Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH/HARI/ KELAS 2 AWESOME & 2 BRILLIANT

MINGGU
8/8/2023 SELASA 8
MASA 3.55 petang – 5.00 petang
MATA
PELAJARAN
PENDIDIKAN JASMANI KEHADIRAN MURID /31

TEMA / TAJUK KEMAHIRAN MENGHANTAR BOLA BALING

1.3 Melakukan kemahiran asas bola baling dengan lakuan yang betul.

2.3 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip mekanik dalam kemahiran asas
STANDARD
bola baling.
KANDUNGAN
5.5 Memahami dan mengaplikasikan etika dalam sukan semasa melakukan aktiviti fizikal.

Murid boleh:

1.3.1 Melakukan pelbagai kemahiran menghantar bola dalam situasi permainan.


STANDARD
2.3.1 Memerihalkan penggunaan daya semasa menghantar bola pada pelbagai jarak dan kelajuan.
PEMBELAJARAN
5.5.1 Melakukan aktiviti dengan semangat kesukanan seperti menerima kekalahan secara positif,
mempamerkan permainan bersih dan semangat juang.

Pada akhir PdP, murid dapat:

Psikomotor:
1. Melakukan kemahiran hantaran atas bahu.
2. Melakukan kemahiran hantaran lantun.
OBJEKTIF 3. Melakukan kemahiran hantaran aras dada.
PEMBELAJARAN
Kognitif:
1. Menyatakan kemahiran hantaran di dalam bola baling.

Afektif:
1. Sentiasa menunjukkan semangat kesukanan yang tinggi semasa aktiviti berlangsung.

Psikomotor:
1. Melakukan kemahiran menghantar bola atas bahu dengan lakuan yang betul.
2. Melakukan kemahiran hantaran lantun dengan lakuan yang betul.
3. Melakukan kemahiran hantaran aras dada dengan lakuan yang betul.
KRITERIA
KEJAYAAN Kognitif:
1. Menyatakan jenis hantaran yang sesuai di dalam bola baling.

Afektif:
1. Mematuhi segala peraturan permainan yang ditetapkan dengan beretika.
Bahasa Kelestarian Alam Nilai Murni Sains &Teknologi Patrotisme
ELEMEN Sekitar
MERENTAS
Kreativiti & Inovasi Keusahawanan TMK Kelestarian Global Pend Kewangan
KURIKULUM :

.
Kemahiran Pemikiran Kritis & Kemahiran Sosial Pembelajaran
KEMAHIRAN Komunikasi Kemahiran -Kerja Berpasukan Sepanjang Hayat &
INSANIAH Penyelesaian Masalah P’urus’n Maklumat
Kemahiran Etika & Moral
Kemahiran Kepimpinan
Keusahawanan Profesional
BAHAN BANTU 1. Bola Baling 6x
BELAJAR / 2. Marker 20x
BAHAN BANTU 3. Gelung 6x
MENGAJAR 4. Kon 4x
5. Bip 4x
FASA AKTIVITI ORGANISASI & BAHAN BANTU BELAJAR CATATAN

Aktiviti: pemanasan badan Pemanasan Badan – Regangan Dinamik Alatan:


6x Marker
1. Set Induksi Fokus Pembelajaran: Wisel
(10 minit) Memanaskan badan untuk meningkatkan 1. Murid-murid dibahagikan kepada dua kumpulan
kadar nadi dan pernafasan serta otot-otot besar.
untuk aktiviti seterusnya dalam bentuk 2. Murid mula melakukan aktiviti regangan dinamik
regangan dinamik. dengan panduan guru.
3. Aktiviti regangan dinamik termasuklah leg raise, leg
swing, lunges dan sebagainya.

Penerangan Guru
Aktiviti: penerangan guru Papan Putih
1. Guru menerangkan kemahiran menghantar dalam BBM Poster
Fokus Pembelajaran: bola baling.
Memperkenalkan kepada murid tentang 2. Hantaran Atas Bahu (Hantaran Jarak jauh)
topik dan kemahiran yang akan dipelajari 3. Hantaran Aras Dada (Hantaran jarak dekat)
pada hari tersebut. 4. Hantaran Lantun (Hantaran jarak dekat)
Aktiviti Kumpulan Kecil 1 Aktiviti 1: ‘Ambil Bola Itu’ Alatan:
6x Bola Baling
Fokus Pembelajaran: 1. Murid dibahagikan dalam satu kumpulan kecil yang 16x Marker
Murid akan mengaplikasikan asas berjumlah 6 orang per pasukan.
kemahiran hantaran bola baling dengan 2. 5 orang Murid akan mula menghantar bola kepada
teknik yang betul.
rakan sepasukannya yang lain di dalam kawasan
2. Fasa permainan.
Perkembangan 3. 1 orang murid (Murid B) akan cuba mendapatkan
(25 minit) bola daripada hantaran kawan-kawannya yang lain.
2.1 Aktiviti 1: Hantaran Atas Bahu & 4. Jika bola gagal dihantar kepada rakan yang lain,
Aras Dada murid tersebut akan bersama-sama berada di tengah
bulatan untuk mendapatkan bola.
Fokus Pembelajaran:
Murid akan melakukan kemahiran asas
hantaran dengan lakuan yang betul.
Aktiviti Kumpulan Kecil 2 Aktiviti 2: ‘Keluarkan Saya’ Alatan:
4x Bola baling
Fokus Pembelajaran: 1. Murid dibahagikan dalam satu kumpulan kecil yang 16x Marker
Murid akan melakukan kemahiran lantun berjumlah 6 orang. Gelung 4x
bola baling. 2. 1 orang murid setiap pasukan akan berada di dalam
gelung pihak lawan.
3. Murid mulakan permainan dengan melakukan
hantaran lantun kepada rakan pasukan mereka.
2.2 Aktiviti 2: Hantaran lantun bola 4. Murid yang tidak melakukan hantaran lantun perlu
baling. memberi bola kepada pihak lawan untuk permulaan
semula permainan.
Fokus Pembelajaran: 5. Pasukan yang berjaya melakukan hantaran kepada
Murid akan melakukan kemahiran
rakannya yang berada di dalam gelung pihak lawan
hantaran lantun, dengan lakuan yang
betul. akan dikira satu mata.
Aktiviti Kemuncak: Release me out ! Aktiviti Kemuncak: Release me out ! Alatan:
1x Bola baling
Fokus Pembelajaran: 4x Gelung
Murid akan mengaplikasikan kemahiran 1. Murid akan membentuk satu kumpulan besar 8x Marker
asas bola baling di dalam situasi yang berjumlah 8 orang.
sebenar, Murid juga perlu menunjukkan 2. 6 orang murid akan berada di dalam kawasan X
kerjasama yang baik sepanjang pasukan pihak lawan (tebusan).
permainan berlangsung. 3. 2 orang murid akan bermain bola baling dengan
teknik hantaran yang telah dipelajari.
4. Murid tersebut hendaklah menghantar tepat ke arah
rakannya yang berada di dalam kawasan X pihak
lawan bagi mengeluarkan rakan mereka.
5. Pasukan yang berjaya mengeluarkan semua ahlinya
akan dikira sebagai pemenang.
3. Fasa
Kemuncak
(20 minit)
Aktiviti: Penyejukan Badan

1. Murid akan membentuk satu bulatan besar.


2. Murid akan melakukan penyejukan badan secara
statik yang diketuai
oleh wakil kelas mereka.

Aktiviti: Penyejukan Badan

Fokus Pembelajaran:
Melonggarkan otot dan sendi murid.
4. Penutup
(10 minit)
Aktiviti: Refleksi Gambar 9: Kedudukan murid ketika aktiviti
penyejukan badan
Fokus Pembelajaran:
Melihat tahap kognitif murid berdasarkan Aktiviti: Refleksi
soalan lisan yang diberikan
Contoh Soalan:

1. Nyatakan kemahiran hantaran bola baling yang telah


anda pelajari.

2. Nyatakan hantaran yang perlu dilakukan jika rakan


berada di jarak yang jauh?
PENILAIAN
PENGAJARAN
DAN Pemerhatian
PEMBELAJARAN
/ PENTAKSIRAN

REFLEKSI / IMPAK PdP ditangguhkan kerana:


Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Guru Pengiring
Aktiviti Luar
Cuti Rehat/Cuti Sakit
TINDAKAN SUSULAN ( untuk mengatasi masalah murid):
Cuti Peristiwa/Cuti Am
Cuti Bencana/Cuti Khas
Lain-lain:
____________________
