Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)

Kelas : K2 Tarikh : 19.9.2022


Hari : Isnin Masa : 9.00pg – 10.00pg
(60 Minit)
Umur : 6 Tahun Bil. Kanak- : 16 orang
kanak
Tema : Permain Sub Tema : Tali Skipping
Tradisional

Tunjang (KSPK) / Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika


Bidang Perkembangan Fizikal dan Estetika
Pembelajaran
(KPN):

Standard
Pembelajaran
(KSPK): FK 2.2.3 Melakukan pergerakan lokomotor
dalam pelbagai:
1. Arah

Pengetahuan Sedia
Kanak-kanak sudah pandai melompat
ada:
dengan dua kaki ke hadapan

Hasil Pembelajaran : Pada akhir aktiviti kanak-kanak dapat ;


1. Kanak-kanak boleh melompat ke
hadapan dengan satu kaki dengan baik.
2. Kanak-kanak boleh bersabar menunggu
giliran dengan baik.
3. Kanak-kanak boleh mendengar arahan
dengan baik.

Senarai BBM/ Alat: Tali skipping, tanda nombor giliran.

Strategi PdP Aktiviti Pdp Catatan

Set Induksi Strategi 1. Membawa kanak-kanak ke KB


(12 Minit) Pembelajaran ruang aktiviti. Menganalisis
berpusatkan
guru 2. Memberi salam kepada kanak- NT
kanak. Sifat ingin tahu
3. Menggalakkan kanak-kanak
memegang alat aktiviti.
Langkah 1 Kaedah 1. Pendidik memperkenalkan alat BBM
(12 Minit) Demonstrasi yang akan digunakan semasa Tali Skipping
aktiviti.
Strategi KB
Pembelajaran 2. Pendidik membuka video cara Menganalisis
berpusatkan permaian dijalankan.
guru NT
3. Pendidik membuat demo cara Tekun
permainan dijalankan.

Langkah 2 Strategi 1. Kanak-kanak diberikan nombor BBM


(12 Minit) Pembelajaran giliran. Tali skipping
berpusatkan
murid 2. Pendidik menggalakkan kanak- KB
kanak melompat ke hadapan Mengaplikasi
dengan dua kaki.
NT
3. Kanak-kanak dikehendaki Rajin
melompat ke hadapan dengan
satu kaki.

4. Kanak-kanak menjalankan
aktiviti mengikut giliran yang
telah diberi.

Langkah 3 Strategi 1. Kanak-kanak melompat ke ABM:


(12 Minit) Pembelajaran hadapan dengan satu kaki dan Tali Skipping
berpusatkan melompat ke kiri dan ke kanan.
murid KB:
2. Kanak-kanak melompat selang Mengaplikasi
seli mengunakan dua kaki.
NT:
3. Pendidik memberi pujian Berusaha
kepada kanak-kanak yang
mencuba.

Penutup Kaedah 1. Pendidik berbual dengan kanak- KB


(12 Minit) kanak mengenai aktiviti yang
telah dibuat. Contoh soalan:

Strategi 2. Pendidik memberikan pujian ke


atas kerjasama yang diberikan.
Pembelajaran
berpusatkan 3. Kanak-kanak mengemas dan
menyusun semula peralatan
yang telah digunakan.
4. Kanak-kanak mencuci tangan
anak-anak selepas aktiviti.

Refleksi :

Kekuatan : Aktiviti yang dijalankan dapat menguatkan lagi motor kasar kanak-kanak.

Kelemahan : Ruang untuk membuat aktiviti agak sempit yang kurang sesuai untuk
membuat aktiviti seperti ini.

Penambahbaikan : Pemilihan tempat untuk membuat aktiviti perlu dititikberatkan agar kanak-
kanak sentiasa berasa selesa.

Pentaksiran
Bil. Nama HP 1 HP HP 3
2
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1. FAHEEM √ √ √
2. HANAA DALILY √ √ √
3. HANIA SYAKIRA √ √ √
4. KHALID MOHAMMAD √ √ √
5. MUHAMMAD ARIQ √ √ √
6. MUHAMMAD NAJMI √ √ √
7. NUR JANNAH HUMAIRAH √ √ √
8. NUR RANIA √ √ √
9. QASEH JANAH √ √ √
10. ADAM ADRIANSHAH √ √ √
11. SYIFAA HUSNA √ √ √
12. IMAN IRDINA √ √ √
13. NURUL IZZAH √ √ √
14. NURUL KHAIRUNNISA √ √ √
15. RAJA DINA ADEEVA √ √ √
16. RAQIM HARRIS √ √ √
T1: Kanak-kanak belum menguasai hasil pembelajaran.
T2: Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran.
T3: Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran.
