Anda di halaman 1dari 16

MATA PELAJARAN:

PENDIDIKAN SENI VISUAL


TAHUN : 5

NAMA KUMPULAN:
CATAN(CORAK)
ISI KANDUNGAN
• RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(1 MINGGU)
• RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(2 MINGGU) 1
• RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(2 MINGGU) 2
• LANGKAH PENGHASILAN
• HASIL AKHIR
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
1 MINGGU
2 WAKTU
4 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 Cerdas Masa: 60 minit
Modul : Membuat Corak dan Rekaan Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia
Aktiviti: Corak Terancang (Catan)

2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.2 APLIKASI SENI 2.3 EKSPRESI KREATIF 2.4 APRESIASI SENI
2.1.1 = 2.1.1.1, 2.1.1.2 2.2.1 = 2.2.1.1, 2.2.1.2 2.3.1 2.4.1
STANDARD 2.3.2 2.4.2
PEMBELAJARAN 2.1.2 = 2.1.2.1, 2.1.2.2, 2.2.2 = 2.2.2.1 2.3.3 2.4.3
2.1.2.3 2.3.4

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1. Menghasilkan corak terancang menggunakan teknik catan dengan menekankan bahasa seni visual
OBJEKTIF 2. Menghasilkan corak terancang dengan mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif
3. Menggunakan corak sebagai hiasan pada rekaan
PEMBELAJARAN 4. Membuat apresiasi terhadap karya

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik catan(EK2)
AKTIVITI PdP 3.Murid menghasilkan corak geometri mengunakan teknik catan (EK3) (EK4)
4. Murid mempamer dan menceritakan hasil karya corak geometri yang telah dihasilkan(EK5)

EMK 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni

BAHAN BANTU 1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet),
BELAJAR
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak berdasarkan empat Standard
PENILAIAN PdP Kandungan.

Pada Akhir pengajaran


I REFLEKSI 40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
2 MINGGU
minggu 1
2 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 Cerdas Masa: 60 minit
Modul : Membuat Corak dan Rekaan Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia
Aktiviti: Corak Terancang(catan)

2.1 PERSEPSI ESTETIK 2.2 APLIKASI SENI


2.1.1 = 2.1.1.1, 2.1.1.2 2.2.1 = 2.2.1.1, 2.2.1.2
STANDARD
PEMBELAJARAN 2.1.2 = 2.1.2.1, 2.1.2.2, 2.2.2 = 2.2.2.1
2.1.2.3

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
OBJEKTIF 1. Menghasilkan corak terancang dengan mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif
PEMBELAJARAN 2. Menggunakan corak sebagai hiasan pada rekaan

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
AKTIVITI PdP 2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik catan(EK2)
3.Murid membuat corak terancang mengunakan teknik catan (EK3) (EK4)

EMK 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni

BAHAN BANTU 1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet),
BELAJAR
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak berdasarkan dua Standard
PENILAIAN PdP Kandungan.

Pada Akhir pengajaran


I REFLEKSI 40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
2 MINGGU
minggu 2
4 STANDARD KANDUNGAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 Cerdas Masa: 60 minit
Modul : Membuat Corak dan Rekaan Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia
Aktiviti: Corak Terancang(catan)

2.3 EKSPRESI KREATIF 2.4 APRESIASI SENI

2.3.1 2.4.1
STANDARD 2.3.2 2.4.2
PEMBELAJARAN 2.3.3 2.4.3
2.3.4
Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1. Menghasilkan corak terancang menggunakan teknik catan dengan menekankan bahasa seni visual
2. Menghasilkan corak terancang dengan mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif
OBJEKTIF 3. Menggunakan corak sebagai hiasan pada rekaan
PEMBELAJARAN 4. Membuat apresiasi terhadap karya

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik catan(EK2)
AKTIVITI PdP 3.Murid menghasilkan corak mengunakan teknik catan (EK3) (EK4)
4. Murid mempamer dan mengceritakan hasil karya corak yang telah dihasilkan(EK5)

EMK 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK4 dan EK5) TMK dan Nilai murni

BAHAN BANTU 1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet),
BELAJAR
1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak berdasarkan empat Standard
PENILAIAN PdP Kandungan.

Pada Akhir pengajaran


I REFLEKSI 40 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang
LANGKAH PENGHASILAN KARYA
ALAT DAN BAHAN
•SEDIAKAN SATU
KERTAS LUKISAN YANG
KOSONG

•LAKARKAN BENTUK
SEGI EMPAT DENGAN
MENGGUNAKAN
PEMBARIS
•MEMBUAT BENTUK
SEGI EMPAT PADA
POSISI YANG BERBEZA
•MELAKARKAN MOTIF

•MENJALANKAN
PROSES MEWARNA
PADA CORAK
•PROSES MEMPERKEMAS
WARNA PADA HASIL
KARYA
HASIL AKHIR
SEKIAN TERIMA KASIH
