Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

14 Isnin 27/07/2020 6 9.15 – 10.15 SAINS

TEMA: SAINS HAYAT UNIT: 5.0 PEMELIHARAAN DAN PEMULIHARAAN


TAJUK: KEPUPUSAN HAIWAN
STANDARD
5.2 Kepentingan menjaga keseimbangan alam
KANDUNGAN

5.2.1 Menyatakan maksud pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan.


STANDARD
5.2.2 Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan.
PEMBELAJARAN
5.2.3 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat:


PEMBELAJARAN Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan

Murid berjaya melengkapkan nota dalam bentuk peta pemikiran I-THINK (Peta Bulatan) iaitu Haiwan
KRITERIA KEJAYAAN
terancam / Tumbuhan terancam.

1. Murid mengimbas kembali pelajaran pada minggu lepas. (PAK21)


2. Murid memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan (Buku Teks
ms 85-88) dengan mengaitkan peranan manusia dalam usaha pemeliharaan dan pemuliharaan
tersebut. (KBAT)
AKTIVITI PDPC
3. Murid melengkapkan nota dalam bentuk peta pemikiran I-THINK (Peta Bulatan) iaitu Haiwan
terancam / Tumbuhan terancam berpandukan maklumat Jom Ingat (Buku Teks ms 89). (PAK21)
4. Murid melengkapkan semua latihan (Buku Teks ms 90-91) sebagai aktiviti pentaksiran dan
pengukuhan.

Recap Group (Mengulangi / mengingat


AKTIVITI PAK-21 i-Think Map - Peta Bulatan
semula)
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas Membuat inferens /
nombor
Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi / Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /
BAHAN BANTU
Gambar.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Kelestarian alam sekitar Menjaga keselamatan
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.

Kehadiran : ____ / ____


REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

14 Rabu 29/7/2020 6 9.15 – 10.15 SAINS

TEMA: SAINS HAYAT UNIT: 5.0 PEMELIHARAAN DAN PEMULIHARAAN


TAJUK: KEPUPUSAN HAIWAN
STANDARD
5.2 Kepentingan menjaga keseimbangan alam
KANDUNGAN

5.2.1 Menyatakan maksud pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan.


STANDARD
5.2.2 Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan.
PEMBELAJARAN
5.2.3 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat:


PEMBELAJARAN Memerihalkan cara-cara pemeliharaan dan pemuliharaan haiwan dan tumbuhan

Murid berjaya menjelaskan kepentingan pemeliharaan dan pemuliharaan kepada alam sekitar dengan
KRITERIA KEJAYAAN
malakonkan drama “Suasana Penghuni Rimba”.

1. Murid mengimbas kembali pelajaran pada minggu lepas. (PAK21)


2. Murid melakukan aktiviti sacara berkumpulan.
AKTIVITI PDPC 3. Murid menghasilkan lapan kad yang ditulis nama watak-watak.
4. Murid melakukan perbincangan, merancang dan menulis dialog yang sesuai bagi setiap watak.
5. Murid mempersembahkan lakonan tersebut dihadapan kelas. (PAK21)

Recap Group (Mengulangi / mengingat Presentations (Persembahan)- individu,


AKTIVITI PAK-21
semula) berpasangan, berkumpulan.
KPS Menggunakan
Memerhati / Mengelas Membuat inferens /
nombor
Meramal Berkomunikasi / Ruang dan masa Mentafsir data
Mengawal Membuat
Mendefinisi / Mengeksperimen
p/ubah hipotesis
Menggunakan peralatan dan bahan sains Membersihkan peralatan sains
KMS Menyimpan peralatan dan bahan sains Mengendalikan spesimen
Melakar spesimen, peralatan & bahan sains Tidak berkenaan /
BAHAN BANTU
Pen penanda, Kad, dialog.
BELAJAR
KBAT/EMK/NILAI Menganalis Kelestarian alam sekitar Menjaga keselamatan
TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.

Kehadiran : ____ / ____


___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI
___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________
