

Pengisian Elemen Merentas Kurikulum


Kurikulum Bahasa
 Kreativiti dan Inovasi 
 Sains dan Teknologi  Patriotisme
 Pendidikan Alam Sekitar  Keusahawan
 Pendidikan Kewangan  Teknologi Maklumat & Komunikasi
Nilai

 Baik Hati  Kerjasama


 Keberanian  Kasih Sayang  Keadilan
 Bertanggungjawab  Hemah Tinggi
 Kesabaran  Ketekunan
Pembelajaran Pembelajaran Abad Ke-21
Abad Ke-21
 Komunikasi  Pemikiran Kritis
 Kolaboratif  Perwatakan
 Pemikiran Kreatif  Kenegaraan
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , guru
Pembelajaran murid dapat; dapat;

1) Menambah dalam lingkungan 18, 3 i. Menolak dalam lingkungan 18, 3


daripada 5 soalan matematik dengan daripada 5 soalan matematik dengan
betul betul.

Pengetahuan Menolak dalam lingkungan 10 Menambah dalam lingkungan 18


sedia ada

Bahan Bantu Komputer riba, slaid penambahan, cap, stamp pad, lembaran cap, pensel warna, roda nombor,
Mengajar replika askar, lembaran kerja, ekonomi token

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah / Isi Kandungan Aktiviti Catatan


Jangka
Masa Preve Pesona

Set Nilai: keberanian,


Induksi keyakinan
1. Guru melaksanakan aktiviti hot seat.
(±5 minit) Seorang murid akan dipilih untuk duduk diatas Kemahiran Berfikir:
menjana idea
kerusi yang disediakan oleh guru. .
Murid-murid lain akan bertanya dan menyoal 4C: komunikasi

murid tersebut mengenai perkataan yang telah


dipelajari pada sesi PnP yang lepas.
Murid yang dipilih dikehendaki menjawab soalan
yang diajukan oleh rakannya.
Sekiranya terdapat kesalahan, guru dan rakan
murid akan membetulkan kesalahan tersebut.
2. Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan isi
pengajaran pada hari ini.

Aktiviti Berkumpulan Interaksi Bersama Guru

1) Murid dipaparkan 1) Setiap orang perlu BBM: Komputer


paparan slaid mencabut soalan Riba, slaid
berkaitan dalam kotak yang penambahan, cap,
penambahan dalam diberikan. stamp pad, lembaran
lingkungan 18 dalam 2) Kemudian, murid cap, pensel warna
Langkah 1 bentuk bergambar. diminta untuk
2) Murid dibimbing untuk menampal soalan Nilai: kerajinan,
(±20 minit) mengira gambar yang tersebut pada kesungguhan
terdapat dalam slaid lembaran yang
Kemahiran Berfikir
tersebut kemudian diberikan.
: mengenal pasti
menjumlahkannya. 3) Murid diminta
3) Contoh yang pelbagai mengecap bentuk EMK: Teknologi
diberikan bagi pada lembaran yang Maklumat dan
mengukuhkan diberikan komunikasi, kreativiti
pemahaman murid. berdasarkan soalan
yang telah divabut. 4C : komunikasi,
4) Murid perlu pangkah kreativiti
pada gambar yang
divap untuk
menunjukkan operasi
tolak.
5) Kemudian , murid
diminta untuk
mewarnakan bentuk
yang telah dicap.

Interaksi bersama guru Aktiviti Berkumpulan

Langkah 2 1) Setiap orang perlu 1) Murid ditunjukkan BBM: Roda nombor,


mencabut soalan Roda Nombor. replika askar, cap,
(±20minit) dalam kotak yang 2) Kemudian, murid lembaran cap, stamp
diberikan. dibimbing untuk pad, pensel warna
2) Kemudian, murid memutarkan roda
diminta untuk tersebut. Nilai: Kerajinan,
menampal soalan 3) Berdasarkan nombor kesungguhan
tersebut pada yang terkena pada
Kemahiran Berfikir
lembaran yang penanda, murid
: mengenal pasti
diberikan. diminta
3) Murid diminta menggunakan EMK: kreativiti
mengecap bentuk replica askar untuk
pada lembaran yang simulasikan operasi 4C : komunikasi,
diberikan berdasarkan tolak tersebut. kreativiti
soalan yang telah 4) Murid akan
divabut. memutarkan Roda
4) Kemudian , murid Nombor secara
diminta untuk bergilir-gilir untuk
mewarnakan bentuk pelbagai contoh bagi
yang telah dicap. mengukuhkan
. kefahaman murid.

Penilaian BBM: lembaran


kerja
(±10minit) 1) Murid dikehendaki untuk menjawab soalan di
Nilai: integriti
dalam lembaran kerja.
2) Guru menyemak jawapan murid. Kemahiran Berfikir
:menyelesaikan
masalah,

4C: pemikiran kritis,


kreativiti

Penutup
Penutup Kognitif
(±5 minit) BBM: Ekonomi
1) Guru bertanya kepada murid tentang apa yang token

telah mereka pelajari pada hari ini. Nilai : keyakinan,


2) Murid yang dapat menjawab dengan betul akan
4C: komunikasi,
diberikan ekonomi token.
pemikiran kritis
Penutup Sosial

1) Guru memberi penghargaan dan pujian atas


kerjasama murid.
2) Guru melaksanakan program ekonomi token dan
murid dinasihatkan untuk belajar bersungguh-
sungguh demi masa depan
3) Semua murid dikehendaki bertepuk tangan kerana
kerjasama yang diberikan.
