Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)

Kelas : K2 Tarikh : 19.9.2022


Hari : Isnin Masa : 10.30pg – 11.30pg
(60 Minit)
Umur : 6 Tahun Bil. Kanak- : 16 orang
kanak
Tema : Permainan Sub Tema : Batu Seremban
Tradisional

Tunjang (KSPK) / Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika


Bidang Penjagaan Kesihatan
Pembelajaran
(KPN):

Standard
Pembelajaran
(KSPK): FK 2.3.2 Melakukan pergerakan :
(iv) mengimbang

Pengetahuan Sedia
ada: Kanak-kanak pernah melihat batu seremban

Pada akhir aktiviti kanak-kanak dapat ;


Hasil Pembelajaran : 1. Menyatakan 3 jenis buah yang boleh
digunakan untuk bermain Permainan
Batu Seremban secara lisan dengan baik
2. Bermain batu Seremban dengan cara
yang betul.
3. Membaca petikan Cara bermain
Permainan Batu Seremban pada kadar
sekurang-kurangnya sebutan dan
intonasi yang betul dengan tepat

Senarai BBM/ Alat: Batu Seremban

Strategi PdP Aktiviti Pdp Catatan

Set Induksi Strategi 1. Pendidik masuk ke kelas dan KB:


(12 Minit) Pembelajaran memberi salam. Menghubungkait
berpusatkan
2. Pendidik menunjukkan murid
ABM:
video klip Permainan Batu Video klip
Seremban. permainan Batu
Seremban.
3. Pendidik mengaitkan aktiviti
dengan tajuk pelajaran. Contoh Soalan:
Apakah yang
kamu dapat
perhatikan dalam
gambar tersebut

Langkah 1 Strategi 1. Pendidik meminta kanak-kanak NT:


(12 Minit) Pembelajaran duduk dalam kumpulan. Kerjasama,
berpusatkan keberanian.
Kanak-kanak 2. Pendidik memberikan soalan
panduan kepada kanak-kanak. KB:
Mengimas
3. Seorang kanak-kanak akan kembali,
bercerita mengenai buah yang menghubungkait.
boleh digunakan untuk bermain
permainan batu Seremban. ABM:
Soalan Panduan,
4. Kanak-kanak yang lain di dalam Batu seremban
kumpulan yang sama tersebut
akan bercerita.

5. Pendidik memilih beberapa


orang kanak-kanak untuk
bercerita tentang buah yang
boleh digunakan untuk bermain
batu Seremban di hadapan
kelas.

Langkah 2 Kaedah 1. Pendidik membahagikan kanak- BBM:


(12 Minit) Demonstrasi kanak kepada dua kumpulan. Batu seremban

2. Pendidik menunjuk demonstrasi KB:


untuk bermain batu Seremban. Menilai
Strategi
Pembelajaran 3. Setiap meja diberi batu NT:
berpusatkan Seremban untuk dimainkan oleh Rajin,
Kanak-kanak kanak-kanak. Bersungguhh-
sungguh
4. Pendidik membimbing kanak-
kanak dari meja ke meja untuk
bermain batu seremban.
Langkah 3 Strategi 1. Kanak-kanak akan membaca ABM:
(12 Minit) Pembelajaran dan menghayati petikan Petikan ringkas
berpusatkan mengenai batu Seremban.
Kanak-kanak KB:
2. Kanak-kanak memberi tumpuan Rajin
kepada pengertian perkataan
yang berwarna kuning. NT:
Berbincang
3. Kanak-kanak diminta untuk
menghasilkan ayat mengenai
batu Seremban.

4. Pendidik membetulkan ayat


kanak-kanak yang salah.

Penutup Kaedah: 1. Pendidik menyoal kanak-kanak KB:


(12 Minit) Rumusan tentang perkara yang dipelajari. Menilai
2. Pendidik menyimpulkan
pelajaran. Contoh soalan:
Strategi
3. Pendidik memberi pujian dan Apa permainan
Pembelajaran dorongan kepada murid supaya yang kita belajar
berpusatkan berusaha membaiki pembacaan. harini?
Kanak-kanak

Refleksi : Hampir semua kanak-kanak dapat mengimbangkan batu Seremban dengan baik.

Kekuatan : Batu Seremban yang digunakan adalah selamat.

Kelemahan : Batu Seremban tidak mencukupi.

Penambahbaikan : Pendidik perlu mencari bahan bantu mengajar sehingga mencukupi.

Pentaksiran
Bil. Nama HP 1 HP HP 3
2
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1. FAHEEM √ √ √
2. HANAA DALILY √ √ √
3. HANIA SYAKIRA √ √ √
4. KHALID MOHAMMAD √ √ √
5. MUHAMMAD ARIQ √ √ √
6. MUHAMMAD NAJMI √ √ √
7. NUR JANNAH HUMAIRAH √ √ √
8. NUR RANIA √ √ √
9. QASEH JANAH √ √ √
10. ADAM ADRIANSHAH √ √ √
11. SYIFAA HUSNA √ √ √
12. IMAN IRDINA √ √ √
13. NURUL IZZAH √ √ √
14. NURUL KHAIRUNNISA √ √ √
15. RAJA DINA ADEEVA √ √ √
16. RAQIM HARRIS √ √ √
Indikator
T1: Kanak-kanak belum menguasai hasil pembelajaran.
T2: Kanak-kanak sedang menguasai hasil pembelajaran.
T3: Kanak-kanak telah menguasai hasil pembelajaran.
