Anda di halaman 1dari 29

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun :6

Masa : 60 minit

Tema : Kekeluargaan

Tajuk : Jasa Ibu

Bidang Pembelajaran : Penulisan Bahagian B

Objektif Pembelajaran :

Hasil Pembelajaran : Murid dapat

1) menyenaraikan empat jasa-jasa ibu terhadap anak-anak

2) menulis karangan “Jasa Ibu” yang lengkap.

Pengetahuan sedia ada 1) Murid telah menguasai 18 nilai murni

2) Murid telah didedahkan dengan peta pemikiran i-think

Nilai murni : Kasih sayang, kerjasama dan menghargai

Sumber pengajaran : 1) Internet - Youtube

2) Buku Teks

3) Bahan edaran

Jenis peta pemikiran : Peta Pemikiran – Peta Bulatan dan Peta Dakap

KBAT : Menganalisis, Mencipta dan menilai


MODEL RANCANGAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJARAN 3 FASA

Fasa / Langkah / Aktiviti Pembelajaran dan Komunikasi dan Nota


Masa Pengajaran
SOALAN
Fasa 1 – Permulaan 1. Nyanyian lagu “Bonda”’ oleh 1. Mengapakah anda lebih menyayangi ibu
M.Nasir. bapa berbanding orang lain?
(Cetusan idea) Youtube – - Menganalisis –
Bonda M.Nasir 2. Mengapakah kita perlu menyayangi
(10 minit) seseorang? -Menilai-
3. Pada pendapat kamu, apakah cara-cara
untuk memupuk perasaan kasih
sayang? - Mencipta
2. Murid menyenaraikan jasa ibu
menggunakan alat pemikiran. Jangkaa jawapan :
1. i) Ibu yang melahirkan kita
ii) Ayah pula mencari rezeki
iii) Ibu merawat ketika kita sakit
iv) Ibu dan ayah merupakan orang yang
bertanggung jawab memberi kasih
sayang dan perhatian
v) Ibu dan ayah lebih memahami
tingkah laku dan perasaan kita.
2. Agar kita disayangi, rasa seronok,
rasa selamat dan dapat berkongsi
kesedihan dan kegembiraan.
3. Memberikan hadiah, memberi pujian,
penghargaan prihatin

Peta pemikiran : Peta Bulatan – Jasa Ibu


Lampiran 1

SOALAN
1. Murid menoton tayangan iklan 1. Apakah perkara utama yang hendak
Petronas “Seven Sons” / disampaikan melalui tayangan iklan
Selamat Hari Raya. tersebut? - menganalisis –
2. Apakah masalah yang mungkin timbul
Youtube – jika anak-anak tidak mahu membantu
Seven sons ibu mereka? - menganalisis-
3. Bagaimanakah cara lain untuk mereka
2. Murid diminta mencatat nilai memperoleh daging lembu tersebut?
murni yang terdapat dalam iklan - Mencipta –
yang ditayangkan. 4. Apakah perasaan ibu mereka jika
mereka gagal membawa daging untuk
hidangan Hari Raya? - Menilai-

Jangkaan jawapan :

1. Pengorbanan ibu
2.Ibu menghadapi masalah membuat
persiapan Hari Raya, Hari Raya tidak
dapat disambut,Ibu berkecil hati/
merajuk/kecewa
3.Mencari dari kampung lain, minta
daripada jiran
4. Kecewa,redha, marah

3.Murid membincangkan secara


berkumpulan untuk mencari isi
karangan “Cara menghargai Jasa
Ibu” Peta Pemikiran : Peta Dakap – Cara
4. Murid membentangkan hasil Menghargai Jasa Ibu”
perbincangan. (Lampiran 2)

5. Murid menulis karangan


lengkap.

SOALAN
Fasa 3 – Penutup 1. Murid merumus dan 1. Senaraikan nilai murni berdasarkan isi
menyatakan nilai murni pelajaran - Mengingat-
Refleksi berdasarkan isi pelajaran.
Jangkaan jawapan :
(15 minit) 1. Kasih sayang, kerajinan, kerjasama

Peta Pemikiran : Peta Bulatan –


Nilai Murni
(Lampiran 3)
LAMPIRAN 1

JENIS PETA PEMIKIRAN

Peta Bulatan

Pengetahuan Sedia Ada

menjaga anak dari kecil

Jasa
memberi
mendidik
Ibu kasih
sayang

menyediakan makan dan minum

memberi pendidikan yang


sempurna

Buku rujukan
LAMPIRAN 2

JENIS PETA PEMIKIRAN

Peta Dakap

Mendengar nasihat ibu

Hormat

Perlakuan - bersalaman

Hadiah - Hari lahir / hari ibu


Penghargaan

Cara menghargai
jasa ibu
Perlakuan – mengucapkan
terima kasih

Tekun – Keputusan cemerlang

Belajar bersungguh-sungguh

Mengulang kaji pelajaran

Menyediakan keperluan
tempat tinggal yang selesa
Membalas jasa

( Perbelanjaan
with lyrics ) kesihatan
(1).mp4
LAMPIRAN 3

JENIS PETA PEMIKIRAN

Peta Bulatan

Pengetahuan Sedia Ada

Kasih sayang Kerajinan

Nilai

Murni
Kerjasama Menghargai

Hormat-menghormati

Lagu “Bonda”
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 3 Mutiara

Bilangan Murid : 35 orang

Tema : Pencemaran Alam Sekitar

Tajuk : Pencemaran Air

Tarikh : 20 April 2010

Masa : 60 minit

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat;

i. Murid dapat menyatakan tentang pengalaman mereka melihat berlakunya pencemaran air
ini secara lisan.
ii. Membaca dan menyatakan 5 isi penting mengenai pencemaran air yang berlaku .
iii. Murid dapat menulis karangan pendek mengenai gejala pencemaran dengan
menggunakan ayat majmuk yang betu

iv. Hasil Pembelajaran:

v. 1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan
kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonansi dan nada yang sesuai.

vi. - Aras 1 (i) berbual tentang sesuatu perkara yang dialami den didengar dengan
menggunakan bahasa yang sesuai.

vii. 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonansi yang betul dan
memahami petikan yang dibaca.

viii. -Aras 2 (i) membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada
intonansi berdasarkan tanda baca.

ix. 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks
tentang sesuatu tajuk.

x. - Aras 3 (i) menyediakan perenggan dengan mengguna ayat tunggal dan ayat majmuk
berdasarkan tajuk yang diberikan.
Kemahiran Bahasa : Kemahiran bertutur, menulis dan mendengar.

Sistem Bahasa : Sistem ejaan, ayat tunggal dan ayat majmuk, sebutan dan intonansi.

Ilmu : Bahasa Melayu, Alam sekitar

Nilai : Kebersihan, menghayati, menghormati dan menghargai.

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)

Kemahiran Berfikir : Membuat perbezaan, menbuat inferens, dan kemahiran mengkategori.

Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan melaporkan.

Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik, intrapersonal, interpersonal, naturalis dan emosi.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka
mengenai gejala pencemaran alam sekitar dengan cara berdialog dan membina ayat dengan
menggunakan ayat mudah.

Bahan Bantu Mengajar : Power point, buku latihan dan alat tulis.

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Pembelajaran
Murid Set Induksi (5 minit) KB : menghubungkait,
ditayangkan inferens
power point yang i)murid diminta untuk melihat BCB: menonton dengan
berkaitan dengan paparan power point dan aktif
pencemaran air . menghayatinya. BBM : power point

ii)murid diminta untuk


membezakan jenis-
jenis pencemaran dan
menyatakan pengalaman
mereka sendiri

iii)guru menjelaskan tujuan


aktiviti dan tajuk pengajaran
yang akan diajari pada
hari itu.
KB : membuat inferens
Guru memberi Langkah 1 (15 minit) BCB : i) membaca dengan
teks cerita yang intonansi yang betul.
berkaitan dengan i)murid dikehendaki untuk ii) mendengar dengan aktif.
Pencemaran mengelik salah satu pautan
Air melalui yang disediakan. BBM : teks cerita, power
power point. point
ii)murid diminta membaca
petikan itu secara individu
dengan kuat dan mengikut
intonansi serta gaya yang
betul.

iii)murid-murid yang lain


dikehendaki mendengar dan
meneliti teks sambil
memahami petikan tersebut.

iv)kemudian guru
menanyakan soalan
kepada murid berkaitan
dengan petikan
tersebut.
Guru KB : menghubungkaitkan,
mengadakan Langkah 2 (15 minit) menjana idea
perbincangan BCB : memproses
i)murid dibahagikan kepada maklumat dan melaporkan
beberapa kumpulan. maklumat.
KP : verbal linguistik,visual,
ii)murid diminta untuk berada intrapersonal, interpersonal
dalam kumpulan dan
membuat perbincangan punca Nilai : kerjasama, hormat-
berlaku pencemaran air serta menghormati
mengisi peta buih yang BBM : power point
diberikan oleh guru

iii)murid dikehendaki
membentangkan isi-
isi penting mengenai
pencemaran air
dan bandingkan dengan
pengetahuan dan
pengalaman mereka.

iv)guru menanyakan soalan


yang berkaitan dengan tajuk
dan pengetahuan
sedia ada mereka.
Guru memberi Langkah 3 (20 minit) KB : menjana idea,
latihan kepada menghubungkaitkan,
murid-murid. i)guru terlebih dahulu membuat inferens.
menanyakan BCB : mengumpul,
Aktiviti kepada murid sekiranya memproses, mencatat dan
Pengayaan: mereka masih melaporkan maklumat.
Menulis karangan tidak memahami tajuk KP :
pendek pengajaran pada intrapersonal;interpersonal,
berdasarkan hari tersebut. visual, verbal-linguistik.
tajuk yang diberi. Nilai : bekerjasama,
ii)guru memberi latihan menghargai,.
Aktiviti kepada murid BBM : kertas latihan.
Pemulihan: iaitu membuat karangan
Menyudahkan pendek
petikan yang mengenai perbezaan
diberikan dengan pencemaran air
mengisi tempat dengan mengambil isi-isi
kosong. penting
daripada petikan.

iii)guru membimbing
kumpulan murid
yang memerlukan pemulihan
dengan
menyediakan latihan yang
perlu
dilengkapkan dengan mengisi
tempat
kosong.
Guru membuat
rumusan Penutup (5 minit)
mengenai
pengajaran yang i)murid digalakkan supaya
telah diajar dan mengumpul maklumat
menanyakan tambahan daripada bahan-
soalan kepada bahan yang lain bagi
murid akan apa menambahkan pengetahuan
yang mereka mereka.
telah pelajari.
ii)murid juga menyatakan
Guru juga nilai-nilai murni yang telah
menayakan nilai- dipelajari pada hari tersebut.
nilai murni yang
terdapat semasa
sesi pengajaran Nilai-nilai murni :
dan -Menghargai
pembelajaran. -Bersyukur
-Menghormati
-bekerjasama
Lampiran 1

PENCEMARAN AIR
Air merupakan sumber penting dalam kehidupan manusia dan menyokong kepada sistem
kehidupan global. Manusia memerlukan air untuk menjalankan aktiviti harian seperti pertanian,
perikanan, perindustrian, pengangkuatan dan sebagainya. Namun, air semakin hari semakian
tercemar lantaran sikap tidak bertanggungjawab sesetengah pihak.

PUNCA-PUNCA PENCEMARAN AIR

Punca utama pencemaran air ialah pembuangan sampah dari kawasan perumahan di
sepanjang sungai, tepi tasik dan laut. Pembuangan bahan buangan seperti sampah, minyak,
dan najis secara tidak terkawal akan menyebabkan sifat air berubah dan seterusnya
membawa kepada pencemaran. Sebagai contoh, Sungai Semenyih antara sungai yang
tercemar disebabkan oleh najis babi sekitar tahun 1980-an. Sungai yang tercemar ini akan
mengalir ke laut dan seterusnya membawa kepada pencemaran laut.

Selain itu, sikap segelintir pengusaha kilang yang tidak bertanggungjawab membuang sisa
toksik ke dalam sungai atau laut juga mendorong kepada pencemaran air. Pembuangan ini
dianggap mudah kerana tidak memerlukan kos pelupusan. Masalah timbul apabila cecair
kimia yang disalurkan ke dalam sungai tidak dirawat dan mengandungi bahan toksik yang
mencemarkan air sungai. Kajian menunjukkan terdapat beberapa buah negara maju
memasukkan sisa radioaktif ke dalam tong dram sebelum membuangnya kedalam laut.

Pertumpahan minyak yang berlaku disebabkan oleh pelanggaran kapal turut mendorong
kepada pencemaran air. Minyak yang mengalir ke laut akibat kebocoran tangki minyak akan
menutupi lapisan air dan menyebabkan belakunya pencemaran laut. Sebagai contoh,
pelanggaran kapal MV Waily dengan kapal tangki MT Bunga 3 yang membawa 61 858 tan
metrik minyak mentah telah menyebabkan berlakunya pertumpahan minyak berhampiran
Tanjung Ayam.
Lampiran 2

kita
Perkilangan

Punca
Pencemaran air

pertanian Perlombongan
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia
Kelas : Tahun 4 Angsana
Hari : Isnin
Tarikh : 06 Oktober 2011
Masa : Jam 1030 hingga jam 1100 (30 minit)
Bilangan murid : 20 orang
Tema : Cintailah Alam Kita
Tajuk : Jerebu dan Hujan Asid

Objektif : 1. Menerangkan maklumat yang tersurat dan tersirat


pembelajaran tentang sesuatu kejadian dalam gambar.
2. Mengasilkan sebuah karanagan dalam tajuk jerebu dan
hujan asid

Hasil : Pada akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat;


pembelajaran
A Menguasai isi kandungan

1. Menjelaskan 2 maklumat yang tersurat dan tersirat


tentang sesuatu peristiwa.
2. Membaca kuat teks prosa dengan sebuatan dan
intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara
yang dibaca.
3. Menyenaraikan 1 punca, kesan dan tindakan
tentang sesuatu peristiwa dengan melengkapkan
pengurusan grafik.

B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan


strategi berfikir

1. Berbincang dalam kumpulan untuk mendapat


maksud penyataan mengikut konteks ayat.

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

1. Melibatkan diri sacara aktif dalam perbincangan


kumpulan, semangat berpasukan dan menghargai
masa.

Konsep/prinsip/hukum/teori:
Tatabahasa: Ayat penyata
Kosa kata: Bahan pencemar
Bahan, peralatan dan bahan sumber:
LCD, slaid petikan “Jerebu dan Hujan Asid”, gambar-gambar pencemaran alam dan lagu serta
lembaran kerja.

Langkah berjaga-jaga:
Elakkan daripada melakukan aksi atau gerak geri yang memberbahayakan sewaktu
pelaksanaan aktiviti pembelajaran murid

Pengetahuan sedia ada:


Murid telah mengetahui jenis-jenis pencemaran alam yang menjadi isu di kawasan setempat.

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota


Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/ Bercerita Guru menayangkan Murid Strategi/
Mencungkil tentang isu-isu slaid-slaid gambar menginterprestasikan Teknik:
idea masalah tentang pencemaran slaid-slaid gambar Pembelajaran
(3 minit) pencemaran alam. menggunakan laras kontekstual.
alam bahasa yang betul dan
bertatasusila.
Guru mengaitkan aktiviti
tadi dengan isi pelajaran
hari ini

Menstruktur/ Petikan:- Guru menayangkan slaid Murid memerhati slaid Sumber


Menstruktur “Jerebu dan petikan “Jerebu dan petikan yang ditayangkan. pengajaran:
semula Hujan Asid”. Hujan Asid”. slaid PP

(14 minit)
Guru meminta murid Murid membaca petikan Strategi/
membaca petikan secara secara senyap. Teknik:
senyap. Aktiviti
pembelajaran
Guru meminta semua Semua murid membaca masteri
murid membaca petikan petikan secara nyaring.
Bacaan tadi dengan memberi
mekanis penekanan pada
intonasi.
Guru membuat penilaian
tahap bacaan murid dan
memberi pengiktirafan
dalam bentuk ganjaran.

Guru mengemukakan
beberapa soalan
berdasarkan petikan
yang dibaca untuk Murid menjawab soalan
menguji tahap yang dikemukakan secara
pemahaman dan dijawab lisan.
Bersoal jawab secara lisan murid. Strategi:
Cadangan jawapan: Penyoalan
Cadangan soalan: 1. Pembakaran dan keseluruhan
1. Mengapakah jerebu pelepasan asap ke udara kelas
boleh berlaku? yang menyebabkan
2. Apakah kesan jerebu boleh berlaku.
buruk hujan 2. Hujan asid boleh
asid? memudaratkan kesihatan,
3. Pada pendapat merosakkan harta benda
kamu, dan memusnahkan
bagaimanakah tumbuh-tumbuhan..
masalah jerebu 3.
dan hujan asid i. Elakkan
dapat pembakaran
dielakkan? sampah.
ii. Amalan berkongsi
kereta.
Aplikasi Tayangan slaid Guru membahagikan Setiap kumpulan BBM:
Idea gambar situasi. murid kepada murid berbincang untuk Slaid gambar
(10 minit) kepada 3 kumpulan. mendapatkan jawapan. situasi dan
lembaran
Guru menayangkan slaid Setiap jawapan yang pengurusan
gambar situasi. Setiap diperolehi tadi ditulis grafik
kumpulan membuat dalam kertas sebak yang
penyelesaian masalah mengandungi peta Strategi:
bagi gambar situasi yang pelbagai alir Perbincangan
ditayangkan tadi. secara
Jawapan yang dikumpul berkumpulan
i. Punca kejadian didunakan untuk
ii. Kesan daripada menghasilkan karangan
punca kejadian.
iii. Tindakan yang
perlu diambil. BBM:
Lembaran kerja

Sikap saintifik
. dan nilai murni:
Penglibatan
aktif
Menghargai
masa

Refleksi/ Lagu “Hijau” Guru menayangkan slaid Murid menyanyikan lagu Strategi:
Penutup untuk lirik lagu “Hijau”. “Hijau”.
(3 min) Rumusan Perbincangan
Murid membuat kumpulan
kesimpulan pelajaran
dengan menyatakan idea Sumber
utama serta
pengajaran: slaid
mengaitkannya dengan
idea asal dengan
bimbingan guru.

Lampiran (set induksi)


Lampiran 1

Petikan “Jerebu dan Hujan Asid”

Tajuk : “Jerebu dan Hujan Asid”

Jerebu bukanlah sesuatu yang asing bagi kita. Setiap kali dilanda jerebu, ruang angkasa
kita yang terang dan bersih akan bertukar menjadi kelam. Keaadaan ini berlaku kerana
debu dan kekotoran yang terapung di udara menyekat pancaran cahaya matahari ke bumi.
Keaadaan ini juga menyebabkan jarak penglihatan kita terbatas

Pembakaran dan pelepasan asap ke udara merupakan punca berlakunya jerebu. Selain
itu, aktiviti pencemar ini akan mengalami perubahan kimia lalu membentuk asid sulfurik dan
asid nitric. Asid-asid ini kemudian bergabung dengn wap air semasa pembentukan awan.

Apabila jatuh ke bumi, titisan air yang mengandungi kepekatan asig yang tinggi ini
dikenali sebagai hujan asid. Hujan asid membawa pelbagai kesan buruk kepada kita seperti
memudaratkan kesihatan, merosakkan harta benda dan memusnahkan tumbuh-tumbuhan.

Dengan itu, sesiapa yang melakukan pembakaran terbuka boleh didakwa di bawah Akta
Kualiti alam Sekeliling 1974. Masyarakat yang tidak bertanggungjawab jika disabit
kesalahan boleh didenda tidak melbihi RM500 000.00. Mereka juga boleh dipenjarakan
tidak melebihi lima tahun atau kedua-duanya sekali.

Peta pelbagai alir (Berdasarkan slaid situasi gambar yang ditunjukkan)


KESAN TINDAKAN

PUNCA

Rancangan pengajaran harian


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU


TAHUN : 1 AZAM
BIL.MURID : 30 ORANG
TARIKH : 14 APRIL 2017
MASA : 9.00 - 9.30 PAGI
TEMA : HIDUP SELAMAT
TAJUK : BERHATI-HATI DI JALAN RAYA

STANDARD KANDUNGAN :
1.2 Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi bahasa iaitu abjad, suku kata, perkataan,
frasa dan ayat dengan betul.

STANDARD PEMBELAJARAN :
1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut dan mengeja perkataan yang
mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan tepat.

OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :
a) Menyenaraikan nama kenderaan darat yang terdapat dalam video “Berhati-hati di
jalan raya”.
b) mengeja nama-nama kenderaan dengan betul dan tepat.

SISTEM BAHASA
Kosa kata : jejantas, laluan zebra
Tatabahasa : kata nama
Kemahiran bahasa : kemahiran lisan dan kemahiran menulis
PENGISIAN KURIKULUM
Ilmu : Keselamatan jalan raya
Nilai : Menjaga keselamatan.

KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH (KBT)


i) kecerdasan pelbagai
a) interpersonal
b) muzik
c) kemahiran berfikir

ii) Pembelajaran konstruktivisme


- Murid dapat membina pengetahuan baharu iaitu prosedur melintas jalan raya dengan
selamat dengan mengaitkan pengetahuan sedia ada mereka mengenai cara melintas jalan
raya.

BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM)


- Komputer
- LCD
- Video pembelajaran

PENGETAHUAN SEDIA ADA


- Murid sudah mempelajari suku kata terbuka dan tertutup.
- Murid pernah melintas jalan raya.

LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan Catatan


pembelajaran

Nyanyian lagu Set induksi (5minit) : BBM : video lagu,


‘Sayang Semua” - Murid menyanyikan lagu LCD,komputer
‘Saya Sayang Semua’
(Lampiran 1) dengan kuat dan KBT : kecerdasan
bersemangat. pelbagai (muzik)
- Murid diterangkan oleh
guru tentang isi pelajaran
pada hari ini.
Tayangan video “Berhati-hati Langkah 1 (10 minit) : BBM : video, LCD,
di jalan raya” komputer.
- Murid menonton tayangan
“Berhati-hati di jalan raya”. KBT : kecerdasan
- Tayangan video “Prosedur - Murid berbincang dengan pelbagai (muzik)
melintas jalan guru akan perkara penting
raya dengan yang terdapat dalam video KBT : interpersonal
selamat”. tersebut.
- Murid juga dikehendaki Nilai : keselamatan
Kata kunci mengisi nama kenderaan
melintas jalan raya : darat yang terdapat di dalam
video tersebut dalam peta Peta pemikiran
1. Berhenti bulatan yang diberikan oleh
2. Lihat guru. Peta bulat(lampiran 2)
3. Dengar - Murid menonton video
4. Fikir “Prosedur melintas jalan raya
5. Berhati-hati dengan selamat”.
- Murid menyatakan kata
kunci melintas jalan raya
dengan betul secara
nyanyian.
Mendengar, Langkah 2 (10 minit) : BBM - slaid gambar
menyebut dan
mengeja perkataan suku kata - Murid diperkenalkan
terbuka dan tertutup : dengan suku kata terbuka
dan suku tertutup.
- basikal - Murid mengeja
- kereta perkataan mengikut suku kata
- motosikal yang betul.
- bas - Murid menulis perkataan
- jejantas tersebut di dalam buku
- lori latihan.
- jentolak
Nyanyian lagu Penutup ( 5 minit ) : BBM : video lagu,
‘Sayang Semua” LCD,komputer
(Lampiran 1) - Murid merumus isi
pelajaran pada hari ini. KBT : kecerdasan
Membuat rumusan isi - Murid menyanyikan lagu pelbagai (muzik)
pelajaran ‘Saya Sayang Semua’
- Memberi pujian bersama-sama dengan penuh KBT : Kemahiran
dan motivasi semangat. berfikir

Lampiran 1

LIRIK LAGU SAYA SAYANG SEMUA

Saya sayang ibu,

Saya sayang ayah,

Saya sayang guru,

Saya sayang semua.

Marilah ibu pimpin tangan saya,

Marilah ayah pimpin tangan saya,

Ingin melintas (3x), jalanlah raya,

Selamat tiba (3x), lepaslah bahaya.

Ibu bapa merasa bangga,

Menimba ilmu untuk berjaya,

Pimpinlah tangan jangan dilupa,

Agar selamat kita semua.

Lampiran 2
Lori Van

ambulans
Kereta

Nama
kenderaan
Basikal
darat

beca

Motosikal
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR BAHASA MALAYSIA TAHUN 3

Matapelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun : 3 Bestari

Tarikh : 21.04.2016

Masa : 9.15 -10.15

Tema : Mari bertani

Tajuk : Buah-buahan tempatan

Standard Kandungan

Fokus Utama : 3.7 Menghasilkan penulisan kreatif dalam pelbagai genre dengan betul

Standard Pembelajaran

3.7.1 menghasilkan penulisan pelbagai genre kreatif dengan betul secara


berpadu

Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat :

1. Membaca lima ayat tunggal daripada petikan dengansebutan yang betul.

2. Membina karangan bertajuk buah-buahan tempatan

3. Menyenaraikan nama buah-buahan tempatan yang mereka tahu

Pengisian Kurikulum Ilmu : Sains, Muzik, DSV dan Kesihatan

Nilai : Kesyukuran

KBT : Belajar Cara Belajar(BCB), Kontekstual

Sistem Bahasa Tatabahasa : Kata nama am, kata adjektif

Media Bahan maujud, kad gambar, video, slaid power point


Langkah Pengajaran dan PembelajaranLangkah

Langkah/Masa Isi kandungan Aktiviti P&P Catatan

Set Induksi Rakaman visual 1.Murid-murid melihat Paparan slide buah –


buah-buahan gambar yang buahan
(5minit) tempatan ditunjukkan menerusi
rakaman visual KBT :Kontekstual

2.Guru mengaitkan Mengalami


bahan ransangan ,Menghubungkaitkan
dengan tajuk
pelajaran pada hari
itu.

Langkah 1. Bersoal jawab- 1. Murid bersoal KBT :KB


Namakan 5 buah- jawab tentang nama
(10 Minit) buahan yang telah buah-buahan yang –
ditunjukkan. ditunjukkan. Menjanakan idea
2.Murid menamakan dan Mengingat
buah-buahan selain Lampiran
2. Membaca petikan yang ditunjukkan
pendek 1:PetikanBCB
dalam gambar
“ Buah-buahan di –Bacaanintensif
3..Murid membaca
Dusun Pak Abu “ petikan pendek yang
2.Aktiviti ditayangkan pada
membaca :kelas slide power point
secarakelas.
individu
2.Murid diminta
membaca kuat
mengikut intonasi
yang betul secara
3. Bersoal jawab kelas dan individu

4.Mengeja nama
buah-buahan :
1.Murid dan guru
durian bersoal jawab
tentang nama buah-
Rambutan buahan yang
Mangga terdapat dalam
petikan yang dibaca
Langsat

ciku
1.Murid mengeja
nama buah-buahan
yang terdapat dalam
petikan.

2.Murid menyebut
perkataan
berdasarkan gambar
yang ditunjukkan

Langkah 2 1.Berbual dan 1. Murid dan guru Lampiran 2


berbincang. berbual dan
(10minit) berbincang tentang –
kandungan petikan soalan dan jawapan
2. Menjawab soalan yangdibaca.
KBT :KB
1.Apakah buah 2.Murid menjawab
yangditanam oleh soalan yang –
Pak Abu ? dikemukakan dengan
Menjanakanidea
pendapat dan
2.Siapakah pandangan sendiri Sistem Bahasa:Kata
yangmembantu Pak dengan ayat nama am
Abu menjaga yangbetul.
dusunnya ? Kata adjektif
3.Murid menjawab
3.Mengapakah Pak soalanberdasarkan Nilai : Bersyukur
Abumembungkus petikan.
Ilmu :
buah-buahanyang
sedang masak ? Dunia Sains dan
Teknologi,Pendidika
4.Mengapakah
n
pendudukkampung
Kesihatan
suka membelibuah-
buahan Pak Abu ?

5.Berapakah luas
dusunPak Abu ?
Langkah 3 Menulis karangan 1.Murid diedarkan Gambar
beberapa gambar
10minit 2.mengumpul isi buah-buahan buah-buahan
berkenaan tajuk
2.Murid diagihkan KBT :KB
kepada 3 kumpulan –
3.Murid mengisi peta Menjanakan idea
I-think yang diberikan
oleh guru Kontekstual -
Mengalami
4.Murid
membentangkan isi Lamapiran 3
meraka.

Langkah 4 1.Teka -teki 1. Murid menjawab Lampiran 4


soalan teka-teki
10minit tentang buah- –Soalan teka-teki
buahan. KBT :KB

Menjanakan idea
Kontekstual

Menghubungkaitkan

KP _ Verbal-linguistik

Penutup 1.Menyanyi 1.Murid menyanyi Lampiran 6- Liriklagu


lagu ‘Buah-buahan’ Buah-buahan
3minit 2.Penerapan nilai- mengikut visual yang Tempatan
Bersyukur dipaparkan.
KBT :KP
–Berterima kasih 2.Guru menerapkan
nilai-nilai murni yang Muzik
terdapat dalam
pengajaran dan
pembelajaran

Lampiran 1 : Petikan

Pak Abu mempunyai sebuah dusun buah-buahan. Dia menanam berbagai-bagai jenis buah-

buahan tempatan seperti durian, rambutan, mangga, langsat dan ciku di dusunnya.Dusun Pak

Abu adalah seluas dua hektar. Pak Abu dibantu oleh dua oranganak lelakinya untuk menjaga

kebun tersebut.Tiap-tiap pagi , Pak Abu akan pergi ke dusunnya untuk menyiram pokok-pokok

buahnya. Dia membubuh baja pada pokok-pokok itu sebulan sekali. Pak Abu juga akan

membungkus buah-buahan yang sedang masak dangan beg-beg plastik supaya tidak

dimakan oleh burung dan tupai.Penduduk kampung suka membeli buah-buahan Pak Abu

kerana ia murahdan lazat. Kadang-kadang orang-orang dari bandar juga berkunjung ke

dusunPak Abu untuk menikmati kelazatan buah-buahan

Lampiran 2

Soalan

1. Apakah buah yang ditanam oleh Pak Abu ?

2. Siapakah yang membantu Pak Abu menjaga dusunnya ?

3. Mengapakah Pak Abu membungkus buah-buahan yang sedang masak ?

4. Mengapakah penduduk kampung suka membeli buah-buahan Pak Abu ?


5. Berapakah luas dusun Pak Abu

Jawapan

1. Buah yang ditanam di dusun Pak Abu ialah durian, rambutan, mangga, langsat danciku.

2. Pak Abu dibantu oleh dua orang anak lelakinya untuk menjaga kebun tersebut.

3. Pak Abu juga akan membungkus buah-buahan yang sedang masak dangan beg-begplastik

supaya tidak dimakan oleh burung dan tupai.

4. Penduduk kampung suka membeli buah-buahan Pak Abu kerana ia murah dan lazat

5. Dusun Pak Abu adalah seluas dua hektar

Lampiran 3

Tidak Bermusim

Bermusim Berkhasiat

BUAH-BUAHAN TEMPATAN
Senang
diperolehi
Menambahkan
pendapat

dieksport
Lampiran 4

Pantun Teka-teki

a) Naik basikal pergi ke pecan

Singgah membeli periuk belanga

Sungguh manis bila dimakan

Kulitnya merah berambut pula( Rambutan )

b)Tiap pagi pergi ke sawah

Mencari rezeki untuk keluarga

Terkenal sebagai raja buah

Durinya tajam tidak terkira( Durian)

c) Selepas subuh pergi ke kota

Meraduk lumpur dan juga paya

Buah ini mempunyai mahkota

Badannya pula dipenuhi mata(Nanas )

d) Adik kecil mukanya bersih

Selepas dimandi oleh bonda

Kulitnya hitam isinya putih

Rasanya manis seperti gula( Manggis)
