Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 1 TARIKH 24/3/2022
HARI Khamis
KELAS 5 CHOLAN MASA 7.40-8.40
TEMA Keluarga Tercinta
TAJUK Riangnya Keluargaku
STANDARD 1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi
KANDUNGAN
formal dan tidak formal
STANDARD 1.1.1 Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut semula ujaran yang
PEMBELAJARAN
terdapat dalam situasi formal
KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mendengar, mengecam sebutan, dan menyebut semula ujaran yang terdapat
dalam situasi formal
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenal pasti ujaran yang disebut dan menyebut semula.
2. Memberikan dua respons yang sesuai.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang rumah idaman.
Aktiviti
1. Murid bercerita dengan berdasarkan gambar dan pernyataan. I See, I Think, I
Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya Bertanya)
2. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar.
3. Murid mendengar dan mengecam sebutan.
4. Murid membuat simulasi. Simulation (Simulasi)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang rumah idaman dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 1-2
ABM/BBM
PKJR SK 1.1 Kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera
PKJR SP 1.1.5 Membuat keputusan memilih kenderaan awam yang selamat mengikut
situasi.
PAK-21 I See, I Think, I Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya Bertanya)
PAK-21 Simulation (Simulasi)
STRATEGI PdP KP - Interpersonal EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Menganalisis - Mengenal EMK: NILAI Kasih Sayang
pasti
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

M KALIAPPAN MUNIANDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 1 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Keluarga Tercinta
TAJUK Riangnya Keluargaku
STANDARD 2.1 Asas membaca dan memahami
KANDUNGAN
STANDARD 2.1.1 Membaca dan memahami maklumat tersurat dan tersirat untuk
PEMBELAJARAN
memberikan respons
KEMAHIRAN Kemahiran Membaca
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca dan memahami tiga maklumat tersurat dan tersirat untuk memberikan
respons.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengenal pasti tiga maklumat.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang ceria bermain.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar.
2. Murid membaca petikan bersama-sama. Loud Reader (Pembaca Lantang)
3. Murid mengenal pasti maklumat tersurat dan tersirat.
4. Murid berbincang tentang respons yang sesuai. Reaction Response (Respon
Reaksi)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang ceria bermain dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 3
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Loud Reader (Pembaca Lantang)
PAK-21 Reaction Response (Respon Reaksi)
STRATEGI PdP Konstruktivisme EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Menganalisis - Menilai EMK: NILAI Kerjasama
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

M KALIAPPAN MUNIANDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 1 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Keluarga Tercinta
TAJUK Riangnya Keluargaku
STANDARD 3.1 Asas menulis
KANDUNGAN
STANDARD 3.1.1 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan
PEMBELAJARAN
berangkai
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menulis tiga ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan
berangkai.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menulis tiga ayat dengan kemas dalam tulisan berangkai.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang gembira bercuti.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar.
2. Murid menulis perenggan dalam bentuk tulisan berangkai. Cursive Writer
(Penulis Tulisan Berangkai)
3. Murid membaca perenggan bersama-sama. Collaboration (Kolaborasi)
4. Murid berbincang tentang percutian yang pernah mereka alami.
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang gembira bercuti dengan bimbingan guru.
BUKU Buku Teks hlmn 4
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Cursive Writer (Penulis Tulisan Berangkai)
PAK-21 Collaboration (Kolaborasi)
STRATEGI PdP BCB - Mencatat EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi - EMK: NILAI Bermuafakat
Menghasilkan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

M KALIAPPAN MUNIANDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 1 TARIKH 31/3/2022
HARI Khamis
KELAS 5 CHOLAN MASA 7.40-8.40
TEMA Keluarga Tercinta
TAJUK Riangnya Keluargaku
STANDARD 3.1 Asas menulis
KANDUNGAN
STANDARD 3.1.1 Menulis ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan
PEMBELAJARAN
berangkai
KEMAHIRAN Kemahiran Menulis
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menulis lima ayat dalam perenggan secara mekanis dalam bentuk tulisan
berangkai.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Menulis lima ayat dengan kemas dalam bentuk tulisan berangkai.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang unta haiwan istimewa.
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar.
2. Murid dipilih untuk membaca petikan di hadapan kelas. Perform Well (Cuba
yang Terbaik)
3. Murid menulis perenggan dalam tulisan berangkai dengan kemas.
4. Murid berbincang tentang percutian yang pernah mereka lawati. Personal
Learning Experiences (Pengalaman Peribadi)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang unta haiwan istimewa dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 4
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Perform Well (Cuba yang Terbaik)
PAK-21 Personal Learning Experiences (Pengalaman Peribadi)
STRATEGI PdP BCB - Mencatat EMK : ILMU Nilai Murni
KBAT Mengaplikasi - EMK: NILAI Menghargai
Menghasilkan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

M KALIAPPAN MUNIANDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


MATA PELAJARAN
BAHASA MELAYU TAHUN LIMA
MINGGU 1 TARIKH 1/1/2021
HARI Ahad
KELAS MASA
TEMA Keluarga Tercinta
TAJUK Riangnya Keluargaku
STANDARD 4.1 Mengaplikasikan unsur keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan
KANDUNGAN
sastera
STANDARD 4.1.1 Bercerita dan mengujarkan dialog yang mengandungi peribahasa dan
PEMBELAJARAN
bahasa yang santun
KEMAHIRAN Aspek Seni Bahasa
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Bercerita dan mengujarkan empat dialog yang mengandungi peribahasa dan
bahasa yang santun.
KRITERIA Murid dapat:
KEJAYAAN 1. Mengujarkan empat dialog dengan gaya yang sesuai.
2. Mengenal pasti empat peribahasa dan maknanya.
AKTIVITI PdP Set Induksi
1. Murid mendengar penerangan guru tentang keluarga Adiputera
Aktiviti
1. Murid meneliti dan memahami teks dan gambar.
2. Murid membentuk kumpulan. Chunking (Gabungan)
3. Murid bercerita dan mengujar dialog dalam kumpulan bersama-sama.
4. Murid berbincang tentang makna peribahasa dalam dialog.
5. Murid mempersembahkan cerita dan dialog dalam kumpulan. Presentations
(Persembahan)
Penutup
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang keluarga Adiputera dengan bimbingan
guru.
BUKU Buku Teks hlmn 5
ABM/BBM
PKJR SK -
PKJR SP -
PAK-21 Chunking (Gabungan)
PAK-21 Presentations (Persembahan) - Berkumpulan
STRATEGI PdP KP - Verbal-linguistik EMK : ILMU Bahasa
KBAT Mengaplikasi - EMK: NILAI Bermuafakat
Menggunakan
PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid PETA PEMIKIRAN -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

M KALIAPPAN MUNIANDY
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Copyright © 2020 Nur Hana Razali, Siti Khairani Alias

Cetakan pertama 2020

Hak cipta terpelihara. Tidak dibenarkan mengeluar ulang mana-mana bahagian artikel, ilustrasi dan isi
kandungan buku ini dalam apa jua bentuk dan dengan apa cara sekalipun, sama ada secara elektronik, fotokopi,
mekanik, rakaman atau cara lain sebelum mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti
Khairani Alias.

Penulis tidak dapat bertanggungjawab ke atas sebarang kesilapan ataupun maklumat yang tidak
dimasukkan walaupun langkah berjaga-jaga sudah diambil. Penulis juga tidak bertanggungjawab ke atas
sebarang maklumat yang disalahgunakan.

Penulis tidak akan mengHALALkan mana-mana pihak yang menyalahgunakan isi kandungan buku ini
dan menyebarkan tanpa mendapat keizinan bertulis daripada Nur Hana Razali dan/atau Siti Khairani Alias.

Nur Hana Razali//Siti Khairani Alias

Untuk pembelian:
www.cikgugorgeous.com

Sebarang pertanyaan, dan komen:


Cikgu Hanna: 0165123372

Masalah teknikal:
Kate: 0149174124

M KALIAPPAN MUNIANDY
