Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5


Minggu 1 Tarikh 21/3/2022 Hari Isnin
Kelas 5 ADAB Masa 10.10-11.10

Unit 1. Teknologi Rumah Tangga


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.3 Artikel Jahitan 4.3.1 Mengenal pasti jenis mata jahitan tangan pada
artikel jahitan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 jenis mata
1. Mengenal pasti jenis mata jahitan tangan pada artikel jahitan tangan pada artikel jahitan.
jahitan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks,
Bahan Bantu Belajar Buku teks,
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Strategi Pengajaran dan


Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Pembelajaran
Pembelajaran Masteri
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran Abad
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Ke-21
Main Peranan
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi

Rangka Pengajaran
Kenali Mata Jahitan (Buku Teks: 4 - 6)
1. Murid bersoal jawab tentang teknologi rumah tangga dengan bimbingan guru.
2. Murid bersoal jawab dengan guru tentang mata jahitan yang terdapat pada artikel jahitan
Aktiviti Permulaan
yang ditunjukkan.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
5. Murid melihat contoh jahitan tangan yang ditunjukkan oleh guru sebagai informasi
tambahan.
6. Murid mendengar penerangan guru tentang bahagian kelepet dan kelim.
7. Murid memahami tentang jahitan jelujur halus dan jahitan jelujur kasar yang boleh dijadikan
Aktiviti Utama sebagai jahitan hiasan.
8. Murid melengkapkan tugasan yang diberi oleh guru.
9. Murid menggunakan enjin carian untuk mendapatkan maklumat tentang jenis mata jahitan
yang boleh dihasilkan dengan jahitan tangan serta cara menjahit mata jahitan yang
dipelajari.(KERJA RUMAH) (Jejak TMK)
10. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
11. Murid menjawab kuiz mudah tentang artikel jahitan yang lain dan fungsinya dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
12. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Semua murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Aktiviti pengayaan telah diberikan.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI TAHUN 5
Minggu 1 Tarikh 24/3/2022 Hari Khamis
Kelas 5 AZAM Masa 11.40-12.40

Unit 1. Teknologi Rumah Tangga


Standard Kandungan Standard Pembelajaran
4.3 Artikel Jahitan 4.3.1 Mengenal pasti jenis mata jahitan tangan pada
artikel jahitan.
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar murid Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif melalui:
dapat: 1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 jenis mata
1. Mengenal pasti jenis mata jahitan tangan pada artikel jahitan tangan pada artikel jahitan.
jahitan.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks,
Bahan Bantu Belajar Buku teks,
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Buku kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Strategi Pengajaran dan


Kemahiran Abad Ke-21 Bersifat Ingin Tahu Pembelajaran
Pembelajaran Masteri
Kemahiran Berfikir Aras Akitviti Pembelajaran Abad
Tinggi (KBAT)
Mengaplikasi Ke-21
Main Peranan
Elemen Merentas
Kurikulum (EMK)
Kreativiti dan Inovasi

Rangka Pengajaran
Kenali Mata Jahitan (Buku Teks: 4 - 6)
1. Murid bersoal jawab tentang teknologi rumah tangga dengan bimbingan guru.
2. Murid bersoal jawab dengan guru tentang mata jahitan yang terdapat pada artikel jahitan
Aktiviti Permulaan
yang ditunjukkan.
3. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan yang
harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran.
4. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
5. Murid melihat contoh jahitan tangan yang ditunjukkan oleh guru sebagai informasi
tambahan.
6. Murid mendengar penerangan guru tentang bahagian kelepet dan kelim.
7. Murid memahami tentang jahitan jelujur halus dan jahitan jelujur kasar yang boleh dijadikan
Aktiviti Utama sebagai jahitan hiasan.
8. Murid melengkapkan tugasan yang diberi oleh guru.
9. Murid menggunakan enjin carian untuk mendapatkan maklumat tentang jenis mata jahitan
yang boleh dihasilkan dengan jahitan tangan serta cara menjahit mata jahitan yang
dipelajari.(KERJA RUMAH) (Jejak TMK)
10. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan.
11. Murid menjawab kuiz mudah tentang artikel jahitan yang lain dan fungsinya dengan
bimbingan guru.
Aktiviti Penutup
12. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku kerja Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Semua murid mencapai kemahiran yang ditetapkan.


Refleksi
Aktiviti pengayaan telah diberikan.
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
