Anda di halaman 1dari 37

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu : 6 Hari : ..AHAD. Tarikh : 07/02/2018

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.1 Persepsi 1.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 1.1.1 Unsur 1.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3,EK5),
Seni 1.2.1.1 TMK
Minggu : 1.1.1.1 1.2.1.2 Kreativiti, inovasi,
1.1.1.2 Dan Nilai Murni
Hari : 1.1.1.3 1.2.2 Proses
Teknik Bahan Bantu
Masa: 1.1.2 Prinsip 1.2.2.1 Belajar
Rekaan 1.Contoh Lukisan,
Bidang: Menggambar 1.1.2.1 (Teknik Contoh gambar
(Lukisan) 1.1.2.2 titik)
2.Media:
Tema : Alam Semula jadi Kertas lukisan
Pensel, pen
Tajuk : Bunga Objektif Pembelajaran : marker
atau pen gel atau
Pada akhir pembelajaran murid dapat : pen
teknikal.
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual
dalam penghasilan
lukisan bunga.
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses
serta teknik dalam menghasilkan lukisan bunga. Refleksi
seramai ../... orang
murid dapat
Aktiviti PdP mencapai
objektif yang
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya telah ditetapkan.
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh .....orang murid
karya.(EK1). yang tidak
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan cara mencapai objektif
melakar serta menggunakan teknik titik .(EK 2) akan diberi
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam bimbingan khas
penghasilan karya. (EK 2) dalam sesi
4. Murid membuat proses awal menghasilkan karya pembelajaran yang
akan datang.

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
menggunakan teknik lukisan berdasarkan dua standard
kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 8 Hari : ...RABU............. Tarikh : .21/02/2018.

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 1.3.1 1.4.1 (EK1 - EK 5)
1.3.2 1.4.2 TMK
Minggu : 8 1.3.3 1.4.3
Kreativiti, inovasi,
Hari : RABU Dan Nilai Murni

Masa: 11.45 – 12.45 p.m Bahan Bantu Belajar


1.Contoh Lukisan,
Bidang: Menggambar Objektif Pembelajaran Contoh gambar
(Lukisan) Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa 2.Media:
Tema : Alam Semula jadi seni visual, media,proses dan teknik dengan betul. Kertas lukisan
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan Pensel, pen marker
Tajuk : Bunga rakan berpandukan bahasa seni visual. atau pen gel atau
pen
teknikal.
Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya
dan bersoaljawab mengenai bahasa seni yang ada
Refleksi
pada karya.(EK1
seramai ../... orang
2. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan karya.
murid dapat
(EK1, EK 2)
mencapai
3. Murid menghasilkan karya lukisan dengan
objektif yang
mengaplikasikan bahasa seni media, proses dan
telah ditetapkan.
teknik. (EK3,EK 4)
4. Murid mempamer dan menceritakan karya lukisan
.....orang murid yang
sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
tidak mencapai
(EK 5)
objektif akan diberi
bimbingan khas
dalam sesi
Penilaian PdP
pembelajaran yang
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
akan datang.
menggunakan teknik lukisan berdasarkan empat standard
kandungan.
Minggu : 8 Hari : .......RABU......... Tarikh : 21/02/2018...

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
2.1 Persepsi 2.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 2.1.1 Unsur 2.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3,EK5),
Seni 2.2.1.1 TMK
Minggu : 8 2.1.1.1 2.2.1.2
2.1.1.2 Kreativiti, inovasi,
Hari : RABU 2.2.2 Proses Dan Nilai Murni
2.1.2 Prinsip dan
Masa : 11.45 -12.45 p.m Rekaan Teknik Bahan Bantu Belajar
2.1.2.1 2.2.2.1 1. Contoh hasil karya
Bidang: Membuat Corak 2.1.2.2 2. Media: berus
dan Rekaan (Corak 2.1.2.3 (Catan – lukisan,
terancang – catan) basah atas palet, acuan
kering ) berbentuk
Tema: Objek Buatan geometri atau
Manusia Objektif Pembelajaran : organic,
Pada akhir pembelajaran murid dapat: kertas lukisan, cat
Tajuk: Pembalut Kotak Tisu 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual air,
yang ada pada corak terancang teknik catan. cat poster.
2. Mengetahui dan mengenal media, serta proses dan
teknik dalam penghasilan karya.
Refleksi
Seramai ___ /___
orang murid dapat
Aktiviti PdP mencapai objektif
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya yang ditetapkan.
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh ____ orang murid
karya.(EK1) yang tidak menguasai
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan akan diberi
cara menghasilkan karya.(EK 2) bimbingan dalam sesi
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam pembelajaran akan
penghasilan karya. (EK 2, EK3) datang.
4. Murid membuat proses awal menghasilkan corak.
(EK5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggunakan
corak teknik catan berdasarkan dua Standard Kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 7 Hari : ...AHAD..... Tarikh : ..11/02/2018......

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
2.3 Ekspresi 2.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 2.3.1 2.4.1 (EK1 - EK5), TMK
2.3.2 2.4.2
MInggu: 2.3.3 2.4.3 Kreativiti, inovasi,
2.3.4 Dan Nilai Murni
Hari :
Bahan Bantu Belajar
Masa : 1. Contoh hasil karya
2. Media: berus
Bidang: Membuat Corak Objektif Pembelajaran lukisan,
dan Rekaan (Corak Pada akhir pembelajaran murid dapat: palet, acuan
terancang – catan) 1. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasikan berbentuk
bahasa seni visual,media,proses dan teknik dengan geometri atau
Tema: Objek Buatan betul. organic,
Manusia 2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan kertas lukisan, cat
rakan berpandukan bahasa seni visual. air,
Tajuk: Pembalut Kotak Tisu cat poster.

Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya Refleksi
dan bersoaljawab mengenai bahasa seni yang ada Seramai ___ /___
pada karya.(EK1) orang murid dapat
2. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan karya. mencapai objektif
(EK1, EK 2) yang ditetapkan.
3. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasi
bahasa seni visual, media, proses dan teknik. ____ orang murid
(EK3,EK 4) yang tidak menguasai
4. Murid mempamer dan menceritakan karya lukisan akan diberi
sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual. bimbingan dalam sesi
(EK 5) pembelajaran akan
datang.

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggunakan
corak teknik catan(basah atas kering) berdasarkan empat
Standard Kandungan.
Minggu : 5 Hari : .................... Tarikh : ...............

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
3.1 Persepsi 3.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni
EMK
Tahun: 5 3.1.1Unsur 3.2.1 Media Keusahawanan,
Seni 3.2.1.1 (EK1 ,EK2, EK3, EK5 ),
Minggu : 3.1.1.1 3.2.1.2 TMK
3.1.1.2 Kreativiti, inovasi,
Hari : 3.1.1.3 3.2.2 Proses Dan Nilai Murni
Teknik
Masa: 3.1.2 Prinsip 3.2.2.1 Bahan Bantu Belajar
Rekaan 1.Contoh arca timbul
Bidang: Membentuk dan 3.1.2.1 ( Teknik
Membuat Binaan 3.1.2.2 acuan ) 2.Media:
(Arca Timbul- Kotak, model 3D
acuan) dan
alat lain yang
Tema : Objek Buatan Objektif Pembelajaran : sesuai.
Manusia Plaster of Paris atau
Pada akhir pembelajaran murid dapat : tanah liat, cat
Tajuk : Magnet Hiasan 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual poster dan
(Fidge yang ada pada arca timbul teknik acuan. bahan yang sesuai.
Magnet) 2. Mengetahui dan mengenal media, serta proses dan
teknik dalam penghasilan arca timbul.

Aktiviti PdP Refleksi


seramai ../... orang
1. Guru mempamerkan contoh arca timbul murid dapat
menggunakan komputer dan bersoal jawab mencapai
tentang bahasa seni visual yang ada pada contoh objektif yang
karya.(EK1) telah ditetapkan.
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan
cara menghasilkan arca timbul (EK 2) .....orang murid yang
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam tidak mencapai
penghasilan arca timbul (EK 2) objektif akan diberi
4. Murid membuat proses awal menghasilkan arca bimbingan khas
timbul teknik acuan.(EK3, EK5) dalam sesi
pembelajaran yang
akan datang.
Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat arca
timbul menggunakan teknik acuan berdasarkan dua
standard kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 6 Hari : ....AHAD............. Tarikh : ...04/02/2018.............

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
3.3 Ekspresi 3.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun: 5 3.3.1 3.4.1 (EK1- EK5),
3.3.2 3.4.2 Kreativiti, inovasi,
Minggu : 6 3.3.3 3.4.3 Dan Nilai Murni

Hari : AHAD Bahan Bantu Belajar


Objektif Pembelajaran : 1.Contoh arca timbul
Masa: 8.15 – 9.15 PAGI
Pada akhir pembelajaran murid dapat : 2.Media:
Bidang: Membentuk dan 1. Murid menghasilkan arca timbul dengan Kotak, model 3D
Membuat Binaan mengaplikasikan bahasa seni visual,media,proses dan
(Arca Timbul- dan teknik dengan betul. alat lain yang
acuan) 2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan sesuai.
rakan dengan menggunakan bahasa seni visual. Plaster of Paris atau
Tema : Objek Buatan tanah liat, cat
Manusia poster dan
Aktiviti PdP bahan yang sesuai.
Tajuk : Magnet Hiasan
(Fidge 1. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan
Magnet) karya. (EK1, EK 2)
2. Murid menghasilkan arca timbul j dengan
mengaplikasikan bahasa seni visual , media dan
teknik dengan betul.(EK3,EK4) Refleksi
3. Murid membuat apresiasi terhadap karya sendiri seramai ../... orang
dan rakan berdasarkan bahasa seni visual.(EK 5) murid dapat
mencapai
Penilaian PdP objektif yang
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membentuk telah ditetapkan.
dan membuat binaan arca timbul berdasarkan empat
standard kandungan. .....orang murid yang
tidak mencapai
objektif akan diberi
bimbingan khas
dalam sesi
pembelajaran yang
akan datang.
Minggu : 7 Hari : .................... Tarikh : ...............

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
4.1 Persepsi 4.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Kreativiti dan inovasi,
Tahun: 5 4.1.1 Unsur 4.2.1 Media Keusahawanan
Seni (EK1,EK2,EK3 EK5) ,
Minggu : 4.1.1.1 4.2.1.1 TMK dan Nilai Murni
4.1.1.2
Hari : 4.2.1.2 Bahan Bantu Belajar
1. Contoh tekat
Masa: 4.1.2 Prinsip 4.2.2 2. Media :
Rekaan Proses gunting,jarum,ra
Bidang: Mengenal Kraf 4.1.2.1 dan m dan alatan lain
Tradisional 4.1.2.2 Teknik yang sesuai,
(Tekat-motif flora ) mounting board,
4.2.2.1 kain baldu atau
Tema : Alam Semula Jadi ( Teknik- kain yang sesuai,
tekat ) benang, bahan
Tajuk : Kipas Hiasan lain yang sesuai.
Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat : Refleksi


1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual seramai ../... orang
yang ada pada tekat. murid dapat
2. Mengetahui dan mengenal media, serta proses dan mencapai
teknik dalam penghasilan tekat. objektif yang
telah ditetapkan.

Aktiviti PdP .....orang murid yang


tidak mencapai
1. Guru mempamerkan contoh tekat menggunakan objektif akan diberi
komputer dan bersoal jawab tentang bahasa seni bimbingan khas
visual yang ada pada karya.(EK1) dalam sesi
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan pembelajaran yang
cara menghasilkan tekat(EK 2) akan datang.
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam
penghasilan tekat (EK 2)
4. Murid membuat proses awal menghasilkan
tekat.(EK3, EK5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat tekat
berdasarkan dua standard kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 8 Hari : .................... Tarikh : ...............

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
4.3 Ekspresi 4.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Kreativiti dan inovasi,
Tahun: 5 4.3.1 4.4.1 Keusahawanan
4.3.2 4.4.2 (EK1 - EK5) ,
Minggu : 4.3.3 4.4.3 TMK dan Nilai Murni

Hari : Bahan Bantu Belajar


Objektif Pembelajaran : 1. Contoh tekat
Masa: 2. Media :
Pada akhir pembelajaran murid dapat : gunting,jarum,ra
Bidang: Mengenal Kraf 1. Murid menghasilkan tekat dengan mengaplikasikan m dan alatan lain
Tradisional bahasa seni visual,media,proses dan teknik dengan yang sesuai,
(Tekat-motif flora ) betul. mounting board,
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan kain baldu atau
Tema : Alam Semula Jadi rakan berpandukan bahasa seni visual. kain yang sesuai,
benang, bahan
Tajuk : Kipas Hiasan lain yang sesuai.
Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya Refleksi
menggunakan komputer gurudan bersoaljawab seramai ../... orang
mengenai bahasa seni yang ada pada karya.(EK1 murid dapat
2. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan tekat. mencapai
(EK1, EK 2) objektif yang
3. Murid menghasilkan tekat dengan telah ditetapkan.
mengaplikasikan bahasa seni visual , media dan
teknik dengan betul.(EK3,EK4) .....orang murid yang
4. Murid membuat apresiasi terhadap karya sendiri tidak mencapai
dan rakan berpandukan bahasa seni visual.(EK 5) objektif akan diberi
bimbingan khas
Penilaian PdP dalam sesi
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat tekat pembelajaran yang
berdasarkan empat standard kandungan. akan datang.
Minggu : 9 Hari :……AHAD…… Tarikh : …25/02/2018…

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.1 Persepsi 1.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 1.1.1 1.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3, EK5),
Unsur 1.2.1.1 TMK
Minggu : 9 1.2.1.2
Seni Kreativiti, inovasi,
Hari : AHAD 1.1.1.1 1.2.2 Proses Dan Nilai Murni
1.1.1.2 Teknik
Masa: 8.15 – 9.15 a.m 1.1.1.3 1.2.2.1 Bahan Bantu Belajar
1.1.1.4 1.Contoh catan
Bidang: Menggambar Basah atas
(Catan) 1.1.2 Prinsip kering 2.Media:
Rekaan Kertas lukisan,
Tema : Alam Semula jadi 1.1.2.1 berus,
1.1.2.2 palet, cat air atau
Tajuk : Pemandangan cat
poster

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat : Refleksi


1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual seramai ../... orang
dalam karya Pemandangan di tepi pantai. murid dapat
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, mencapai
proses serta teknik dalam menghasilkan catan. objektif yang
telah ditetapkan.

Aktiviti PdP .....orang murid yang


tidak mencapai
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya objektif akan diberi
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab bimbingan khas
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh dalam sesi
karya.(EK1) pembelajaran yang
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan akan datang.
cara melakar serta mewarna Catan
Pemandangan . (EK 2)
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam
penghasilan karya. (EK 2)
4. Murid membuat proses awal menghasilkan
catan.(EK3)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
menggunakan teknik catan berdasarkan dua standard
kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 10 Hari :……………….. Tarikh : …………………

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 1.3.1 1.4.1 (EK1 - EK5), TMK
1.3.2 1.4.2
Minggu : 1.3.3 1.4.3 Kreativiti, inovasi,
Dan Nilai Murni
Hari :
Objektif Pembelajaran : Bahan Bantu Belajar
Masa: 1.Contoh catan
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
Bidang: Menggambar 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa 2.Media:
(Catan) seni visual, media, proses dan teknik dengan Kertas lukisan,
betul berus,
Tema : Alam Semula jadi 2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan palet, cat air atau
rakan berpandukan bahasa seni visual. cat
Tajuk : Pemandangan poster

Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya
Refleksi
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab
seramai ../... orang
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh
murid dapat
karya.(EK1)
mencapai
2. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan
objektif yang
catan. (EK1 EK 2)
telah ditetapkan.
3. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasi
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 4)
.....orang murid yang
4. Murid mempamer dan menceritakan karya sendiri
tidak mencapai
dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
objektif akan diberi
(EK3,EK 5)
bimbingan khas
dalam sesi
pembelajaran yang
Penilaian PdP
akan datang.
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
menggunakan teknik catan berdasarkan empat standard
kandungan.
Minggu : 11 Hari :……………….. Tarikh : …………………

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.1 Persepsi 1.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 1.1.1 1.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3, EK5),
Unsur 1.2.1.1 TMK
Minggu : 1.2.1.2
Seni Kreativiti, inovasi,
Hari : 1.1.1.1 1.2.2 Proses Dan Nilai Murni
1.1.1.2 Teknik
Masa: 1.1.1.3 1.2.2.1 Bahan Bantu Belajar
1.Contoh montaj
Bidang: Menggambar montaj
(Montaj) 1.1.2 Prinsip 2.Media:
Rekaan Kertas
Tema : Alam Semula jadi 1.1.2.1 lukisan,gunting
1.1.2.2 gam, gambar
Tajuk : Pemandangan Dasar daripada
Laut bahan bercetak.

Objektif Pembelajaran :
Refleksi
Pada akhir pembelajaran murid dapat : seramai ../... orang
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual murid dapat
dalam karya Pemandangan Dasar Laut mencapai
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, objektif yang
proses serta teknik dalam menghasilkan montaj. telah ditetapkan.

.....orang murid yang


Aktiviti PdP tidak mencapai
objektif akan diberi
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya bimbingan khas
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab dalam sesi
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh pembelajaran yang
karya.(EK1) akan datang.
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan
cara menghasilkan montaj. (EK 2)
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam
penghasilan karya. (EK 2)
4. Murid membuat proses awal menghasilkan
montaj.(EK3)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
menggunakan teknik montaj berdasarkan dua standard
kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 12 Hari :……………….. Tarikh : …………………

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 1.3.1 1.4.1 (EK1 - EK5), TMK
1.3.2 1.4.2
Minggu : 1.3.3 1.4.3 Kreativiti, inovasi,
Dan Nilai Murni
Hari :
Objektif Pembelajaran : Bahan Bantu Belajar
Masa: 1.Contoh montaj
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
Bidang: Menggambar 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa 2.Media:
(Montaj) seni visual, media, proses dan teknik dengan Kertas
betul lukisan,gunting
Tema : Alam Semula jadi 2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan gam, gambar
rakan berpandukan bahasa seni visual. daripada
Tajuk : Pemandangan Dasar bahan bercetak.
Laut
Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya
Refleksi
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab
seramai ../... orang
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh
murid dapat
karya.(EK1)
mencapai
2. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan
objektif yang
montaj.( EK1EK 2)
telah ditetapkan.
3. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasi
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 4)
.....orang murid yang
4. Murid mempamer dan menceritakan karya sendiri
tidak mencapai
dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
objektif akan diberi
(EK3,EK 5)
bimbingan khas
dalam sesi
pembelajaran yang
Penilaian PdP
akan datang.
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
menggunakan teknik montaj berdasarkan empat standard
kandungan.
Minggu : 13 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
2.1 Persepsi 2.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 2.1.1 Unsur 2.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3, EK5),
seni 2.2.1.1 TMK
Minggu : 2.1.1.1 2.2.1.2
2.1.1.2 Kreativiti, inovasi,
Hari : 2.1.1.3 2.2.2 Proses Dan Nilai Murni
dan
Masa: 2.1.2 Prinsip teknik BahanBantuBelajar
rekaan 2.2.2.1 1. Contoh corak
Bidang: Membuat Corak 2.1.2.1 tiupan
dan Rekaan (Tidak 2.1.2.2 Corak tidak
Terancang-Tiupan) terancang – 2.Media:
tiupan. Alat:
Penyedut minuman,
Tema : Objek Buatan berus lukisan, palet
Manusia Objektif Pembelajaran : dan alatan lain yang
sesuai.
Tajuk : Tanglung Hiasan Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual Bahan:
yang ada pada corak teknik tiupan. Kertas lukisan, cat air
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, atau cat poster dan
proses serta teknik dalam penghasilan corak teknik bahan lain yang
tiupan. sesuai.

Aktiviti PdP

1. Guru menunjukkan contoh karya corak teknik Refleksi


tiupan dan bersoal jawab mengenai bahasa seni seramai ../... orang
yang ada pada contoh karya dengan menggunakan murid dapat
komputer. (EK1) mencapai
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan objektif yang
cara membuat corak teknik tiupan (EK 2) telah ditetapkan.
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam
penghasilan corak tiupan. (EK 2) .....orang murid yang
4. Murid membuat proses awal menghasilkan corak tidak mencapai
tiupan (EK 5) objektif akan diberi
bimbingan khas
dalam sesi
Penilaian PdP pembelajaran yang
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak akan datang.
dan rekaan menggunakan teknik tiupan berdasarkan dua
standard kandungan .

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 14 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
2.3 Ekspresi 2.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 2.3.1 2.4.1 (EK1 - EK5), TMK
2.3.2 2.4.2
Minggu : 2.3.3 2.4.3 Kreativiti, inovasi,
2.3.4 Dan Nilai Murni
Hari :
BahanBantuBelajar
Masa: Objektif Pembelajaran : 1. Contoh corak
tiupan
Bidang: Membuat Corak Pada akhir pembelajaran murid dapat :
dan Rekaan (Tidak 1. Mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman 2.Media:
Terancang-Tiupan) bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik Alat:
dalam penghasilan corak tiupan. Penyedut minuman,
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan berus lukisan, palet
Tema : Objek Buatan rakan berpandukan bahasa seni visual. dan alatan lain yang
Manusia sesuai.

Tajuk : Tanglung Hiasan Bahan:


Aktiviti PdP Kertas lukisan, cat air
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya atau cat poster dan
corak tiupan dan bersoaljawab mengenai bahasa bahan lain yang
seni yang ada pada karya.(EK1) sesuai.
2. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan corak
tiupan. (EK1, EK 2)
3. Murid menghasilkan karya dengan
mengaplikasikan bahasa seni visual, media, proses Refleksi
dan teknik yang betul.(EK 3,EK4) seramai ../... orang
4. Murid membuat apresiasi terhadap karya sendiri muriddapatmencapai
dan rakan berpandukan bahasa seni visual. (EK 5) objektif yang
telahditetapkan.

Penilaian PdP .....orang murid yang


Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak tidak mencapai
dan rekaan objektif akan diberi
menggunakan teknik tiupan berdasarkan empat standard bimbingan khas
kandungan. dalam sesi
pembelajaran yang
akan datang.
Minggu : 15 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
3.1 Persepsi 3.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 3.1.1Unsur 3.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3,EK5),
Seni 3.2.1.1 TMK
Minggu : 3.1.1.1 3.2.1.2
3.1.1.2 Kreativiti, inovasi,
Hari : 3.1.1.3 3.2.2 Proses Dan Nilai Murni
Teknik
Masa: 3.1.2 3.2.2.1 Bahan Bantu Belajar
Prinsip 1.Contoh asemblaj
Bidang: membentuk dan -Binaan
membuat binaan Rekaan (Asemblaj) 2.Media:
(Asemblaj) 3.1.2.1 Gunting, gam,
bahan
Tema : Objek Buatan 3.1.2.2 kutipan dan alat
Manusia bahan
Objektif Pembelajaran : yang sesuai.
Tajuk : Lampu Meja
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual
dalam karya asemblaj. Refleksi
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, seramai ../... orang
proses serta teknik dalam menghasilkan asemblaj. murid dapat
mencapai
objektif yang
Aktiviti PdP telah ditetapkan.
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab .....orang murid yang
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh tidak mencapai
karya.(EK1) objektif akan diberi
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan bimbingan khas
cara membuat asemblaj lampu meja (EK 2) dalam sesi
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam pembelajaran yang
penghasilan asemblaj. (EK 2) akan datang.
4. Murid membuat proses awal menghasilkan
asemblaj.(EK 3.EK5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat
asemblaj
berdasarkan dua standard kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 16 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
3.3 Ekspresi 3.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 3.3.1 3.4.1 (EK1 - EK 5)
3.3.2 3.4.2 TMK
Minggu : 3.3.3 3.4.3
Kreativiti, inovasi,
Hari : Dan Nilai Murni

Masa: Bahan Bantu Belajar


1.Contoh asemblaj
Bidang: membentuk dan Objektif Pembelajaran
membuat binaan Pada akhir pembelajaran murid dapat : 2.Media:
(Asemblaj) Gunting, gam,
1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa bahan
Tema : Objek Buatan seni visual, media,proses dan teknik dengan kutipan dan alat
Manusia betul. bahan
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan yang sesuai.
Tajuk : Lampu Meja rakan berpandukan bahasa seni visual.

Aktiviti PdP
Refleksi
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya seramai ../... orang
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab murid dapat
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh mencapai
karya.(EK1) objektif yang
2. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan telah ditetapkan.
asemblaj
(EK1 EK 2) .....orang murid yang
3. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasi tidak mencapai
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4) objektif akan diberi
4. Murid mempamer dan menceritakan karya sendiri bimbingan khas
dan rakan berpandukan bahasa seni visual. (EK 5) dalam sesi
pembelajaran yang
akan datang.
Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat
asemblaj
berdasarkan empat standard kandungan.
Minggu : 17 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
4.1 Persepsi 4.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK:

Tahun 5 4.1.1 Unsur 4.2.1 Media Keusahawanan,


seni (EK1 ,EK2,EK3,EK5),
Minggu : 4.1.1.1 4.2.1.1 TMK
4.1.1.2
Hari : 4.2.1.2 Kreativiti, Inovasi
Nilai murni
Masa: 4.1.2 Prinsip 4.2.2 Proses
rekaan dan teknik Bahan Bantu Belajar:
Bidang :Mengenal Kraf 4.1.2.1 1.Contoh tenunan
Tradisional 4.2.2.1
(Tenunan-corak 4.1.2.2 2.Media:
mata bilis) Alat: gunting, set
Tenunan gentian (pemidang
Tema : Objek buatan kayu, pembaris,
manusia Objektif Pembelajaran : jarum kait dan sikat
dan alatan lain yang
Tajuk : Alas Pinggan Pada akhir pembelajaran murid dapat : sesuai.
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual
dalam karya tenunan. Bahan : Benang kait
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, atau tali raffia atau
proses serta teknik dalam menghasilkan tenunan. bahan yang sesuai

Aktiviti PdP Refleksi:


1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya seramai ../... orang
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab murid dapat
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh mencapai
karya.(EK1) objektif yang
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan telah ditetapkan.
cara membuat tenunan (EK 2)
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam .....orang murid yang
penghasilan tenunan. (EK 2) tidak mencapai
4. Murid membuat proses awal menghasilkan objektif akan diberi
tenunan.(EK 3.EK5) bimbingan khas
dalam sesi
pembelajaran yang
Penilaian PdP: akan datang.
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat
tenunan berdasarkan dua standard kandungan.

Catatan:
Proses pembelajaran disambung pada minggu akan datang.
Minggu : 18 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
4.3 Ekspresi 4.4
Pendidikan Seni Visual Kreatif Apresiasi EMK:
Seni
Tahun 5 Keusahawanan,
4.3.1 4.4.1 (EK1 - EK5), TMK
Minggu : 4.3.2 4.4.2
4.3.3 4.4.3 Kreativiti, Inovasi
Hari : Nilai murni

Masa: Objektif Pembelajaran : Bahan Bantu Belajar:


1.Contoh tenunan
Bidang :Mengenal Kraf Pada akhir pembelajaran murid dapat :
Tradisional 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa 2.Media:
(Tenunan-corak seni visual, media,proses dan teknik dengan Alat: gunting, set
mata bilis) betul. gentian (pemidang
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan kayu, pembaris,
Tema : Objek buatan rakan berpandukan bahasa seni visual. jarum kait dan sikat
manusia dan alatan lain yang
Aktiviti PdP sesuai.
Tajuk : Alas Pinggan 1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab Bahan : Benang kait
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh atau tali raffia atau
karya.(EK1) bahan yang sesuai
2. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan
tenunan. Refleksi:
(EK1, EK 2) seramai ../... orang
3. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasi murid dapat
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4) mencapai
4. Murid mempamer dan menceritakan karya lukisan objektif yang
sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual. telah ditetapkan.
(EK 5)
.....orang murid yang
Penilaian PdP: tidak mencapai
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat objektif akan diberi
tenunan berdasarkan empat standard kandungan. bimbingan khas
dalam sesi
pembelajaran yang
akan datang.
Minggu : 19 Hari : .................. Tarikh : ...............

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.1 Persepsi 1.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Kreativiti, Inovasi,
Tahun 5 1.1.1 Unsur 1.2.1 Media Keusahawanan
seni (EK1.EK2, EK3.EK5).
Minggu : 1.1.1.1 1.2.1.1 dan Nilai murni
1.1.1.2
Hari: 1.1.1.3 1.2.1.2 Bahan Bantu Belajar
1. Contoh: karya
Masa: 1.1.2 Prinsip 1.2.2 Proses cetakan
rekaan dan Teknik 2. Media: berus
Bidang:Menggambar 1.1.2.1. 1.2.2.1 lukisan, palet, tali
(cetakan) 1.1.2.2 parcel, box
Cetakan board,gunting,kert
Tema : Objek Buatan as lukisan, gam,
Manusia (kolograf) cat posterdan
bahan yang sesuai.
Tajuk : Kapal Layar Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat :


1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual Refleksi
dalam gambar teknik cetakan. seramai ../... orang
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses murid dapat
serta teknik dalam menghasilkan gambar. mencapai
objektif yang
telah ditetapkan.
Aktiviti PdP
.....orang murid yang
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya tidak mencapai
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab objektif akan diberi
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh bimbingan khas
karya.(EK1) dalam sesi
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan pembelajaran yang
cara membuat gambar kapal layar menggunakan akan datang.
teknik cetakan (EK 2)
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam
penghasilan gambar. (EK 2)
4. Murid membuat proses awal menghasilkan gambar
kapal layar.(EK 3. EK5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
menggunakan teknik cetakan berdasarkan dua standard
kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 20 Hari : .................. Tarikh : ...............

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Kreativiti, Inovasi,
Tahun 5 1.3.1 1.4.1 TMK
1.3.2 1.4.2 Keusahawanan,
Minggu : 1.3.3 1.4.3 (EK1.-.EK5). dan Nilai
murni
Hari:
Objektif Pembelajaran : Bahan Bantu Belajar
Masa: 1. Contoh: karya
Pada akhir pembelajaran murid dapat : cetakan
Bidang:Menggambar 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa 2. Media: berus
(cetakan) seni visual, media,proses dan teknik dengan lukisan, palet, tali
betul. parcel, box
Tema : Objek Buatan 2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan board,gunting,kert
Manusia rakan berpandukan bahasa seni visual. as lukisan, gam,
cat posterdan
Tajuk : Kapal Layar bahan yang sesuai.
Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh Refleksi
karya.(EK1) seramai ../... orang
2. Guru mengimbas kembali cara membuat gambar murid dapat
menggunakan teknik cetakan. (EK1, EK 2) mencapai
3. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasi objektif yang
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4) telah ditetapkan.
4. Murid mempamer dan menceritakan karya lukisan
sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual. .....orang murid yang
(EK 5) tidak mencapai
objektif akan diberi
bimbingan khas
Penilaian PdP dalam sesi
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar pembelajaran yang
menggunakan teknik cetakan berdasarkan empat standard akan datang.
kandungan.
Minggu : 21 Hari : .................. Tarikh : ...............

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.1 Persepsi 1.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Kreativiti, Inovasi,
Tahun 5 1.1.1 Unsur 1.2.1 Media Keusahawanan
seni (EK1.EK2, EK3.EK5).
Minggu : 1.1.1.1 1.2.1.1 dan Nilai murni
1.1.1.2
Hari: 1.1.1.3 1.2.1.2 Bahan Bantu Belajar
1. Contoh
Masa: 1.1.2 Prinsip 1.2.2 Proses karya stensilan
rekaan dan Teknik
Bidang:Menggambar 1.1.2.1. 1.2.2.1 2. Media:
(Stensilan) 1.1.2.2 Gunting,kertas
lukisan, kad
Tema : Objek Buatan Stensilan manila, span atau
Manusia berus lukisan, cat
Objektif Pembelajaran : poster dan alat
Tajuk : Kartun bahan yang
Pada akhir pembelajaran murid dapat : sesuai.
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual
dalam gambar teknik stensilan.
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses
serta teknik dalam menghasilkan gambar. Refleksi
seramai ../... orang
murid dapat
Aktiviti PdP mencapai
objektif yang
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya telah ditetapkan.
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh .....orang murid yang
karya.(EK1) tidak mencapai
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan objektif akan diberi
cara membuat gambar kartun menggunakan teknik bimbingan khas
stensilan (EK 2) dalam sesi
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam pembelajaran yang
penghasilan gambar. (EK 2) akan datang.
4. Murid membuat proses awal menghasilkan gambar
kartun. (EK 3. EK5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
menggunakan teknik stensilan berdasarkan dua standard
kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 22 Hari : AHAD Tarikh : 19.6.2016

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Kreativiti, Inovasi,
Tahun 5IK 1.3.1 1.4.1 TMK
1.3.2 1.4.2 Keusahawanan,
Minggu :22 1.3.3 1.4.3 (EK1.-.EK5). dan Nilai
murni
Hari: AHAD
Objektif Pembelajaran : Bahan Bantu Belajar
Masa:
Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1. Contoh karya
Bidang:Menggambar 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa stensilan
(Stensilan) seni visual, media,proses dan teknik dengan
betul. 2. Media:
Tema : Objek Buatan 2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan Gunting,kertas
Manusia rakan berpandukan bahasa seni visual. lukisan, kad
manila, span atau
Tajuk : Kartun berus lukisan, cat
Aktiviti PdP poster dan alat
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya bahan yang
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab sesuai.
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh
karya.(EK1)
2. Guru mengimbas kembali cara membuat gambar
menggunakan teknik stensilan. (EK1, EK 2)
3. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasi Refleksi
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4) seramai ../... orang
4. Murid mempamer dan menceritakan karya lukisan murid dapat
sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual. mencapai
(EK 5) objektif yang
telah ditetapkan.

Penilaian PdP .....orang murid yang


Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar tidak mencapai
menggunakan teknik stensilan berdasarkan empat standard objektif akan diberi
kandungan. bimbingan khas
dalam sesi
pembelajaran yang
akan datang.
Minggu : 23 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
2.1 Persepsi 2.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK:
Keusahawanan
Tahun : 5 2.1.1 Unsur 2.2.1 Media (EK1,EK2, Ek3.EK5),
seni 2.2.1.1 Kreativiti dan inovasi,
Minggu : 2.1.1.1 2.2.1.2 TMK dan nilai murni.
2.1.1.2
Hari : 2.1.1.3 2.2.2 Proses Bahan Bantu Belajar:
dan 1.Contoh: Hasil karya
Masa: 2.1.2 Prinsip teknik 2.Media:
rekaan 2.2.2.1 Gunting, bekas
Bidang: Membuat corak 2.1.2.1 makanan, gam,
dan Rekaan ( Corak 2.1.2.2 - Corak kertas warna atau
Terancang -kolaj) terancang perca kain, manik
(kolaj) dan bahan-bahan
Tema : Objek Buatan yang sesuai.
Manusia
Objektif Pembelajaran
Tajuk : Balang Kuih
Pada akhir pembelajaran murid dapat (rujuk 2 standard Refleksi
kandungan): seramai ..../... orang
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual murid dapat
dalam karya menggunakan teknik kolaj. mencapai
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, objektif yang
proses serta teknik dalam menghasilkan corak. telah ditetapkan.
.
.....orang murid yang
tidak mencapai
objektif akan diberi
Aktiviti PdP bimbingan khas
dalam sesi
1. Guru menunjukkan contoh karya menggunakan pembelajaran yang
slaid dan bersoal jawab berdasarkan bahasa seni akan datang.
visual. (EK1)
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan
cara membuat corak susunan terancang
menggunakan teknik kolaj.(EK 2)
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam
penghasilan corak. (EK 2)
4. Murid membuat proses awal menghasilkan
corak.(EK 3.EK5)

Penilaian PdP

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak


teknik kolaj berdasarkan dua Standard Kandungan.

Catatan: Proses pembelajaran akan disambung pada minggu


hadapan
Minggu : 24 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
2.3 Ekspresi 2.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK:
Keusahawanan (EK-
Tahun : 5 2.3.1 2.4.1 ,EK5),
2.3.2 2.4.2 Kreativiti dan inovasi,
Minggu : 2.3.3 2.4.3 TMK dan nilai murni.
2.3.4
Hari : Bahan Bantu Belajar:
1.Contoh: Hasil karya
Masa: 2.Media:
Gunting, bekas
Bidang: Membuat corak Objektif Pembelajaran makanan, gam,
dan Rekaan ( Corak kertas warna atau
Terancang -kolaj) Pada akhir pembelajaran murid dapat : perca kain, manik
1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa dan bahan-bahan
Tema : Objek Buatan seni visual, media,proses dan teknik dengan yang sesuai.
Manusia betul.
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan
Tajuk : Balang Kuih rakan berpandukan bahasa seni visual.
Refleksi
seramai ..../... orang
murid dapat
Aktiviti PdP mencapai
objektif yang
1. Guru menunjukkan contoh karya corak susunan telah ditetapkan.
terancang dengan teknik kolaj menggunakan slaid
dan bersoal jawab berdasarkan bahasa seni visual. .....orang murid yang
(EK1) tidak mencapai
2. Guru mengimbas kembali cara membuat corak objektif akan diberi
menggunakan teknik kolaj. (EK1, EK 2) bimbingan khas
3. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasi dalam sesi
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4) pembelajaran yang
4. Murid mempamer dan menceritakan karya lukisan akan datang.
sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.
(EK 5)

Penilaian PdP

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak


teknik kolaj berdasarkan empat Standard Kandungan.
Minggu : 25 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
3.1 Persepsi 3.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 3.1.1 Unsur 3.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3,EK5),
Seni 3.2.1.1 TMK
Minggu : 3.2.1.2
3.1.1.1 Kreativiti, inovasi,
Hari : Dan Nilai Murni
3.1.1.2 3.2.2 Proses
Masa: Teknik Bahan Bantu Belajar
3.1.2 Prinsip 3.2.2.1 1.Contoh Stabail
Bidang: Membentuk dan Rekaan
membuat binaan 3.1.2.1 Binaan 2.Media:
(Stabail) 3.1.2.2 (stabail) Gunting,mounting
board, straw board,
Tema : Objek Buatan gam, bahan kutipan
Manusia dan alat bahan yang
Objektif Pembelajaran sesuai.
Tajuk : Bunga
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual Refleksi
dalam karya stabail. seramai ../... orang
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, murid dapat
proses serta teknik dalam menghasilkan stabail. mencapai
objektif yang
telah ditetapkan.

Aktiviti PdP .....orang murid yang


tidak mencapai
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya objektif akan diberi
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab bimbingan khas
mengenai bahasa seni pada contoh karya.(EK1) dalam sesi
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan pembelajaran yang
cara membuat stabail. (EK 2) akan datang.
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam
penghasilan karya. (EK 2)
4. Murid membuat proses awal menghasilkan
stabail.(EK 3.EK5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menghasilkan
stabail
berdasarkan dua standard kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu :37 Hari : .SELASA Tarikh : 4 OKT 2016

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
3.3 Ekspresi 3.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5IS & 5IK 3.3.1 3.4.1 (EK1 - EK 5)
3.3.2 3.4.2 TMK
Minggu : 37 3.3.3 3.4.3
Kreativiti, inovasi,
Hari : SELASA Dan Nilai Murni
Objektif Pembelajaran
Masa: Bahan Bantu Belajar
Pada akhir pembelajaran murid dapat : 1.Contoh Stabail
Bidang: Membentuk dan 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa
membuat binaan seni visual, media,proses dan teknik dengan 2.Media:
(Stabail) betul. Gunting,mounting
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan board, straw board,
Tema : Objek Buatan rakan berpandukan bahasa seni visual. gam, bahan kutipan
Manusia dan alat bahan yang
sesuai.
Tajuk : Bunga Aktiviti PdP
Refleksi
1. Guru menunjukkan contoh karya stabail seramai ../... orang
menggunakan slaid dan bersoal jawab berdasarkan murid dapat
bahasa seni visual. (EK1) mencapai
2. Guru mengimbas kembali cara membuat stabail objektif yang
(EK1, EK 2) telah ditetapkan.
3. Murid menghasilkan stabail dengan mengaplikasi
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4) .....orang murid yang
4. Murid mempamer dan menceritakan karya sendiri tidak mencapai
dan rakan berpandukan bahasa seni visual. (EK 5) objektif akan diberi
bimbingan khas
dalam sesi
Penilaian P&P pembelajaran yang
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menghasilkan akan datang.
stabil berdasarkan empat standard kandungan.
Minggu : 27 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
4.1 Persepsi 4.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK:
Keusahawanan,
Tahun 5 4.1.1 Unsur 4.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3,EK5),
seni TMK
Minggu : 4.1.1.1 4.2.1.1
4.1.1.2 Kreativiti, Inovasi
Hari : 4.1.1.3 4.2.1.2 Nilai murni

Masa: 4.1.2 Prinsip 4.2.2 Proses Bahan Bantu Belajar:


rekaan dan teknik 1.Contoh karya,
Bidang :Mengenal Kraf 4.1.2.1 gambar keris.
Tradisional 4.1.2.2
(Alat Pertahanan 2.Media:
Diri) Alat : Gunting dan
alatan yang sesuai
Tema : Objek buatan Objektif Pembelajaran : Bahan : Mounting
manusia board atau kertas
Pada akhir pembelajaran murid dapat : lukisan atau kad
Tajuk : Keris 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual manila, gam, tali
dalam karya Alat Pertahanan Diri parcel, marker pen,
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, cat air atau cat
proses serta teknik dalam menghasilkan keris posterdan bahan lain
. yang sesuai.

Refleksi:
Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya seramai ../... orang
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab murid dapat
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh mencapai
karya.(EK1) objektif yang
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan telah ditetapkan.
cara membuat keris (EK 2)
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam .....orang murid yang
penghasilan keris. (EK 2) tidak mencapai
4. Murid membuat proses awal menghasilkan keris objektif akan diberi
.(EK 3.EK5) bimbingan khas
dalam sesi
pembelajaran yang
Penilaian PdP: akan datang.
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat keris
berdasarkan dua standard kandungan.

Catatan:
Proses pembelajaran disambung pada minggu akan datang.
Minggu : 28 Hari : AHAD Tarikh : 31.7.2016

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
4.3 Ekspresi 4.4
Pendidikan Seni Visual Kreatif Apresiasi EMK:
Seni Keusahawanan,
Tahun 5 IK (EK1-EK5), TMK
4.3.1 4.4.1
Minggu : 28 4.3.2 4.4.2 Kreativiti, Inovasi
4.3.3 4.4.3 Nilai murni
Hari : AHAD
Bahan Bantu Belajar:
Masa: 8.30-9.30 Objektif Pembelajaran : 1.Contoh karya,
gambar keris.
Bidang :Mengenal Kraf Pada akhir pembelajaran murid dapat :
Tradisional 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa 2.Media:
(Alat Pertahanan seni visual, media,proses dan teknik dengan Alat : Gunting dan
Diri) betul. alatan yang sesuai
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan Bahan : Mounting
Tema : Objek buatan rakan berpandukan bahasa seni visual. board atau kertas
manusia lukisan atau kad
manila, gam, tali
Tajuk : Keris Aktiviti PdP parcel, marker pen,
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya cat air atau cat
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab posterdan bahan lain
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh yang sesuai.
karya.(EK1)
2. Guru mengimbas kembali cara membuat keris Refleksi:
(EK1, EK 2) seramai ../... orang
3. Murid menghasilkan keris dengan mengaplikasi murid dapat
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4) mencapai
4. Murid mempamer dan menceritakan karya sendiri objektif yang
dan rakan berpandukan bahasa seni visual. (EK 5) telah ditetapkan.

.....orang murid yang


tidak mencapai
Penilaian PdP: objektif akan diberi
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat keris bimbingan khas
berdasarkan empat standard kandungan. dalam sesi
pembelajaran yang
akan datang.
Minggu : 29 Hari : AHAD Tarikh : 7. 8. 2016

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.1 Persepsi 1.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 1.1.1 Unsur 1.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3 EK5),
Seni 1.2.1.1 TMK
Minggu :29 1.1.1.1 1.2.1.2
1.1.1.2 Kreativiti, inovasi,
Hari : AHAD 1.1.1.3 1.2.2 Proses Dan Nilai Murni
Teknik
Masa: 8.30-9.30 1.1.2 Prinsip 1.2.2.1 Bahan Bantu Belajar
Rekaan (Poster – 1.Contoh poster
Bidang: Menggambar 1.1.2.1 Teknik
(Poster) 1.1.2.2 campuran) 2.Media:
1.1.2.3 Kertas lukisan, cat air
Tema : Objek Buatan atau,cat poster
Manusia berus, palet, dan
Objektif Pembelajaran : bahan-bahan lain
Tajuk : Malaysia Maju yang sesuai.
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual
dalam karya poster.
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses Refleksi
serta teknik dalam penghasilan poster. seramai ...../.....
orang
murid dapat
Aktiviti PdP mencapai
objektif yang
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya telah ditetapkan.
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh ...... murid yang tidak
karya.(EK1) mencapai objektif
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan akan diberi
cara menghasilkan poster. (EK 2) bimbingan khas
3. Murid meneroka media, proses dan teknik capan dalam sesi
dalam penghasilan karya. (EK 2) pembelajaran yang
4. Murid membuat proses awal menghasilkan poster akan datang.
.(EK 3.EK5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
menggunakan teknik campuran dalam karya poster
berdasarkan dua standard kandungan.

P dP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 30 Hari : ................ Tarikh : ...................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 1.3.1 1.4.1 (EK1- EK5), TMK
1.3.2 1.4.2
Minggu : 1.3.3 1.4.3 Kreativiti, inovasi,
Dan Nilai Murni
Hari :
Objektif Pembelajaran : Bahan Bantu Belajar
Masa: 1.Contoh poster
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
Bidang: Menggambar 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa 2.Media:
(Poster) seni visual, media, proses dan teknik dengan betul. Kertas lukisan, cat air
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan atau,cat poster
Tema : Objek Buatan rakan berpandukan bahasa seni visual. berus, palet, dan
Manusia bahan-bahan lain
yang sesuai.
Tajuk : Malaysia Maju Aktiviti PdP

1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya Refleksi


menggunakan komputer guru dan bersoal jawab seramai ..../... orang
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh murid dapat
karya.(EK1) mencapai
2. Guru mengimbas kembali cara membuat poster objektif yang
(EK1, EK 2) telah ditetapkan.
3. Murid menghasilkan posterdengan mengaplikasi
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4) .....murid yang tidak
4. Murid mempamer dan menceritakan karya sendiri mencapai objektif
dan rakan berpandukan bahasa seni visual. (EK 5) akan diberi
bimbingan khas
dalam sesi
Penilaian PdP pembelajaran yang
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat poste akan datang.
berdasarkan empat standard kandungan.
Minggu : 31 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
2.1 Persepsi 2.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 2.1.1 Unsur 2.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3,EK5),
Seni 2.2.1.1 TMK
Minggu : 2.1.1.1 2.2.1.2
2.1.1.2 Kreativiti, inovasi,
Hari : 2.2.2 Proses Dan Nilai Murni
2.1.2 Prinsip Teknik
Masa: Rekaan 2.2.2.1 Bahan Bantu Belajar
2.1.2.1 1. Contoh karya
Bidang: 2.1.2.2 stensilan
Mencorak dan Mereka 2.Media:
(Corak terancang - Gunting, kad manila,
Stensilan) Objektif Pembelajaran : kertas lukisan, cat
poster
Tema : Objek Buatan Pada akhir pembelajaran murid dapat : atau cat air atau
Manusia 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual pensel
dalam karya corak teknik stensilan. warna dan alat lain
Tajuk : Beg Hadiah 2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, proses yang sesuai.
serta teknik dalam penghasilan corak.

Refleksi
Aktiviti PdP seramai ../... orang
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya murid dapat
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab mencapai
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh objektif yang
karya.(EK1) telah ditetapkan.
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan
cara menghasilkan corak menggunakan teknik .....orang murid yang
stensilan. (EK 2) tidak mencapai
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam objektif akan diberi
penghasilan corak. (EK 2) bimbingan khas
4. Murid membuat proses awal menghasilkan corak . dalam sesi
(EK 3.EK5) pembelajaran yang
akan datang.

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti mencorak dan
mereka
menggunakan teknik stensilan berdasarkan dua standard
kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 32 Hari : AHAD Tarikh : 28.8.2016

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
2.3 Ekspresi 2.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 2.3.1 2.4.1 (EK1 -EK5), TMK
2.3.2 2.4.2
Minggu : 32 2.3.3 2.4.3 Kreativiti, inovasi,
2.3.4 Dan Nilai Murni
Hari : AHAD
Bahan Bantu Belajar
Masa: 8.30-9.30 Objektif Pembelajaran : 1. Contoh karya

Bidang: Pada akhir pembelajaran murid dapat : 2.Media:


Mencorak dan Mereka 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa Gunting, kad manila,
(Corak terancang - seni visual, media, proses dan teknik dengan betul. kertas lukisan, cat
Stensilan) 2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan poster
rakan berpandukan bahasa seni visual. atau cat air atau
Tema : Objek Buatan pensel
Manusia warna dan alat lain
Aktiviti PdP yang sesuai.
Tajuk : Beg Hadiah 1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab Refleksi
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh seramai ../... orang
karya.(EK1) murid dapat
2. Guru mengimbas kembali cara membuat corak mencapai
menggunakan teknik stensilan (EK1, EK 2) objektif yang
3. Murid menghasilkan corak dengan mengaplikasi telah ditetapkan.
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4)
4. Murid mempamer dan menceritakan karya sendiri .....orang murid yang
dan rakan berpandukan bahasa seni visual. (EK 5) tidak mencapai
objektif akan diberi
bimbingan khas
Penilaian PdP dalam sesi
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti mencorak dan pembelajaran yang
mereka akan datang.
menggunakan teknik stensilan berdasarkan empat standard
kandungan.
Minggu : 33 Hari : AHAD Tarikh : .04. 09. 2016

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
4.1 Persepsi 4.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK:
Keusahawanan,
Tahun 5 4.1.1 Unsur 4.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3,EK5),
seni TMK
Minggu :33 4.1.1.1 4.2.1.1
4.1.1.2 Kreativiti, Inovasi
Hari : AHAD 4.1.1.3 4.2.1.2 Nilai murni

Masa: 8.30-9.30 4.1.2 Prinsip 4.2.2 Proses Bahan Bantu Belajar:


rekaan dan teknik 1.Contoh karya,
Bidang :Mengenal Kraf 4.1.2.1 gambar mahkota.
Tradisional 4.1.2.2
(Alat Perhiaan Diri) 2.Media:
Alat : Gunting dan
Tema : Objek buatan alatan yang sesuai
manusia Objektif Pembelajaran : Bahan : Mounting
board atau kertas
Tajuk : Cucuk Sanggul Pada akhir pembelajaran murid dapat : warna, kad manila,
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual gam atau pita
dalam karya Alat Perhiasan Diri pelekat, labuci atau
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, manik, atau bahan
proses serta teknik dalam menghasilkan cucuk lain yang sesuai.
sanggul.
. Refleksi:

seramai ../... orang


Aktiviti PdP murid dapat
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya mencapai
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab objektif yang
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh telah ditetapkan.
karya.(EK1)
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan .....orang murid yang
cara membuat cucuk sanggul (EK 2) tidak mencapai
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam objektif akan diberi
penghasilan cucuk sanggul. (EK 2) bimbingan khas
4. Murid membuat proses awal menghasilkan cucuk dalam sesi
sanggul. (EK 3.EK5) pembelajaran yang
akan datang.

Penilaian PdP:
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat cucuk
sanggul berdasarkan dua standard kandungan.

Catatan:
Proses pembelajaran disambung pada minggu akan datang.
Minggu : 35 Hari : Tarikh :

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
4.3 Ekspresi 4.4
Pendidikan Seni Visual Kreatif Apresiasi EMK:
Seni Keusahawanan,
Tahun 5 (EK1-EK5), TMK
4.3.1 4.4.1
Minggu : 35 4.3.2 4.4.2 Kreativiti, Inovasi
4.3.3 4.4.3 Nilai murni
Hari : AHAD
Bahan Bantu Belajar:
Masa: 8.30-9.30 Objektif Pembelajaran : 1.Contoh karya,
gambar mahkota.
Bidang :Mengenal Kraf Pada akhir pembelajaran murid dapat :
Tradisional 1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa 2.Media:
(Alat Perhiaan Diri) seni visual, media,proses dan teknik dengan Alat : Gunting dan
betul. alatan yang sesuai
Tema : Objek buatan 2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan Bahan : Mounting
manusia rakan berpandukan bahasa seni visual. board atau kertas
warna, kad manila,
Tajuk : Cucuk Sanggul gam atau pita
Aktiviti PdP pelekat, labuci atau
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya manik, atau bahan
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab lain yang sesuai.
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh
karya.(EK1) Refleksi:
2. Guru mengimbas kembali cara membuat cucuk seramai ../... orang
sanggul murid dapat
(EK1, EK 2) mencapai
3. Murid menghasilkan keris dengan mengaplikasi objektif yang
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4) telah ditetapkan.
4. Murid mempamer dan menceritakan karya sendiri
dan rakan berpandukan bahasa seni visual. (EK 5) .....orang murid yang
tidak mencapai
objektif akan diberi
bimbingan khas
Penilaian PdP: dalam sesi
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat cucuk pembelajaran yang
sanggul berdasarkan empat standard kandungan. akan datang.
Minggu : 35 Hari : AHAD Tarikh : 4 SEPT 2016

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
2.1 Persepsi 2.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
TMK,Keusahawanan
Tahun 5 2.1.1 Unsur 2.2.1 Media (EK1, EK2, EK3, EK5)
seni 2.2.1.1 Kreativiti dan Nilai
Minggu : 23 2.1.1.1 2.2.1.2 murni
2.1.1.2
Hari : AHAD 2.1.1.3 2.2.2- Proses Bahan Bantu Belajar
dan 1.Contoh : Corak
Masa: 11.30-12.30 2.1.2 Prinsip Teknik teknik ikatan dan
rekaan 2.2.2.1 celupan
Bidang : Membuat Corak 2.1.2.1
Dan Rekaan (Tidak (Ikatan dan 2.Media :
Terancang – Ikatan dan 2.1.2.2 celupan) Alat: Gelang getah,
celupan) tali rafia, batu,
guli,dan alatan yang
Tema : Objek Buatan Objektif Pembelajaran sesuai.
Manusia
Pada akhir pembelajaran murid dapat : Bahan: Kain putih,
Tajuk : Sapu Tangan 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual pewarna dan bahan
dalam karya mencorak dan mereka menggunakan lain yang sesuai.
teknik ikatan dan celupan.
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media,
proses serta teknik dalam penghasilan corak.
. Refleksi
seramai .../.... orang
Aktiviti PdP murid dapat
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya mencapai objektif
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab yang telah
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh ditetapkan.
karya.(EK1)
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan ...... orang murid
cara menghasilkan corak menggunakan teknik yang tidak menguasai
ikatan dan celupan (EK 2) akan diberi
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam bimbingan di luar
penghasilan corak. (EK 2) waktu PdP.
4. Murid membuat proses awal menghasilkan corak .
(EK 3.EK5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak
dengan teknik ikatan dan celupan berdasarkan dua Standard
Kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 36 Hari : ................. Tarikh : ....................

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
2.3 Ekspresi 2.4 Apresiasi
Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
TMK,Keusahawanan
Tahun 5 2.3.1 2.4.1 (EK1- EK5)
2.3.2 2.4.2 Kreativiti dan Nilai
Minggu : 2.3.3 2.4.3 murni
2.3.4
Hari : Bahan Bantu Belajar
Objektif Pembelajaran 1.Contoh : Corak
Masa: teknik ikatan dan
Pada akhir pembelajaran murid dapat : celupan
Bidang : Membuat Corak 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual
Dan Rekaan (Tidak dalam karya mencorak dan mereka menggunakan 2.Media :
Terancang – Ikatan dan teknik ikatan dan celupan. Alat: Gelang getah,
celupan) 2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media, tali rafia, batu,
proses serta teknik dalam penghasilan corak. guli,dan alatan yang
Tema : Objek Buatan 3. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa sesuai.
Manusia seni visual, media, proses dan teknik dengan betul.
4. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan
Tajuk : Tali Leher rakan berpandukan bahasa seni visual.
.
Refleksi
Aktiviti PdP seramai .../.... orang
murid dapat
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya mencapai objektif
menggunakan komputer guru dan bersoal jawab yang telah
mengenai bahasa seni yang ada pada contoh ditetapkan.
karya.(EK1)
2. Guru mengimbas kembali cara membuat corak ...... orang murid
menggunakan teknik ikatan dan celupan (EK1, EK 2) yang tidak menguasai
3. Murid menghasilkan corak dengan mengaplikasi akan diberi
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK 3, EK 4) bimbingan di luar
4. Murid mempamer dan menceritakan karya sendiri waktu PdP.
dan rakan berpandukan bahasa seni visual. (EK 5)

Penilaian PdP

Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat corak


dengan teknik ikatan dan celupan berdasarkan empat
Standard Kandungan.
