Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25

MATAPELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6


TEMA: SAYA DAN NEGARA MINGGU: 6
KELAS: 6UIA
UNIT: 3. BERTANGGUNGJAWAB TARIKH: 02/05/2023
MASA: 7.00-7.30 AM
TOPIK: TANGGUNGJAWAB SEBAGAI WARGA NEGARA HARI : Selasa
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
Murid boleh:
3.1 Memberikan definisi warganegara.
3.0 Tanggungjawab Sebagai Warganegara 3.2 Menghuraikan cara melaksanakan tanggungjawab
sebagai warganegara.
3.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
bertanggungjawab sebagai warganegara.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Memberikan definisi warganegara dan menghuraikan cara melaksanakan tanggungjawab sebagai warganegara.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid berjaya menghubungkait :
Menyatakan sekurang-kurangnya 2 cara melaksanakan tanggungjawab sebagai warganegara.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
1.Murid bercerita tentang gambar yang dilihat. (PAK21)
2.Murid membaca dan memahami maklumat.
3.Murid membincangkan jawapan bagi persoalan yang dikemukakan dalam buku teks. (KBAT)
4.Nyatakan cara kamu melaksanakan tanggungjawab sebagai warganegara.
5.Apakah perasaan kamu apabila dapat melaksanakan tanggungjawab sebagai warganegara
6.Murid membentangkan hasil kerja. (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN
Buku teks, buku kerja Pemerhatian
REFLEKSI

1 /1 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


.. murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
.. murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


MATAPELAJARAN SAINS TAHUN 5
TEMA: SAINS HAYAT MINGGU: 6
KELAS: 5UIA
UNIT: 2.0 MANUSIA TARIKH: 02/05/2023
MASA: 9.50 - 10.50 am
TAJUK: SISTEM PEREDARAN DARAH & FUNGSINYA HARI : Selasa
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
2.2.1 Memerihalkan fungsi bahagian utama yang terlibat
dalam sistem peredaran darah manusia.

2.2 Sistem Peredaran Darah Manusia 2.2.2 Melakar laluan peredaran darah yang lebih oksigen dan
laluan peredaran darah yang lebih karbon dioksida dalam
tubuh manusia.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):


Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
 Memerihalkan fungsi bahagian utama yang terlibat dalam sistem peredaran darah manusia.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya melakar laluan peredaran darah yang lebih oksigen dan laluan peredaran darah yang lebih karbon dioksida dalam
tubuh manusia.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid diterangkan tentang topik hari ini iaitu system peredaran darah manusia.
2. Murid dijelaskan tentang fungsi jantung, salur darah, darah dan peparu dalam sistem peredaran darah manusia.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
4. Murid melakarkan peredaran darah manusia dalam tubuh manusia. (PAK21)
5. Murid membuat pembentangan dengan menjelaskan proses peredaran darah dalam tubuh manusia. (KBAT)
1. Murid membuat pembentangan di hadapan kelas. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Pemerhatian
REFLEKSI

34 /36 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ 36 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/36 murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATAPELAJARAN SAINS TAHUN 6
TEMA: SAINS HAYAT MINGGU: 6
KELAS: 6UMS
UNIT: 2.0 MANUSIA TARIKH: 02/05/2023
MASA: 9.50 - 10.50 am
TAJUK: SISTEM SARAF HARI : Selasa
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

2.1.1 Mengenal pasti jenis sistem saraf manusia.

Memerihalkan sistem saraf pusat dan


2.1.2 fungsinya.
2.2 Sistem saraf
Menyatakan fungsi sistem saraf periferi.
2.1.3
Meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem
saraf periferi tidak berfungsi.
2.1.4

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):


Pada akhir Pdpc murid akan dapat
 Merumuskan kepentingan penjagaan sistem saraf ke arah kesejahteraan hidup manusia.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya
 Menyatakan sekurang2 nya 2 jenis sistem saraf.
 Memerihalkan sistem saraf dan fungsinya
 Meramalkan keadaan sekiranya sistem saraf tidak berfungsi
AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid diterangkan tentang sistem saraf dan jenis sistem saraf manusia.
2. Murid juga diterangkan fungsi sistem saraf pusat dan sistem saraf periferi.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
4. Secara berkumpulan, murid meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem saraf periferi tidak berfungsi. (PAK21)
5. Murid bincangkan dan tuliskan cara menjaga sistem saraf dalam bentuk peta minda. (KBAT)
6. Murid mempamerkan hasil kumpulan mereka.
7. Ketua kumpulan akan menerangkan peta minda yang dihasilkan di hadapan kelas. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Buku Aktiviti
REFLEKSI

19 /25 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/ murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATAPELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
TEMA: SAYA DAN NEGARA MINGGU: 6
KELAS: 6UIA
UNIT: 3. BERTANGGUNGJAWAB TARIKH: 03/05/2023
MASA: 8.00-8.30 AM
TOPIK: TANGGUNGJAWAB SEBAGAI WARGA NEGARA HARI : Rabu
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
Murid boleh:
3.1 Memberikan definisi warganegara.
3.2 Menghuraikan cara melaksanakan tanggungjawab
3.0 Tanggungjawab Sebagai Warganegara sebagai warganegara.
3.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
bertanggungjawab sebagai warganegara.
3.5 Mengamalkan sikap bertanggungjawab sebagai
warganegara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
 Menjana idea kesan pengabaian tanggungjawab sebagai warganegara.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid berjaya
 Menghubungkait pengabaian tanggungjawab sebagai warganegara dengan kesannya melalui simulasi.

AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid bercerita tentang gambar yang dilihat. (PAK21)
2. Murid membaca dan memahami maklumat.
3. Murid membincangkan jawapan bagi persoalan yang dikemukakan dalam buku teks. (KBAT)
 Apakah definisi warganegara?
 Bincangkan kesan pengabaian tanggungjawab sebagai warganegara.
 Simulisasikan cara kamu melaksanakan tanggungjawab sebagai warganegara?
3. Murid membuat simulasi di hadapan kelas. (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN
Buku teks, buku kerja Pembentangan
REFLEKSI

1 /1 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


.. murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
.. murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATAPELAJARAN SAINS TAHUN 6
TEMA: SAINS HAYAT MINGGU: 6
KELAS: 6UMS
UNIT: 2.0 MANUSIA TARIKH: 03/05/2023
MASA: 10.20 - 11.20 am
TAJUK: SISTEM SARAF HARI : Rabu
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

2.1.1 Mengenal pasti jenis sistem saraf manusia.

Memerihalkan sistem saraf pusat dan


2.1.2 fungsinya.
2.2 Sistem saraf
Menyatakan fungsi sistem saraf periferi.
2.1.3
Meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem
saraf periferi tidak berfungsi.
2.1.4

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):


Pada akhir Pdpc murid akan dapat
 Merumuskan kepentingan penjagaan sistem saraf ke arah kesejahteraan hidup manusia.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya
 Menyatakan sekurang2 nya 2 jenis sistem saraf.
 Memerihalkan sistem saraf dan fungsinya
 Meramalkan keadaan sekiranya sistem saraf tidak berfungsi
AKTIVITI PEMBELAJARAN

1. Murid diterangkan tentang sistem saraf dan jenis sistem saraf manusia.
2. Murid juga diterangkan fungsi sistem saraf pusat dan sistem saraf periferi.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
4. Secara berkumpulan, murid meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem saraf periferi tidak berfungsi. (PAK21)
5. Murid bincangkan dan tuliskan cara menjaga sistem saraf dalam bentuk peta minda. (KBAT)
6. Murid mempamerkan hasil kumpulan mereka.
7. Wakil kumpulan akan menerangkan peta minda yang dihasilkan di hadapan kelas. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Buku Aktiviti
REFLEKSI

23/25 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/ murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25
MATAPELAJARAN SEJARAH TAHUN 6
TAJUK: 10: NEGARA MALAYSIA MINGGU: 6
KELAS: 6UMS
UNIT: 1. PEMBENTUKAN MALAYSIA TARIKH: 05/05/2023
MASA: 7.30-8.30 am
TOPIK: IDEA DAN SEBAB-SEBAB PEMBENTUKAN MALAYSIA HARI : Jumaat
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

10.1.1 Menyatakan idea


pembentukan dan
sebab-sebab Pembentukan Malaysia.
10.1 Pembentukan Malaysia
10.1.2 Menerangkan langkah-langkah ke arah
Pembentukan Malaysia.
10.1.3 Menjelaskan tokoh-tokoh dan negeri-negeri
yang terlibat dalam Pembentukan Malaysia
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):
Pada akhir Pdpc murid akan dapat menyatakan idea pembentukan dan sebab-sebab Pembentukan Malaysia.

KRITERIA KEJAYAAN
- Murid berjaya menyatakan sekurang-kurangnya
- 3 sebab pembentukan Malaysia.
- 3 langkah-langkah pembentukan Malaysia.

AKTIVITI PEMBELAJARAN

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid membaca dan memahami dialog yang diberikan.
3. Murid dibimbing mengatakan idea pembentikan Malaysia dan Menyusun idea secara kronologi.
4. Murid diterangkan sebab-sebab pembentukan Malaysia.
5. Murid dibahagikan kepada empat kumpulan mengikut sebab-sebab pembentukan Malaysia. (PAK-21)
6. Setiap kumpulan akan mencari maklumat tambahan mengikut tajuk, sebab dan faedah yang diperoleh. (KBAT)
7. Murid membincangkan kepentingan menghargai jasa pemimpin dan kebijaksaan pemimpin
8. Murid membentangkan dapatan masing-masing. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Eksperimen
REFLEKSI

22 /25 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
3/25 murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


MATAPELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
TEMA: SAYA DAN NEGARA MINGGU: 6
KELAS: 6UIA
UNIT: 3. BERTANGGUNGJAWAB TARIKH: 05/05/2023
MASA: 8.00-8.30 AM
TOPIK: TANGGUNGJAWAB SEBAGAI WARGA NEGARA HARI : Jumaat
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
Murid boleh:
3.1 Memberikan definisi warganegara.
3.2 Menghuraikan cara melaksanakan tanggungjawab
3.0 Tanggungjawab Sebagai Warganegara sebagai warganegara.
3.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
bertanggungjawab sebagai warganegara.
3.5 Mengamalkan sikap bertanggungjawab sebagai
warganegara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
 Menjana idea kesan pengabaian tanggungjawab sebagai warganegara.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid berjaya
 menghubungkait pengabaian tanggungjawab sebagai warganegara dengan kesannya melalui simulasi.
AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid bercerita tentang gambar yang dilihat. (PAK21)
2. Murid membaca dan memahami maklumat.
3. Murid membincangkan jawapan bagi persoalan yang dikemukakan dalam buku teks. (KBAT)
 Apakah definisi warganegara?
 Bincangkan kesan pengabaian tanggungjawab sebagai warganegara.
 Simulisasikan cara kamu melaksanakan tanggungjawab sebagai warganegara?
4. Murid membuat simulasi di hadapan kelas. (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN
Buku teks Pembentangan
REFLEKSI

1 /1 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


0 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
0 murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


MATAPELAJARAN SAINS TAHUN 6
TEMA: SAINS HAYAT MINGGU: 6
KELAS: 6UIA
UNIT: 2.0 MANUSIA TARIKH: 05/05/2023
MASA: 10.20-11.20 am
TAJUK: SISTEM SARAF HARI : Jumaat
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

2.1.1 Mengenal pasti jenis sistem saraf manusia.

Memerihalkan sistem saraf pusat dan


2.1.2 fungsinya.
2.2 Sistem saraf
Menyatakan fungsi sistem saraf periferi.
2.1.3
Meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem
saraf periferi tidak berfungsi.
2.1.4

OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):


Pada akhir Pdpc murid akan dapat
Merumuskan kepentingan penjagaan sistem saraf ke arah kesejahteraan hidup manusia.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya
 Menyatakan sekurang2 nya 2 jenis sistem saraf.
 Memerihalkan sistem saraf dan fungsinya
Meramalkan keadaan sekiranya sistem saraf tidak berfungsi
AKTIVITI PEMBELAJARAN

1. Murid diterangkan tentang sistem saraf dan jenis sistem saraf manusia.
2. Murid juga diterangkan fungsi sistem saraf pusat dan sistem saraf periferi.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
4. Secara berkumpulan, murid meramalkan keadaan yang berlaku jika sistem saraf periferi tidak berfungsi. (PAK21)
5. Murid bincangkan dan tuliskan cara menjaga sistem saraf dalam bentuk peta minda. (KBAT)
6. Murid mempamerkan hasil kumpulan mereka.
7. Wakil kumpulan akan menerangkan peta minda yang dihasilkan di hadapan kelas. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Buku Aktiviti
REFLEKSI

23 /25 murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/25 murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


MATAPELAJARAN PENDIDIKAN MORAL TAHUN 6
TEMA: SAYA DAN NEGARA KELAS: 6UIA MINGGU: 7
UNIT: 3. BERTANGGUNGJAWAB TARIKH: 08/05/2023
MASA: 9.50-10.50 AM
TOPIK: TANGGUNGJAWAB SEBAGAI WARGA NEGARA HARI : Isnin
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
Murid boleh:
3.1 Memberikan definisi warganegara.
3.2 Menghuraikan cara melaksanakan tanggungjawab
3.0 Tanggungjawab Sebagai Warganegara sebagai warganegara.
3.4 Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan
bertanggungjawab sebagai warganegara.
3.5 Mengamalkan sikap bertanggungjawab sebagai
warganegara
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


Mengekspresikan perasaan berkaitan dengan amalan bertanggungjawab sebagai warganegara.

KRITERIA KEJAYAAN (KK):

Murid berjaya menghasilkan sebuah peta minda berkenaan tanggungjawab sebagai warganegara

AKTIVITI PEMBELAJARAN

1. Murid bercerita tentang gambar yang dilihat. (PAK21)


2. Murid melengkapkan peta minda. (KBAT)
3. Murid membentangkan peta minda yang telah dihasilkan di hadapan kelas. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku teks Pembentangan
REFLEKSI

/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/ murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25


MATAPELAJARAN SEJARAH TAHUN 5
TAJUK: 6. Warisan Negara Kita MINGGU: 7
KELAS: 5UIA
UNIT: 1. Institusi Raja Payung Negara TARIKH: 08/05/2023
MASA: 10.50-11.50 am
TOPIK: Perubahan pada Institusi Raja, Institusi Raja di Dunia HARI : Isnin
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
6.1.4Membandingkan kedudukan serta peranan Raja-raja
6.1 Institusi Raja Melayu dahulu dan kini.
6.1.5Menghuraikan negara yang mengamalkan sistem
pemerintahan beraja pada masa kini.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP):
Pada akhir PdPC murid akan dapat:
1. Membandingkan kedudukan serta peranan Raja-raja Melayu dahulu dan kini.
2. Menghuraikan negara yang mengamalkan sistem pemerintahan beraja pada masa kini.
3. Menghuraikan kepentingan mempertahankan kedaulatan institusi raja.
KRITERIA KEJAYAAN
Murid Berjaya:-
1. Membandingkan kedudukan serta peranan Raja-raja Melayu dahulu dan kini.
2. Menghuraikan negara yang mengamalkan sistem pemerintahan beraja pada masa kini.
3. Menghuraikan tiga kepentingan mempertahankan kedaulatan institusi raja..
AKTIVITI PEMBELAJARAN
1. Murid membaca maklumat dan dibimbing memahami perubahan yang berlaku terhadap institusi raja.
2. Murid mengenalpasti negara-negara yang mengamalkan sistem pemerintahan beraja di dunia. (KBAT)
3. Murid duduk secara berkumpulan di sebuah meja. Guru memberikan tajuk perbincangan, iaitu “Kepentingan Mempertahankan
Kadaulatan Institusi Raja”. Murid membincangkan tajuk tersebut secara berkumpulan. (PAK21)
4. Murid membentangkan kepentingan mempertahankan kedaulatan institusi raja kepada kelas. (PBD)

BAHAN BANTU MENGAJAR PENTAKSIRAN


Buku Teks, Projektor Pembentangan
REFLEKSI

/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan baik.


/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran dengan bimbingan.
/ murid yang tidak hadir akan dibimbing pada pdpc akan datang.
