Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN AKTIVITI (RPA)

Kelas : K1 Tarikh : 4.10.2022


Hari : Selasa Masa : 9.00 pg – 9.40 pg
(40 Minit)
Umur : 5 Tahun Bil. Kanak- : 14 orang
kanak
Tema : Kenderaan di Air Sub Tema : Emosi Saya

Tunjang (KSPK) / Tunjang Keterampilan Diri


Bidang
Pembelajaran
(KPN):

Standard
Pembelajaran
(KSPK): KD 1.1.4 Menceritakan perasaan sendiri
kepada orang lain mengenai sesuatu perkara
atau peristiwa yang telah berlaku melalui
pelbagai cara.
BM 1.2.1 Mendengar dan memberi respons
terhadap cerita yang didengar
Pengetahuan Sedia
ada: Kanak-kanak tahu apa itu bot

Hasil Pembelajaran : Pada akhir aktiviti kanak-kanak dapat ;


1. Bercerita dan memberi respons kepada
guru dengan baik.
2. Mereka sebuah cerita berdasarkan
peristiwa dan pengalaman yang pernah
dialami oleh kanak-kanak dengan betul.

Senarai BBM/ Alat: Lembaran kerja, Kad imbasan emosi (marah,


sedih, gembira, kecewa) dan kotak beracun.

Strategi PdP Aktiviti Pdp Catatan

Set Induksi Strategi 1. Pendidik masuk ke kelas dengan NT:


(5 Minit) Pembelajaran memberi salam. Kasih sayang
Berpusatkan
guru 2. Pendidik menanya kepada KB:
kanak-kanak tentang emosi Memahami
mereka pada hari ini.
3. Pendidik mengaitkan dengan Contoh soalan:
pelajaran pada hari ini. Apa yang awak
rasa hari ini?

Langkah 1 Kaedah 1. Pendidik bercerita kepada KB:


(10 Minit) Penerangan kanak-kanak tentang situasi Memahami
yang berlaku di pantai
dengan
Strategi penuh emosi. NT:
Pembelajaran Tekun
berpusatkan 2. Kanak-kanak memberi respons
guru terhadap emosi yang dialami
oleh guru tersebut.

3. Pendidik meminta kanak-kanak


untuk mencerita pengalaman
mereka di pantai.

Langkah 2 Kaedah 1. Pendidik menerangkan tentang BBM:


(10 Minit) Bercerita jenis-jenis emosi kepada kanak- Kad imbasan
kanak. emosi
Strategi 2. Pendidik meminta kanak-kanak KB:
Pembelajaran untuk menceritakan perasaan Mengaplikasi
berpusatkan mereka kepada rakan-rakan
murid yang lain mengenai peristiwa NT:
yang telah berlaku di pantai. Berani

3. Pendidik meminta kanak-kanak


untuk menyatakan apa perasaan
yang diceritakan oleh kanak-
kanak yang lain.

Langkah 3 Strategi 1. Pendidik bermain permainan ABM:


(10 Minit) Pembelajaran kotak beracun dan meminta Kotak beracun,
berpusatkan kanak-kanak memilih gambar gambar emosi.
murid yang terdapat di dalam kotak
tersebut. NT:
2. Kanak-kanak menjelaskan Tekun
emosi yang terdapat di dalam
gambar tersebut.
3. Kanak-kanak menyatakan emosi
yang ada di dalam gambar
tersebut.
Penutup Kaedah 1. Pendidik membuat kesimpulan KB:
(5 Minit) Soal jawab terhadap pembelajaran sebentar Menilai
tadi.
Contoh soalan:
Strategi
Pembelajaran 2. Pendidik mengigatkan semula Apa emosi yang
berpusatkan empat emosi kepada kanak- dah kita belajar?
murid kanak

Refleksi : Kanak-kanak dapat menceritakan pengalaman mereka dengan baik.

Kekuatan : Aktiviti yang dilakukan dapat membuatkan kanak-kanak untuk berani


meluahkan emosi mereka.

Kelemahan : Bahan bantu mengajar yang sedikit.

Penambahbaikan : Pendidik harus menyediakan bantu mengajar yang mencukupi supaya kanak-
kanak faham akan pengajaran pada hari tersebut.

Pentaksiran
Bil Nama HP 1 HP 2 HP 3
T1 T2 T3 T1 T2 T3 T1 T2 T3
1. ADDELIA FALISHA / / /
2. IMAN FATEH / / /
3. MAS RAYHANA / / /
4. RAYEES UQAIL / / /
5. HASIF HAZIM / / /
6. AMNA AQEELA / / /
7. AYRA FATHIA / / /
8. DELISHA DARIRAH / / /
9. RAYSHA IMANI / / /
10. ZANDRA MARISSA / / /
11. AFIYA ZAHRA / / /
12. AFEEF IZZAHERUDIN / / /
13. ADYAN HAFFAZ / / /
14. MOHAMMAD NAIM / / /
