Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)

Kelas : JK Tarikh : 16.8.2022


Hari : Selasa Masa : 10.50pg – 11.30pg
(30 Minit)
Umur : 4 Tahun Bil. Kanak- : 9 orang
kanak
Tema : Cuaca Sub Tema : Hujan

Tunjang (KSPK) / Tunjang Komunikasi – Bahasa Malaysia


Bidang Pembelajaran
(KPN):

Standard Pembelajaran BM 2.3.1 Membunyikan suku kata terbuka


(KSPK):

Pengetahuan Sedia ada: Kanak-kanak pernah menyebut suku kata terbuka

Kanak-kanak Pada akhir aktiviti kanak-kanak dapat ;


Hasil Pembelajaran :
1. Membunyikan 5 satu suku kata terbuka.
2. Mendengar dan menyebut abjad dalam satu suku kata
terbuka.
3. Menulis huruf kecil 5 satu suku kata terbuka dengan
cara yang betul.

Senarai BBM/ Alat: Komputer riba, Buku E-xra, rekod bacaan, kad imbasan.

Strategi PdP Aktiviti Pdp Catatan

Set Induksi Strategi 1. Pendidik masuk ke kelas dengan PN


(5 Minit) Pembelajaran memberi salam kepada kanak-
Berpusatkan kanak. KB

Contoh soalan
2. Pendidik menanya kepada kanak-
kanak tentang suku kata terbuka

Langkah 1 Kaedah 1. Pendidik menyembunyikan kad BBM


(10 Minit) huruf yang terdiri daripada satu
huruf vokal dan satu huruf KB
konsonan pada setiap kad huruf di
sekeliling kelas.

2. Pendidik meminta kanak-kanak


mencari kad-kad tersebut.

3. Kanak-kanak bergerak di
sekeliling kelas mencari kad-kad
huruf yang disembunyikan oleh
guru.

4. Pendidik menulis lima satu suku


kata terbuka di hadapan kelas.

5. Pendidik meminta kanak-kanak


mencantumkan kad-kad huruf yang
mereka jumpa berpandukan suku
kata tersebut.

6. Kanak-kanak mencantumkan kad-


kad huruf yang mereka jumpa
berpandukan contoh yang diberi

Langkah 2 Kaedah 1. Pendidik meminta kanak-kanak BBM


(10 Minit) menulis semula lima satu suku kata
yang telah dicantumkan oleh KB
mereka di dalam buku. NT
Strategi
Pembelajaran 2. Kanak-kanak menulis lima satu
suku kata yang telah dicantumkan
berpusatkan
mengikut arahan pendidik.

3. Pendidik membunyikan kelima-


lima satu suku kata terbuka yang
telah kanak-kanak tulis.

4. Pendidik meminta kanak-kanak


membunyikan selepas guru.

5. Kanak-kanak membunyikan lima


satu suku kata terbuka dengan
bimbingan guru.

Langkah 3 Kaedah 1. Pendidik mengedarkan lembaran ABM


(10 Minit) kerja untuk menilai tahap KB
Strategi kefahaman kanak-kanak. NT

Pembelajaran
2. Kanak-kanak menjawab lembaran
berpusatkan
kerja mengikut pemahaman
mereka.

3. Kanak-kanak dimbimbing oleh


guru ketika melakukan lembaran
kerja.

Penutup Kaedah 1. Pendidik memanggil kanak-kanak KB


(5 Minit) secara berkumpulan. Contoh soalan:
Strategi
Apa yang kita dah
Pembelajaran 2. Pendidik meminta anak-anak
berpusatkan belajar hari ni?
mengingat kembali apa yang telah
dipelajari hari ini
Refleksi :

Kekuatan : Kejelasan penyampaian bagi seseorang guru juga merupakan sesuatu


kekuatan. Apabila pendidik memberi arahan ataupun menyampaikan isi
pelajaran dengan jelas, akan memudahkan kanak-kanak faham dan
mendapatkan maklumat tepat daripada pendidik.

Kelemahan : Masalah dalam pemantauan kelas. Saya didapati hanya berada di hadapan
kelas sahaja tanpa memantau kanak-kanak yang duduk di penjuru kelas
semasa kanak-kanak membuat lembaran kerja

Penambahbaikan : Pendidik perlu sentiasa bergerak dan berjalan ke setiap sudut kelas bagi
memantau dan melihat setiap aktiviti yang dilakukan oleh kanak-kanak
ketika pengajaran dan pembelajaran dijalankan.

Pentaksiran
Bil Nama HP 1 HP 2 HP 3
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1. AISYA AURERIA √ √ √
2. DEENA FAQEHAH √ √ √ √
3. HANAN NURQISYA √ √ √
4. HANI DAHLIA √ √ √ √
5. MUHAMMAD HARRAZ √ √ √
6. MUHAMMAD HAZIQ √ √ √
AMRULLAH
7. NUR AYRA MIQAILA √ √ √
8. NUR FAIHA ASYIQOL √ √ √
9. RAFFI GALISHA √ √ √

Indikator
T1: Kanak-kanak belum menguasai hasil pembelajaran.

T2: Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran.

T3: Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran.
