Anda di halaman 1dari 9

PEMARKAHAN

PPGPJJ SEMESTER 1 SESI 2014/2015

KPR3974 – LATIHAN MENGAJAR 1

TAJUK TUGASAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 1

KUMPULAN : K01248(A142PJJ)

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. ID NO. TELEFON

NORAIDA BINTI WAHAB D20112053516 012-8167717

PUSAT PEMBELAJARAN: MRSM TAWAU

NAMA TUTOR E-LEARNING: EN ABDUL TALIB MOHAMED HASHIM

TARIKH SERAH: 28 MARCH 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Tarikh : 23 March 2015

Hari : Isnin

Tahun : 4 Pintar

Masa : 60 minit (7.30 – 8.30 pagi)

Bilangan Murid : 25 (L : 15, P :10)

Tajuk : Aktiviti Keluarga

Objektif / HasilPembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat :

1. Membaca petikan bertajuk “Ekspedisi Berakit” dengan sebutan dan intonasi


yang betul
2. Memberi maklumat yang tersurat dan tersirat dalam petikan yang disediakan.
3. Mengenalpasti kata nama khas dan kata nama am.

HASIL PEMBELAJARAN KHUSUS HURAIAN HASIL PEMBELAJARAN

Fokus Utama Aras 1

2.2 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan i. membaca petikan dengan sebutan dan intonasi
sebutan dan intonasi yang betul dan memahami yang betul dan menarik.
perkara yang dibaca.

Fokus Sampingan Aras 1

2.4 Membaca dan memahami maklumat yang i. Membaca dan memahami maklumat untuk
tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk mengenal pasti idea utama dan idea sampingan
memberi respons dengan betul dalam pelbagai bahan bagi membuat ramalan
dengan tepat.

Kemahiran bahasa      :           Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis

Sistem bahasa            :           1.  Morfologi    : kata nama khas dan kata nama am
                                                2.  Sintaksis     : Ayat tunggal, ayat majmuk, ayat Tanya

Pengisian Kurikulum

Ilmu                 :           Pendidikan Moral

Nilai murni       -       Bahagia         

-       Kasih sayang

-       Hormat-menghormati

-       bekerjasama

Kemahiran bernilai tambah  :

Belajar Cara Belajar    -  Membaca

Kemahiran berfikir      -      menghubungkait, menganalisis, penyelesaian masalah.

Pembelajaran               -      mengaitkan pengalaman sedia ada

Pengetahuan Sedia ada -   Pernah melakukan aktiviti bersama keluraga, membina ayat

Bahan Bantu Belajar     -   Note book, projector, skrin, slide power point, petikan
Pemahaman dan  lembaran kerja.

LANGKAH/ PENGISIAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN CATATAN


MASA KURIKULUM PEMBELAJARAN
Guru menyanyikan lagu ’ Lenggang
Set Induksi KB : menjana idea Kangkung’ bersama-sama murid Lirik lagu’
5 minit Nilai : berani Guru bersoal jawab dengan murid  Lenggang
BBM: Kad Lirik Lagu berdasarkan lagu tersebut. Kangkung’.
Guru mengaitkan isi pelajaran pada
hari ini

Aktiviti Guru
KBT : 1. Guru membaca petikan
Langkah 1 KB : membanding dan 2. Guru bersoaljawab tentang isi
membezakan petikan
(15minit) BCB : kemahiran 3. Guru memberi contoh kata nama
mendengar khas yang terdapat dalam petikan.

Nilai: bersungguh- Aktiviti Murid


sungguh 1. Murid mendengar bacaan guru.
2. Murid diminta membaca petikan
BBM :tayangan Power secara kelas, kumpulan dan individu
Point, LCD, computer 3. Murid menjawab soalan guru.
riba. 4. Murid menggariskan contoh kata
Strategi:Direktif nama khas yang diberi oleh guru dan
kontekstua
murid memberi kata nama khas yang
mereka tahu berdasarkan petikan.

Aktiviti Guru
Langkah 2 KB:Penyelesaian 1. Guru agihkan murid kepada 4
kumpulan.
18 minit masalah,
KP: Verbal Aktiviti Murid
1. Kumpulan 1&2  Menyusun dan
linguistic.
menulis ayat-ayat yang sesuai
BBB: Kad-kad
mengikut urutan isi
arahan
2. Kumpulan 3&4 mencari dan menuli
Strategi:Kontekstu
semula ayat yang mengandungi kata
al metakognitif
nama khas dan kata nama yang
Nilai:Kerjasama,
terdapat di dalam petikan
berkeyakinan.
3. Wakil kumpulan bentang hasil
perbincangan di hadapan kelas

Aktiviti Guru
Langkah 3 KB : menyelesaikan 1. Guru mengedarkan borang Slide PowerPoint
masalah silangkata
Nilai : berani, berusaha 2. Guru memberi penerangan apa yang
BBM :  tayangan perlu dilakukan.
PowerPoint, LCD, 3. Guru menyuruh murid
computer riba. melengkapkan silangkata.

Aktiviti Murid
1. Murid menjawab soalan silang kata
mengikut urutannya.
2. Bincang jawapan soalan silang kata.

Murid diedarkan dengan lembaran


Pemulihan KBT : kerja untuk mengolongkang kata Lembaran kerja 1
KB : menyelesaikan nama am dan khas berdasarkan
masalah petikan Ekspedisi Berakit.
BCB : kemahiran berfkir Murid secara individu menjawab
Nilai : berdikari soalan dalam lembaran kerja dan
BBM : lembaran kerja guru memberi jawapan dalam
perbincangan kelas.

Murid meminta semula murid-murid Lirik lagu’


Penutup KB : merumuskan menyanyikan lagu Lenggang Lenggang
KP : kecerdasan muzik Kangkung’ Kangkung’.
Nilai : berani Guru bersoal jawab dengan murid
berkaitan isi pelajaran pada hari
tersebut.
Guru membuat kesimpulan berkaitan
pengajaran dan pembelajaran pada
har itersebut.

REFLEKSI GURU

Perancangan P&P telah dapat dijalankan sepenuhnya dengan sedikit pengubahsuaian.


Murid-murid didapati begitu seronok belajar mungkin kesan penggunaan
persembahan multimedia (Powerpoint). Murid-murid telah melibatkan diri dengan
aktif untuk menjawab soalan menggunakan kemudahan ICT. Sebanyak 90% peratus
murid menapai objektif pembelajaran yang dijalankan dan 10% melalui bimbingan
guru untuk lebih memahami isi pembelajaran hari ini dan perlunya pemulihan yang
sesuai dengan murid ini.

Suasana persekitaran bilik darjah sangat kondusif dan tenang pada 40 minit
pertama, tetapi berlaku gangguan pada 10 minit berikutnya akibat daripada kebisingan
pelajar yang lalu setelah pulang daripada aktiviti PJ. Namun ianya dapat diatasi. Saya
dapati pengajaran saya hari ini baik. Pelajar-pelajar  saya dapat menyempurnakan
latihan dan tugasan yang diberi. Semuanya adalah betul belaka.

REFLEKSI GURU PEMBIMBING

Lenggang-lenggang
Perancangan kankung,
dalan proses p&p sangat strategi dan aktiviti yang dijalankan bertepatan
dengan
Kankungobjektif yang raga;
d dalam ingin dicapai. Namun ada sedikit kelonggaran dalam kawalan
murid dalam aktiviti kumpulan. Bahan bantu mengajar yang digunakan dapat menarik
Hidup pasti beruntung;
minat murid untuk lebih fokus kepada pengajaran dan mampu mencungkil kemahiran
Bacalah
berfikir dengan
aras keluraga.
tinggi murid dalam aktiviti pengajaran yang dijalankan. Secara
keseluruhan pengajaran dan pembelajaran berjaya dilaksanakan.

Lenggang-lenggang kankung,

Kanggkung di bawah para,

Berkhemah di Laman Tanjung

Bersama sanak saudara

Lenggang-lenggang kankung,

Kanggkung
Lirik di teoi rumbai,
Lagu ‘Lenggang Kangkung’
Riadah di kawasan kampung’

Tentu hidup sihat bahagia.

Lenggang-lenggang kankung,

Kanggkung berbatas-batas

Bersama keluarga melancong;

Tentu dapat pengalaman luas.

r
EKSPEDISI BERAKIT

Aku dan keluarga mengikuti ekspedisi berakit di Laman Idaman. Kami berakit sepanjang
sungai. Sebelum berakit, kami dikehendaki memakai jaket keselamatan. Aku berasa sungguh
teruja kerana inilah kali pertama aku berakit.

Sepanjang ekspedisi ini, kami singah di beberapa destinasi yang menarik, iaitu kawasan
memancing, pusat penternakan ikan talapia dan kawasan hutan simpan. Kami juga sempat
menikmati makanan tengah hari yang enak sekali di restoran terapung.

Setelah hampir tiga jam berakit, akhirnya kami tiba di destinasi terakhir, iaitu di jeti
sungai. Walaupun aku kelihatan, namu aku masih gembira. Banyak pengalaman dan
pengetahuan baharu yang aku peroleh

E
LEMBARAN KERJA

SUNGAI IKAN TALAPIA RESTORAN LAMAN IDAMAN ZAIDI JETI

HUTAN PEMANDU PELANCONG RESTORAN TERAPUNG KUALA KUBU BAHRU

BURUNG PUSAT PENTERNAKAN CIKGU AZMI RAKIT TAMAN PERMAINAN


KATA NAMA AM KATA NAMA KHAS
