Anda di halaman 1dari 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu Kesembilan (14/08/2016 - 18 /08/2016)

Kelas : 4 Bestari

Tarikh : 14 Ogos 2016

Hari : AHAD

Masa : 12.45 tengah hari -1.45 petang

Bilangan Murid : 28 orang

Tema : Potret Malaysia

Topik : Kata Kerja Pasif

Pengetahun Lepas : Murid mengetahui jenis kata kerja pasif dalam pembelajaran

lepas.

Kemahiran Berfikir : Mengencam

Konstektual : Mengaplikasi

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat:

 mengenal pasti jenis ayat pasif dengan betul sekurang-


kurangnya 15 orang.
 sekurang-kurangnya membina 5 ayat pasif berdasarkan
lembaran kerja yang diberikan.

Hasil Pembelajaran : Murid dapat membaca , mengenal pasti dan membina ayat pasif
dengan lancar dan betul .

Bahan Bantu Belajar : Buku Teks, lembaran kerja, slide power point (nota panduan kata
kerja pasif)
Bahan Bantu
Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Belajar

1) Set Induksi  Guru menyediakan slide Murid-murid diminta untuk Lembaran


( 5 minit)
powerpoint Kata Kerja Pasif. membuat aktiviti berikut; kerja,Slide
 Guru menulis nota panduan  Menyalinkan nota powerpoint
Rasional: mengenai kata kerja pasif dan panduan kata kerja
beberapa contoh latihan pasif sebagai rujukan.
membina ayat kata kerja pasif.  Dua orang murid
 Guru menanyakan soalan ringkas mengangkat tangan
kepada murid-murid . untuk memberitahu
“Siapa yang tahu kata kerja jawapan kepada soalan
pasif?” yang ditanyakan oleh
guru.

 Guru memberi penerangan  Murid-murid perlu


2) Penerangan
Lembaran
kepada murid untuk lebih menyalinkan nota
( 20 ) minit
kerja, Slide
memahami penggunaan kata panduan seperti yang
powerpoint
kerja pasif . diterangkan oleh guru
di dalam kelas.
Rasional:  Slide 1:

• Ayat pasif ialah ayat yang


menekankan/mengutamakan
objek dan perbuatannya.

• Ayat pasif terbahagi kepada 3


kategori :-
i. Ayat pasif diri pertama
ii. Ayat pasif diri kedua
iii. Ayat pasif diri ketiga

Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Bantu


Belajar
Samb…
2) Penerangan  Contoh:  Murid-murid
i. Baju itu saya jahit. ( ayat Menulis Nota
( 20 ) minit dikehendaki membuat
pasif diri pertama) Ayat Pasif,
latihan membina ayat
Lembaran Kerja
ii. Kain itu awak lipat .(ayat dengan kata kerja pasif
pasif diri kedua) dalam lembaran kerja
yang diberikan.
iii. Ruang tamu itu dibersih
oleh kakak. (ayat pasif diri 
ketiga)

 Ayat Pasif: Ayat yang


mengandungi kata kerja
pasif di-…-kan dan ter-.

 Slide 2:
Contoh –contoh ayat pasif:
i. Kawasan koridor rumah
dicantikkan oleh Puan
Roslina.

ii. Perabot diletakkan oleh para


penduduk di tempat
buangan sampah .

iii. Tembok itu terlanggar oleh


lori pada bahagian bawahnya.

 Slide 3: Tahniah kerana anda


dapat mengenal pasti ayat kata
kerja pasif . Teruskan buat
latihan.

Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Bantu


Belajar

 Guru memberi latihan  Murid-murid dikehendaki


3) Praktis dan Latihan Lembaran
membina ayat berdasarkan
membina ayat dengan kata Kerja Pasif
metakognitif kata kerja pasif (lembaran
kerja) kerja pasif dalam lembaran
(10 minit)
kerja yang diberikan.

4) Aplikasi  Guru meminta murid  Murid-murid diminta Buku latihan,


( 10 minit) lembaran kerja
aplikasi contoh-contoh yang aplikasi contoh-contoh
diberikan dalam bentuk bina ayat daripada kata kerja
ayat dan lekatkan lembaran pasif sebagai rujukan.
kerja dalam buku latihan

5) Penilaian  Guru dapat membuat  Mengenal pasti jenis ayat Lembaran kerja
(10 minit) penilaian terhadap murid pasif dengan betul Buku latihan
yang dapat mengenal pasti sekurang-kurangnya 15
dan membina ayat dengan orang murid.
kata kerja pasif.  Sekurang-kurangnya
membina 5 ayat pasif
berdasarkan lembaran
kerja yang diberikan.

6) Penutup Terima kasih atas perhatian Murid-murid memberi reaksi


anda. Semoga meraih manfaat yang gembira dan yakin.
( 5 minit)
daripada pelajaran ini. Tahniah
Rasional:
! saya ucapkan kepada diri
Guru ucapkan
anda.
tahniah kepada
murid yang
dapat fahami
ayat pasif
JURNAL ENTRY

Hari : AHAD
Tarikh : 14 OGOS 2016
Masa : 9.00 pagi – 10.45 pagi
Aktiviti :
1. Menyambung menyiapkan sebanyak 14 fail Panitia untuk dihias
dan dibaluti dengan plastic pembalut.

2. Menyiapkan bahan-bahan mengajar untuk tahun 4 dan aktiviti


mingguan setiap hari Ahad.

Hari : AHAD
Tarikh : 14 OGOS 2016
Masa : 11.15 pagi-12.15 tengah hari
Aktiviti :
Menggantikan Guru Bahasa Melayu Tahun 3
Subjek : Bahasa Melayu
Nama Guru : En Abd. Aziz
RANCANGAN PENGAJARAN

Minggu Kesembilan (14/08/2016 - 18 /08/2016)

Kelas : 4 Bestari

Tarikh : 15 OGOS 2016

Hari : ISNIN

Masa : 11.15 tengah hari -12.15 petang

Bilangan Murid : 28 orang

Tema : Ekonomi Berwawasan

Topik : Sumber Pendapatan

Pengetahun Lepas : - Murid-murid telah diberikan pendedahan mengenai maksud

sumber pendapatan

Kemahiran Berfikir : Membandingkan dan membezakan

Kontekstual : Menghubungkaitkan

EMK : Ekonomi

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid-murid akan dapat:

 Membaca , menyatakan maklumat dan mencatat maklumat


dengan bertatasusila dan betul sekurang-kurangnya 10 orang
murid .

Hasil Pembelajaran : Pelajar dapat membaca, menyatakan maklumat yang terdapat

dalam bahan secara lisan dan dapat mencatat maklumat dan

membuat urutan.

Bahan Bantu Belajar : Buku Teks, Buku Latihan, Tabung Duit

Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Bantu


Belajar

1) Set Induksi  Guru menyediakan sebuah  Murid-murid mengangkat Tabung duit


( 5 minit)
tabung duit sebagai simbolik tangan dan memberi
tajuk yang diajar dalam pendapat masing-masing
Rasional: pengajaran. mengenai soalan yang
diajukan oleh guru.
 Guru bersoal jawab dengan
murid.
“Kenapa kita perlu ada tabung
duit?

2) Penerangan  Guru memberi penerangan  Murid-murid mengangkat


Buku Teks
( 15 ) minit mengenai sumber pendapatan tangan dan memberi
Maksud sumber pendapatan maksud dan pendapat
ialah hasil yang boleh masing mengenai soalan
Rasional:
mendatangkan pendapatan. yang ditanyakan oleh guru
 Guru bersoal jawab dengan
murid-murid :
i. Apa itu sumber pendapatan?
ii. Siapakah yang memberi
sumber pendapatan kepada
diri kamu ke sekolah?

3) Praktis dan  Guru mohon menyalinkan  Murid-murid diminta


metakognitif semula maklumat yang terdapat menyalinkan semula
( 10 minit) dalam buku teks pada muka maklumat berdasarkan
surat 142 seperti berikut:- petikan teks m/s 142.
Nama :
Status :
Pekerjaan :
Sumber Kewangan:
Bahan Bantu
Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Belajar
Samb..
 Guru meminta murid-murid  Murid-murid Buku Teks,
3) Praktis dan
menceritakan tentang latar menceritakan mengenai buku latihan
metakognitif
belakang dan pekerjaan maklumat keluarga
( 10 minit)
keluarga masing-masing dan masing-masing untuk
berkongsi dengan rakan-rakan tujuan pembelajaran
yang lain di dalam kelas. bersama.

4) Aplikasi  Guru meminta murid-murid  Murid-murid mencatat Buku Teks,


( 15 minit) aplikasikan maklumat dan menyalin maklumat buku latihan
daripada buku teks dalam dalam buku latihan
buku latihan sebagai masing-masing.
panduan kepada murid.

5) Penilaian  Guru membuat penilaian  Membaca , menyatakan


( 10 minit) dengan memberi perhargaan maklumat dan mencatat
secara pujian kepada murid maklumat dengan
yang dapat membaca, bertatasusila dan betul
menyatakan maklumat dan sekurang-kurangnya 10
mencatatkan secara orang murid
bertatasusila

6) Penutup  Memberi pujian dan motivasi.


 Guru memberi pujian
( 5 minit)  Guru menyimpulkan
dan dorongan kepada
pelajaran.
murid supaya lebih
Rasional:
berusaha lagi
Pelajar jelas
dengan arahan
guru

RANCANGAN PENGAJARAN
Minggu Kesembilan (14/08/2016-18/08/2016)

Kelas : 4 Bestari

Tarikh : 16 OGOS 2016

Hari : SELASA

Masa : 12.15 tengah hari -1.15 petang

Bilangan Murid : 28 orang

Tema : Ekonomi Berwawasan

Topik : Merekacipta daripada bahan –bahan terpakai untuk menjana

pendapatan.

Pengetahun Lepas : Murid telah diterangkan mengenai jenis sumber pendapatan.

Kemahiran Berfikir : Bekerjasama dan Menjana idea

Kontekstual : Menghubungkaitkan

EMK : Ekonomi

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat:

a) bekerjasama dengan ahli kumpulan dan dapat

merekacipta model kreatif daripada barang terpakai

b) Menjadikan aktiviti ini satu ilham pada masa akan datang.

Hasil Pembelajaran : Pelajar dapat bekerjasama dalam satu kumpulan kecil dan

menyelesaikan masalah dengan merekacipta daripada bahan

terpakai.

Bahan Bantu Mengajar : Bahan-bahan terpakai , Gam/Pita Pelekat, Gunting

Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Bantu


Belajar
1) Set Induksi
 Guru menyediakan barang-  Murid-murid diminta
Barang-barang
( 5 minit)
barang terpakai seperti :- untuk: terpakai , Alat
Rasional: kotak, botol air, tin kosong, - Membentuk kumpulan tulis
warna air,kertas warna, pita kecil terdiri daripada 2-
Untuk melatih
pelakat. 3 orang murid.
bagi
- Bebas merekacipta
menyelesaikan
 Guru mengarahkan murid- sesuatu kreativiti
masalah dan
murid membentuk kumpulan daripada bahan-bahan
bekerjasama
kecil terdiri daripada 3-5 yang disediakan.
dalam satu
orang
kumpulan.

 Guru memberi penerangan  Murid-murid seronok dan


2) Penerangan Contoh model
( 10 ) minit kepada murid-murid untuk bersemangat untuk
merekacipta sebuah model mengikuti aktiviti yang
Rasional: mengikut kreativiti masing- diadakan pada hari ini.
masing bagi tempoh 1jam
pembelajaran.

 Guru memberi masa selama  Murid-murid bebas


3) Praktis dan
15 minit untuk mengambil merekacipta model
metakognitif
bahan-bahan yang tersedia di mengikut kreativiti
( 15 minit)
hadapan kelas dan hasilkan masing-masing.
sebuah model mengikut
kreativiti masing-masing.

Masa/Peringkat Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Bahan Bantu


Belajar

4) Aplikasi  Guru memantau hasil  Murid-murid memberi Barang-barang


( 10 minit) aktiviti yang dilaksanakan tugasan kepada ahli terpakai , Alat tulis
oleh murid-murid. kumpulan .
 Guru meminta murid-  Masing-masing tidak
murid aplikasikan membuang masa dan
daripada bahan-bahan saling bekerjasama
yang tersedia. membantu
menyelesaikannya.

5) Penilaian  Guru membuat penilaian  Semua murid bekerjasama


(3 minit) kepada murid-murid dengan ahli kumpulan
mengikut hasil kreativiti dan dapat merekacipta
masing-masing merekacipta model kreatif daripada
model. barang terpakai.
 Menjadikan aktiviti ini
satu ilham pada masa akan
datang.

6) Penutup  Guru mengambil beberapa  Murid-murid bertanya


keping gambar aktiviti bilakah mereka akan
( 2 minit)
murid-murid untuk membuat aktiviti
Rasional:
dijadikan ilham dalam merekacipta .
Pelajar seronok
pembelajaran yang akan  Murid-murid seronok dan
dan teruja
datang. teruja dengan hasil yang
daripada aktiviti
diciptakan.
yang dijalankan

AKTIVITI-AKTIVTI YANG DIJALANKAN


JURNAL ENTRY
Minggu Kesembilan (14/08/2016-18/08/2016)

Tarikh : 17 OGOS 2016

Hari : RABU

Aktiviti : MENDUDUKI PEPERIKSAAN AKHIR SEMESTER MEI 2016


DI PUSAT PEMBELAJARAN PULAU PINANG

JURNAL ENTRY

Minggu Kesembilan (14/08/2016-18/08/2016)


Tarikh : 18 OGOS 2016

Hari : KHAMIS

Masa : 8.00 pagi -12.45 tengah hari

Aktiviti : Membuat kerja-kerja menggunting dan menampal tag nama pada kulit fail
Panitia
