Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)

Kelas : KJ Tarikh : 22.8.2022


Hari : Isnin Masa : 9.00 pg – 9.40 pg
(40 Minit)
Umur : 4 Tahun Bil. Kanak- : 9 orang
kanak
Tema : Merdeka Sub Tema : Bendera Malaysia

Tunjang (KSPK) / Tunjang Kemanusiaan


Bidang
Pembelajaran
(KPN):

Standard
Pembelajaran
(KSPK): KM 3.2.1 Mengenal Jalur Gemilang dam
bendera negeri tempat tinggal

Pengetahuan Sedia Kanak-kanak sudah mengenali rupa bendera


ada: Malaysia

Hasil Pembelajaran : Pada akhir aktiviti kanak-kanak dapat ;


1. Kanak-kanak boleh bersoaljawab
mengenai bendera Malaysia dengan
baik.
2. Kanak-kanak boleh membuat kolaj
bendera dengan menggunakan beras
dengan tepat.
3. Kanak-kanak boleh menunjukkan
perasaan hormat ketika bendera
Malaysia dipamerkan baik.

Senarai BBM/ Alat:


Kad imbasan gambar bendera Malaysia,
beras, warna crayon (biru dan kuning), kertas
lukisan, gam putih.
Strategi PdP Aktiviti Pdp Catatan

Set Induksi Strategi 1. Pendidik masuk ke kelas dan NT:


(5 Minit) Pembelajaran memberi salam. Bersungguh-
Berpusatkan sungguh
murid 2. Pendidik meminta kanak-kanak
untuk berdiri tegak sambil
menyanyikan lagu Negaraku. Contoh soalan:
Siapa tahu nyanyi
3. Pendidik bersoal jawab dengan lagu Negaraku?
kanak-kanak mengenai bendera
Malaysia.

Langkah 1 Kaedah 1. Pendidik memberi penerangan BBM:


(10 Minit) Penerangan mengenai bendera Malaysia Kad Imbasan
kepada kanak-kanak. Bendera Malaysia

Strategi 2. Pendidik bersoaljawab dengan KB:


Pembelajaran kanak-kanak mengenai bendera Memahami
berpusatkan Malaysia.
murid
3. Pendidik terus beri galakan
untuk kanak-kanak bercerita
sambil bersoal jawab dengan
pendidik mengenai bendera
Malaysia.

Langkah 2 Kaedah 1. Pendidik mengeluarkan kertas BBM:


(10 Minit) lukisan yang mempunyai Kertas lukisan,
gambar bendera Malaysia yang beras, gam dan
belum diwarnakan. crayon.
Strategi
Pembelajaran 2. Pendidik membahagikan kanak- KB:
berpusatkan kanak kepada 2 kumpulan. Mengaplikasi

3. Pendidik menunjukkan cara NT:


membuat kolaj dengan Rajin
menggunakan beras.

4. Pendidik meminta kanak-kanak


untuk membuat kolaj sambil
pendidik memberi bimbingan
dan membantu kanak-kanak
menghias bendera Malaysia.

Langkah 3 Kaedah 1. Pendidik meminta kanak-kanak KB:


(10 Minit) berdiri sekali lagi untuk Mengaplikasi
menghadap bendera Malaysia
Strategi sambil menyanyikan semula NT:
Pembelajaran lagu Negaraku dengan tanda Menghormati
berpusatkan hormat.
murid
2. Pendidik memberi pujian
kepada kanak-kanak kerana
menghormati lagu Negaraku.

Penutup Kaedah 1. Pendidik menyemak hasil kerja KB


(5 Minit) Penyoaalan kanak-kanak Memahami

Strategi 2. Pendidik menanya semula Contoh soalan:


Pembelajaran tentang apa aktiviti yang telah Siapa ingat kita
dilakukan pada hari ini. belajar apa pada
berpusatkan
hari ini?
murid

1. Refleksi : Kesemua kanak-kanak dapat menguasai pembelajaran pada hari ini


Kekuatan : Aktiviti kolaj dapat merangsangkan motor halus kanak-kanak dengan baik.

Kelemahan : Pengawal kelas tidak dapat dikawal kerana kelas terlalu bising.

Penambahbaikan : Pendidik perlu lebih tegas supaya kanak-kanak dapat mendengar arahan
pendidik dengan baik.
Pentaksiran
Bil Nama HP 1 HP 2 HP 3
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1. AISYA AURERIA √ √ √
2. DEENA FAQEHAH √ √ √
3. HANAN NURQISYA √ √ √
4. HANI DAHLIA √ √ √
5. MUHAMMAD HARRAZ √ √ √
6. MUHAMMAD HAZIQ √ √ √
7. NUR AYRA MIQAILA √ √ √
8. NUR FAIHA ASYIQOL √ √ √
9. RAFFI GALISHA √ √ √
Indikator
T1: Kanak-kanak belum menguasai hasil pembelajaran.

T2: Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran.

T3: Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran.
