Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 6

MINGGU : 4 HARI : AHAD TARIKH : 18/1/2018

TAHUN/MASA/MODUL STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN

1.1 Persepsi 1.2 Aplikasi


Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Kreativiti, Inovasi,
Kelas: 6 Ahsan 1.1.1 Unsur seni 1.2.1 Media Keusahawanan
1.1.1.1 1.2.1.1 (EK1.EK2, EK3.EK5).
Modul 1: 1.1.1.2 1.2.1.2 dan Nilai murni
Menggambar 1.1.1.3
1.1.1.4 1.2.2 Proses Bahan Bantu Belajar
Aktiviti : Poster dan Teknik 1. Contoh: karya
1.1.1 Prinsip 1.2.2.1 poster
Gabungan Teknik : rekaan 2. Media:
Lukisan, Montaj dan Kolaj 1.1.2.1. Teknik berus lukisan, palet,
1.1.2.2 Campuran gunting,kertas lukisan,
Tema : 1.1.2.3 (lukisan,montaj kertas warna, gam, cat
Alam Semula jadi dan kolaj) poster dan alat bahan
yang sesuai.
Tajuk : Cintai Alam Sekitar
Objektif Pembelajaran : Refleksi
..... orang
Pada akhir pembelajaran murid dapat : murid dapat mencapai
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam objektif yang
poster. telah ditetapkan.
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses
serta teknik dalam menghasilkan poster. ......orang murid yang
tidak mencapai
objektif akan diberi
Aktiviti PdP bimbingan khas dalam
sesi pembelajaran
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya yang akan datang.
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh
karya.(EK1).
2. Murid memerihal bahasa seni menggunakan peta
pemikiran.
3. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan cara
menghasilkan poster menggunakan teknik campuran
.(EK 2)
4. Murid meneroka dan mengaplikasi media, proses dan
teknik dalam penghasilan karya. (EK 2)
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya
dengan menganalisis dan memanipulasi idea dari
pelbagai sumber kajian

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat poster
menggunakan teknik campuran berdasarkan dua standard
kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang.


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 6

MINGGU : 5 HARI : AHAD TARIKH : 28/1/2018

TAHUN/MASA/MODUL STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN

1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi


Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Kreativiti, Inovasi,
Kelas: 6 Ahsan 1.3.1 1.4.1 Keusahawanan
1.3.2 1.4.2 (EK1.EK2, EK3.EK5).
Modul 1: 1.3.3 1.4.3 dan Nilai murni
Menggambar 1.3.4 1.4.4
1.3.5 Bahan Bantu Belajar
Aktiviti : Poster 1. Contoh: karya
poster
Gabungan Teknik : 2. Media:
Lukisan, Montaj dan Kolaj Objektif Pembelajaran : berus lukisan, palet,
gunting,kertas lukisan,
Tema : Pada akhir pembelajaran murid dapat : kertas warna, gam, cat
Alam Semula jadi 1. Menghasilkan poster dengan mengaplikasi bahasa seni poster dan alat bahan
visual, media,proses dan teknik dengan betul. yang sesuai.
Tajuk : Cintai Alam Sekitar 2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan Refleksi
budaya ..... orang
murid dapat mencapai
objektif yang
Aktiviti PdP telah ditetapkan.

1. Guru meminta murid memaparkan contoh poster ......orang murid yang


menggunakan komputer guru dan bersoal jawab tidak mencapai
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh objektif akan diberi
karya.(EK1) bimbingan khas dalam
2. Guru mengimbas kembali cara membuat poster sesi pembelajaran
menggunakan teknik campuran. (EK1, EK 2) yang akan datang.
3. Murid menzahirkan idea yang kreatif dan inovasi
dalam menghasilkan karya dengan mengaplikasikan
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK3,EK 4)
4. Murid mempamer dan menceritakan karya sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan
budaya.(EK 5)

Penilaian PdP

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat poster


menggunakan teknik campuran berdasarkan empat standard
kandungan.
