Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)

Kelas : KJ Tarikh : 1.9.2022


Hari : Khamis Masa : 10.30 pg – 11.30pg
(60 Minit)
Umur : 4 Tahun Bil. Kanak- : 9 orang
kanak
Tema : Merdeka Sub Tema : Origami bunga raya

Tunjang (KSPK) / Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika


Bidang Kreativiti
Pembelajaran
(KPN):

Standard
Pembelajaran
(KSPK): KE 3.3.4 Menghasilkan binaa kreatif
KD 3.2.1 Menghormati hak milik orang lain
KD 3.2.2 Berkongsi alat dan bahan dengan
orang lain semasa melakukan aktiviti.

Pengetahuan Sedia
Kanak-kanak sudah tahu cara untuk
ada:
menggunting

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir aktiviti kanak-kanak dapat ;
1. Menyatakan aktiviti yang ingin
dilakukan melalui bahan-bahan yang
dibawa oleh guru dengan baik.
2. Mereka idea sendiri untuk menghasilkan
binaan yang kreatif dengan betul.
3. Mewarna bahan-bahan yang diberikan
oleh pendidik untuk menghasilkan
binaan kreatif mereka.

Senarai BBM/ Alat: Gam, gunting, kertas, stapler, pensel, pensel


warna dan kertas warna.
Strategi PdP Aktiviti Pdp Catatan

Set Induksi Strategi 1. Pendidik masuk ke kelas dengan NT:


(12 Minit) Pembelajaran kotak yang berisi alat seni. Sifat ingin tahu
berpusatkan
guru 2. Kanak-kanak tertanya-tanya apa
yang ada di dalam kotak itu. Contoh soalan:
Cuba teka apa
3. Pendidik meminta untuk kanak- yang ada di dalam
kanak meneka apa yang ada di kotak ini?
dalam kotak.

Langkah 1 Strategi 1. Pendidik memperkenalkan BBM:


(12 Minit) Pembelajaran bahan-bahan yang dibawa ke gam, gunting,
berpusatkan dalam kelas seperti gam, kertas, stapler,
guru gunting, kertas, stapler, pensel, pensel, pensel
pensel warna dan kertas warna. warna dan kertas
warna.
2. Pendidik meminta kanak-kanak
meneka aktiviti yang ingin KB:
dilakukan berdasarkan bahan Menganalisi
yang telah ditunjukkan.
NT:
3. Pendidik menunjukkan contoh Rajin
origami bunga raya kepada
kanak-kanak.

Langkah 2 Strategi 1. Pendidik meminta kanak-kanak BBM:


(12 Minit) Pembelajaran untuk berfikir apakah bunga gam, gunting,
berpusatkan tersebut dan cara untuk kertas, stapler,
murid membentuk bunga berdasarkan pensel, pensel
bahan yang telah ditunjukkan. warna dan kertas
warna.
2. Kanak-kanak menjawab
berdasarkan pengetahuan dan
kreativiti mereka. KB:
Memahami
3. Pendidik menunjukkan
demonstrasi untuk membuat NT:
origami bunga kepada kanak- Berusaha
kanak.

Langkah 3 Strategi 1. Pendidik membahagikan kanak- ABM:


(12 Minit) Pembelajaran kanak kepada tiga kumpulan. Kertas, gam,
berpusatkan pensel warna dan
murid 2. Pendidik membuat demonstrasi gunting.
untuk mewarnakan origami KB:
bunga raya. Mencipta

3. Pendidik meminta kanak-kanak NT:


untuk mewarna gambar Bersungguh-
mengikut arahan pendidik. sungguh
Penutup Strategi 1. Pendidik menyemak hasil kerja KB:
(12 Minit) Pembelajaran yang telah siap dilakukan oleh Menilai
berpusatkan kanak-kanak.
guru Contoh soalan:
2. Pendidik membuat rumusan. Apa yang kita dah
belajar pada hari
ini?

Refleksi : Kanak-kanak dapat menguasai kesemua kemahiran yang dipelajari.

Kekuatan : Kanak-kanak suka akan origami yang telah dibuat.

Kelemahan : Pendidik tidak menggunakan gunting yang selamat untuk kanak-kanak.

Penambahbaikan : Pendidik haruslah menggunakan gunting plastic yang selamat dan tidak
merbahaya untuk kanak-kanak.

Pentaksiran
Bil Nama HP 1 HP 2 HP 3
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1. AISYA AURERIA √ √ √
2. DEENA FAQEHAH √ √ √
3. HANAN NURQISYA √ √ √
4. HANI DAHLIA √ √ √
5. MUHAMMAD HARRAZ √ √ √
6. MUHAMMAD HAZIQ √ √ √
7. NUR AYRA MIQAILA √ √ √
8. NUR FAIHA ASYIQOL √ √ √
9. RAFFI GALISHA √ √ √
