Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN 5

TAHUN/MASA/MATA
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN
PELAJARAN
1.1 Persepsi 1.2 Aplikasi
Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 1.1.1 Unsur Seni 1.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3,EK5),
1.1.1.1 1.2.1.1 TMK
Minggu :1 1.1.1.2 1.2.1.2 Kreativiti, inovasi,
1.1.1.3 Dan Nilai Murni
Hari :ISNIN 1.2.2 Proses
1.1.2 Prinsip Teknik
Tarikh:06 JANUARI 2020 Rekaan 1.2.2.1 Bahan Bantu Belajar
1.1.2.1 1.Contoh Lukisan,
1.1.2.2 (Teknik titik) Contoh gambar
Masa: 12:00 PAGI -01:00

Bidang: Menggambar 2.Media:


Kertas lukisan
(Lukisan)
Pensel, pen marker
atau pen gel atau pen
Tema : Alam Semula jadi teknikal.
Tajuk : Bunga

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat :

1. Memahami dan menyatakan bahasa seni


visual dalam penghasilan
lukisan bunga.
2. Mengetahui dan mengenal jenis-jenis media,
proses serta teknik dalam menghasilkan
lukisan bunga.

Aktiviti PdP

1. Guru meminta murid memaparkan contoh


karya menggunakan komputer guru dan
bersoal jawab mengenai bahasa seni yang
ada pada contoh karya.(EK1).
2. Guru memperkenalkan media dan
menunjukkan cara melakar serta
menggunakan teknik titik .(EK 2)
3. Murid meneroka media, proses dan teknik
dalam penghasilan karya. (EK 2)
4. Murid membuat proses awal menghasilkan
karya

PENTAKSIRAN DAN
PENILAIAN

REFLEKSI
ULASAN PENTADBIR

Minggu : 2 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN

1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi


Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 1.3.1 1.4.1 (EK1-EK 5)
1.3.2 1.4.2 TMK
Minggu : 1.3.3 1.4.3
Kreativiti, inovasi,
Hari : Dan Nilai Murni

Masa: Bahan Bantu Belajar


1.Contoh Lukisan,
Bidang: Menggambar (Lukisan) Contoh gambar

Tema : Alam Semula jadi 2.Media:


Kertas lukisan
Tajuk : Bunga Pensel, pen marker
atau pen gel atau pen
teknikal.

Refleksi
seramai ../... orang
murid dapat mencapai
objektif yang
telah ditetapkan.

.....orang murid yang tidak


mencapai objektif akan
diberi bimbingan khas
dalam sesi pembelajaran
yang akan datang.

Objektif Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
1. Menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni visual,
media,proses dan teknik dengan betul.
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.

Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya dalam
komputerdan bersoaljawab mengenai bahasa seni yang ada
pada karya.(EK1
2. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
3. Murid menghasilkan karya lukisan dengan mengaplikasikan
bahasa seni media, proses dan teknik. (EK3,EK 4)
4. Murid mempamer dan menceritakan karya lukisan sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni visual. (EK 5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggambar
menggunakan teknik lukisan berdasarkan empat standard kandungan.
Minggu : 3 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN

2.1 Persepsi 2.2 Aplikasi


Pendidikan Seni Visual Estetik seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 2.1.1 Unsur Seni 2.2.1 Media (EK1 ,EK2,EK3,EK5), TMK
2.1.1.1 2.2.1.1
Minggu : 2.1.1.2 2.2.1.2 Kreativiti, inovasi,
Dan Nilai Murni
Hari : 2.1.2 Prinsip 2.2.2 Proses
Rekaan dan Teknik Bahan Bantu Belajar
Masa : 2.1.2.1 2.2.2.1 1. Contoh hasil karya
2.1.2.2 2. Media: berus lukisan,
Bidang: Membuat Corak dan 2.1.2.3 (Catan – basah palet, acuan berbentuk
Rekaan (Corak terancang– catan) atas kering ) geometri atau organic,
kertas lukisan, cat air,
Tema: Objek Buatan Manusia Objektif Pembelajaran : cat poster.
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
Tajuk: Pembalut Kotak Tisu 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada
corak terancang teknik catan. Refleksi
2. Mengetahui dan mengenal media, serta proses dan teknik Seramai ___ /___ orang
dalam penghasilan karya. murid dapat mencapai
objektif yang ditetapkan.

____ orang murid yang


tidak menguasai akan
diberi bimbingan dalam
Aktiviti PdP sesi pembelajaran akan
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya menggunakan datang.
komputer guru dan bersoal jawab mengenai bahasa seni yang
ada pada contoh karya.(EK1)
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan cara
menghasilkan karya.(EK 2)
3. Muridmeneroka media, proses dan teknik dalam penghasilan
karya. (EK 2, EK3)
4. Murid membuat proses awal menghasilkan corak. (EK5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggunakan corak teknik
catan berdasarkan dua Standard Kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang


Minggu : 4 Hari : ................ Tarikh : ................

TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN

2.3 Ekspresi 2.4 Apresiasi


Pendidikan Seni Visual Kreatif Seni EMK
Keusahawanan,
Tahun 5 2.3.1 2.4.1 (EK1 - EK5), TMK
2.3.2 2.4.2
MInggu: 2.3.3 2.4.3 Kreativiti, inovasi,
2.3.4 Dan Nilai Murni
Hari :
Bahan Bantu Belajar
Masa : 1. Contoh hasil karya
2. Media: berus lukisan,
Bidang: Membuat Corak dan palet, acuan berbentuk
Rekaan (Corak terancang – catan) geometri atau organic,
kertas lukisan, cat air,
Tema: Objek Buatan Manusia cat poster.

Tajuk: Pembalut Kotak Tisu


Refleksi
Seramai ___ /___ orang
murid dapat mencapai
objektif yang ditetapkan.

____ orang murid yang


tidak menguasai akan
diberi bimbingan dalam
sesi pembelajaran akan
datang.

Objektif Pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasikan bahasa seni
visual,media,proses dan teknik dengan betul.
2. Membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan
berpandukan bahasa seni visual.

Aktiviti PdP
1. Guru meminta murid memaparkan contoh karya dalam
komputer dan bersoaljawab mengenai bahasa seni yang ada
pada karya.(EK1)
2. Guru mengimbas kembali cara menghasilkan karya. (EK1, EK 2)
3. Murid menghasilkan karya dengan mengaplikasi bahasa seni
visual, media, proses dan teknik. (EK3,EK 4)
4. Murid mempamer dan menceritakan karya lukisan sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni visual. (EK 5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti menggunakan corak teknik
catan(basah atas kering) berdasarkan empat Standard Kandungan.
Minggu : 5 Hari : .................... Tarikh : ...............

TAHUN/MASA/MATA PELAJARAN STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATATAN

3.1 Persepsi 3.2 Aplikasi


Pendidikan Seni Visual Estetik seni
EMK
Tahun:5 3.1.1Unsur 3.2.1 Media Keusahawanan,
Seni 3.2.1.1 (EK1 ,EK2, EK3, EK5),
Minggu : 3.1.1.1 3.2.1.2 TMK
3.1.1.2 Kreativiti, inovasi,
Hari : 3.1.1.3 3.2.2 Proses Dan Nilai Murni
Teknik
Masa: 3.1.2 Prinsip 3.2.2.1 Bahan Bantu Belajar
Rekaan 1.Contoh arcatimbul
Bidang: Membentuk dan 3.1.2.1 (Teknik acuan )
Membuat Binaan 3.1.2.2 2.Media:
(Arca Timbul- acuan) Kotak, model 3D dan
alatlain yang sesuai.
Tema : Objek Buatan Manusia Plaster of Paris atau
tanah liat, cat poster dan
Tajuk : Magnet Hiasan (Fidge bahan yang sesuai.
Magnet)

Refleksi
seramai ../... orang
murid dapat mencapai
objektif yang
telah ditetapkan.

.....orang murid yang tidak


mencapai objektif akan
diberi bimbingan khas
dalam sesi pembelajaran
yang akan datang.

Objektif Pembelajaran :

Pada akhir pembelajaran murid dapat :


1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada
arca timbul teknik acuan.
2. Mengetahui dan mengenal media, serta proses dan teknik
dalam penghasilan arca timbul.
Aktiviti PdP

1. Guru mempamerkan contoh arca timbulmenggunakan


komputer dan bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang
ada pada contoh karya.(EK1)
2. Guru memperkenalkan media dan menunjukkan cara
menghasilkan arca timbul (EK 2)
3. Murid meneroka media, proses dan teknik dalam penghasilan
arca timbul (EK 2)
4. Murid membuat proses awal menghasilkan arca timbul teknik
acuan.(EK3, EK5)

Penilaian PdP
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat arca timbul
menggunakan teknik acuan berdasarkan duastandard kandungan.

PdP akan disambung pada sesi pembelajaran akan datang
