Anda di halaman 1dari 9

Bengkel RPH

Kumpulan 16
Modul 4 : Mengenal
Kraf Tradisional
Tajuk : Alas Cawan
Aktiviti : Tenunan
RANCANGAN
PELAJARAN
HARIAN
(RPH) 2
MINGGU
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 Tiger Masa: 60 minit

Modul : Mengenal Kraf Tradisional (Tenunan) Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia/ Alas cawan

4.1 PERSEPSI ESTETIK 4.2 APLIKASI SENI


4.1.1 Unsur Seni 4.2.1.1 Media
STANDARD 4.1.1.1, 4.1.1.2, 4.2.1.1-Alat
PEMBELAJAR 4.1.2 Prinsip Rekaan
4.2.1.2-Bahan

AN 4.1.2.1, 4.1.2.2 4.2.2 TEKNIK


4.2.2.1 Teknik-Tenunan

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan yang ada pada tenunan.
PEMBELAJAR 2. Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.
AN 3. Menghasilkan tenunan mudah dengan menekankan bahasa seni visual.

1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2. Guru menunjuk cara menghasilkan alas cawan mengaplikasikan teknik tenunan .
AKTIVITI PdP 3. Murid memulakan proses penghasilan tapak tenunan.
4. Murid mula berkarya berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari (EK5)

EMK 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1, EK2, EK3, dan EK5), TMK dan Nilai murni
1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), LCD,
BAHAN BANTU Alat:-Gunting,Set Gantian ( kad manila,pembaris,jarum kait.
BELAJAR Bahan:-Benang bulu kambing (benang kait ).

PENILAIAN 1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat tenunan berdasarkan


dua Standard Kandungan.
PdP
Pada Akhir pengajaran
I REFLEKSI 35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai
Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 Tiger Masa: 60 minit

Modul : Mengenal Kraf Tradisional (Tenunan) Tema dan Tajuk : : Objek Buatan Manusia/ Alas cawan

4.3 EKSPRESI KREATIF 4.4 APRESIASI SENI


4.3.1 4.4.1
STANDARD 4.3.2 4.4.2
PEMBELAJAR 4.3.3 4.4.3
AN

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat ikatan dan celupan
PEMBELAJAR 2. Menghasilkan Tali leher dengan menggunakan teknik ikatan dan celupan
AN 3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
AKTIVITI PdP 2.Guru menunjuk cara menghasilkan tenunan proses menyusup benang.(EK2)
3.Murid menghasilkan alas cawan menggunakan teknik tenunan. (EK1) (EK2) (EK3)
4.Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5)

EMK 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1, EK2, EK3, dan EK5), TMK dan Nilai murni

1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), LCD,


BAHAN BANTU Alat:-Gunting,Set Gantian ( kad manila,pembaris,jarum kait.
BELAJAR Bahan:-Benang bulu kambing (benang kait ).

PENILAIAN 1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti tenunan berdasarkan


empat Standard Kandungan.
PdP
Pada Akhir pengajaran
I REFLEKSI 38 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 2 murid yang tidak mencapai
Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang
RANCANGAN
PELAJARAN
HARIAN
(RPH) 1
MINGGU
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : 5 Tiger Masa: 60 minit

Modul : Mengenal Kraf Tradisional (Tenunan) Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia/ Alas cawan

4.1 PERSEPSI ESTETIK 4.2 APLIKASI SENI 4.3 EKSPRESI KREATIF 4.4 APRESIASI SENI
4.1.1 Unsur Seni 4.2.1.1 Media 4.3.1
STANDARD 4.1.1.1, 4.1.1.2, 4.2.1.1-Alat 4.3.2
4.4.1
4.4.2
PEMBELAJAR 4.1.2 Prinsip Rekaan
4.2.1.2-Bahan 4.3.3 4.4.3
AN 4.1.2.1, 4.1.2.2 4.2.2 TEKNIK
4.2.2.1 Teknik-Tenunan

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)
1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan yang ada pada tenunan.
PEMBELAJAR 2. Mengaplikasikan media serta proses dan teknik secara kreatif.
AN 3. Menghasilkan tenunan mudah dengan menekankan bahasa seni visual.

1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)
2. Guru menunjuk cara menghasilkan alas cawan mengaplikasikan teknik tenunan .
AKTIVITI PdP 3. Murid memulakan proses penghasilan tenunan dan berkarya berpandukan bahasa seni visual.
4. 4.Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5).

al EMK 1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1, EK2, EK3, dan EK5), TMK dan Nilai murni
1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), LCD,
BAHAN BANTU Alat:-Gunting,Set Gantian ( kad manila,pembaris,jarum kait.
BELAJAR Bahan:-Benang bulu kambing (benang kait ).

PENILAIAN 1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat tenunan berdasarkan


empat Standard Kandungan.
PdP
Pada Akhir pengajaran
I REFLEKSI 35 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai
Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembelajaran pada masa akan datang
LANGKAH-
LANGKAH
PENGAJARAN
LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN
KARYA

1ALAT DAN BAHAN GANTIAN 2 MEMBUAT GARISAN


MANILA.
PADA KAD
3
MEMBUAT LUBANG KECIL DI HUJUNG
GARISAN YANG SUDAH DITANDA.

4 5 6
MENYUSUP BENANG MENGIKUT PROSES MENYUSUP BENANG DENGAN
LUBANG YANG DISEDIAKAN. HASIL KARYA / PRODUK.
TEKNIK TENUNAN SECARA SELANG SELI.
SEKIANTERIMA
KASIH !
